Jak zjistit, zda je žárovka HPS spálená

Pokud chcete vědět, jak zjistit, zda je žárovka HPS spálená, je třeba dávat pozor na známky a předpokládanou délku života. Ve srovnání s LED žárovkami zahradníci vědí, že HPS žárovky je často nutné vyměnit. Nelze však pochopit, kdy je třeba je vyměnit, a poslední věc, kterou byste chtěli, je vyměnit je příliš brzy nebo příliš brzy.

Všichni víme, jak zásadní je udržovat účinnost pěstování světla v interiérech, zejména v raných fázích růstu rostlin. Údržba polytunnelů proto nekončí obvyklým čištěním a kontrolou vnitřní teploty a vlhkosti. Je také nezbytné, aby zahradník věděl, jaké značky označují vyhořelé žárovky HPS a kdy budou muset být vyměněny.

Jak zjistit, zda je žárovka HPS spálená a co můžete očekávat

Znamení, na které si dávejte pozor

Nejběžnějším znakem, který je třeba hledat, je, pokud oblast kolem žárovky zčernala. To však neznamená, že byste měli počkat, až se toto fyzické znamení stane. Někteří zahradníci například mění své žárovky HPS po čtyřech nebo dokonce třech sklizních na základě skutečnosti, že žárovky HPS vydrží pouze 8 000 až 16 000 hodin.

Proto nemusí být přítomno fyzické znamení zatemněné základny, ale žárovky již mohou ztratit lumeny. Z této ztráty může vzniknout šance čelit nevýhodám ve výrobě, proto mějte na paměti tyto dva tipy. Pokud si všimnete ztmavnutí na základně a bude to vaše čtvrtá sklizeň, je velká šance, že žárovka téměř vyhoří.

Dalším známým znakem vyhořelých HPS žárovek je, když hodně blikají nebo se úplně vypnou. Nejlepší je vyměnit je, protože to může vést ke snížení barvy spektra. Nezapomeňte, že spektrum také hraje významnou roli v účinnosti růstových světel, takže pokud žárovka vypadá bělejší než obvyklá oranžová, je čas se změnit.

Kdy vyměnit žárovku HPS

Jak již bylo zmíněno dříve, s výměnou žárovky HPS můžete počkat až do čtvrté sklizně. Různí zahradníci však mají také různé opodstatněné úvahy o tom, kdy vyměnit žárovku, i když nevykazuje známky spálení. Nejprve můžete žárovky vyměnit po 18 měsících, protože mají životnost 24 000 hodin.

Kromě výpočtu počtu hodin za rok se některé žárovky HPS také rychleji zhorší. Například těm, kteří mají modré spektrum, se také jeho výstup spektra zhorší rychleji, což je zbytečné. Namísto 18 měsíců je rozumné žárovky HPS vyměnit po 10 až 14 měsících.

Doba, po kterou žárovky používáte, také hraje roli v tom, kdy byste je měli vyměnit. Samozřejmě, že používání žárovek po dobu 12 až 18 hodin denně spálí vaše HPS žárovky rychleji. Můžete dokonce zvážit, jak se očekává, že žárovka HPS vydrží 20 000 hodin, ale její intenzita se po 8 000 hodinách sníží.

Abyste předešli problémům s nedostatečným osvětlením, použijte ke kontrole jasu měřič světla a zvažte výměnu poté, co žárovka ztratí 15%. Ať už se rozhodnete je vyměnit každých 12 nebo 18 měsíců, nezapomeňte si ponechat zálohy pro případ, že by dříve vyhořely.

Jak často byste měli vyměnit žárovku HPS

Zkušení pěstitelé vyměňují HPS žárovky každých 6 až 10 měsíců, pokud jsou trvale používány. V ideálním případě je chcete vyměnit jednou za rok, pokud je používáte po dobu 12 hodin a 12 hodin mimo cyklus, abyste zajistili, že jejich výstup bude stále optimální. Na druhou stranu můžete žárovky HPS vyměnit každých osm měsíců, pokud jsou v cyklu 18 hodin a 6 hodin mimo cyklus.

To je důvod, proč, jak již bylo zmíněno dříve, ti, kteří používají HPS žárovky s modrým spektrem, je musí rychleji vyměnit kvůli degradaci samotného spektra. Důležitost vědět, kdy se žárovka HPS degraduje, je, že také určuje potenciální ztrátu vašeho výnosu. Aby bylo vysvětlení jasnější, ztráta 20% produkce se rovná ztrátě 20% výnosu.

Možná budete muset vyměnit dříve, pokud si všimnete ztmavnutí na koncích vnitřní obloukové trubice. Nejen, že to potenciálně naznačuje vyhoření, ale černé zabarvení také zablokuje světlo. A konečně, ti, kteří mají výpadky proudu, by měli předpokládat kratší životnost své HPS žárovky.

Znamená, že žárovky HPS jsou poškozené nebo použité

Existují případy, kdy si nejste jisti, zda jsou žárovky HPS, které máte, stále nové. Pokud máte podezření na nedovolenou manipulaci, můžete to potvrdit, pokud jsou na dně prvku černé skvrny. Přeprava může také poškodit žárovky a způsobit odírání kontaktů základny, proto je před použitím vždy nejprve zkontrolujte.

Závěr

Údržba polytunnelů je nezbytná pro zajištění optimálních požadavků pro vaše rostliny. U světel jste si jisti, jak zjistit, zda je žárovka HPS spálená? Pro začátečníky můžete jako indikátor zkontrolovat ztmavnutí na základně.

Dále si označte svůj kalendář, kdy očekáváte zhoršení stavu žárovek. I když to není vaše čtvrtá sklizeň nebo je to dříve než deset měsíců, budete je možná muset vyměnit, v závislosti na jejich každodenních zkušenostech. Závěrem je, že nemusíte čekat na vyhoření žárovek, protože degradace vede k nízkému výkonu a špatnému výtěžku.