Jak získat semena ibišku. Nejlepší čtyřkrokový průvodce

Vědět, jak získat semena ibišku, bude vždy užitečné a k jeho zvládnutí budete potřebovat jen čtyři kroky. I když můžete pěstovat ibišek z řízků, můžete mít lusky, které můžete sbírat a pěstovat ze samotných semen. Zahradník, který může pohodlně rozmnožovat ibišek buď z řízků nebo semen, bude mít po celý rok produktivnější zahradu.

Samotné klíčení semen ibišku není komplikované. Měli byste vyvinout zdravé sazenice ibišku k přesazení, zvláště pokud máte skleník. Pamatujte, že klíčení a zakořenění je pohodlnější dosáhnout za kontrolovaných podmínek, a apolytunnel to umožňuje.

Komplexní průvodce, jak získat semena ibišku

Krok # 1. Čekání

Sběr semen ibišku je snadný, vyžaduje však trpělivost. Na semenných luscích začnete čekat do konce léta, kdy budete mít stále zdravé květy. Tímto způsobem můžete označit rostliny, ze kterých plánujete sběr semenných lusků.

Květy nakonec na konci sezóny vadnou a odumírají, což naznačuje tvorbu semenných lusků. Uvidíte je na základně každého květu, ale před sklizní počkejte, až dozrají. Lusky by měly zhnědnout, ale chcete je sklízet, než prasknou a vypudí semena.

Pokud si nejste jisti, že je můžete včas sbírat, můžete se vyhnout plýtvání semeny přidáním síťoviny na vaše rostliny, abyste semena zachytili. Jak již bylo zmíněno dříve, chcete počkat, až semenné tobolky zhnědnou. Chcete je však shromáždit, než se roztrhnou.

Krok # 2. Shromažďování

Semena ibišku můžete sbírat stejně jako u jiných rostlin. Umístěte pytel pod každý květ, abyste chytili semena, když je protřepáváte. V některých případech se možná budete muset rozlomit lusk a můžete to udělat prsty.

Kolik semen očekáváte při každém květu? Počet se může pohybovat od 10 do 100, takže za setí nasbírejte vždy tolik, kolik můžete. Zdravá semena by měla vypadat kulatá, rozmazaná a tmavě hnědá.

Krok # 3. Sušení

Po shromáždění semen můžete papírový pytel uložit někde v suchu, který má dostatečné větrání. Můžete použít apolytunnel, abyste semena uchovali, dokud nezačnete s výsadbou, a pomozte jim úplně vyschnout. Asi po týdnu je můžete nalít a nechat je v jedné vrstvě umístit na podnos, abyste ze semen odstranili zbytky rostlin.

Krok č. 4. Úložiště

Po vysušení semen a odstranění veškerých rostlinných zbytků je můžete přenést na papírovou obálku pro skladování. Nezapomeňte to označit datem sběru, než je umístíte na chladném a suchém místě až do výsadby na jaře. Pokud však nepoužíváte tropický ibišek, připravte se na stratifikaci semen.

Pamatujte, že semena ibišku mají tvrdý vnější povlak, který budete muset rozbít, abyste podpořili klíčení. Můžete je stratifikovat vložením semen do mrazničky, ale můžete také přirozeně rozbít tuhý povlak jejich uložením venku v zimě.

Jak pěstovat ibišek

Semena ibišku můžete zasít do své oblíbené směsi pro zahájení semen. Někteří zahradníci používají zásobníky na osivo, ale můžete také použít jakýkoli kontejner, pokud nesejete mnoho semen. Rovněž chcete nejprve zalévat médium, aby bylo vlhké před výsadbou.

Hloubka kolem půl palce je pro semena dostačující a nádobu můžete umístit na tepelnou podložku, která vám pomůže při klíčení. Může být pohodlnější nastavit semena do polytunnelandu, aby se teploty udržely pohodlněji. Poté podnos zakryjte a směs udržujte vlhkou.

Jakmile klíčí semena, sejměte kryt a umístěte nádoby pod pěstební světla, aby rostliny dále rostly. Jakmile sazenice rozvíjí, ztenčete je a nakrmte je zředěným ve vodě rozpustným hnojivem. Můžete je chovat uvnitř, ale můžete je také přesadit venku, jakmile pomine nebezpečí mrazu.

Péče o ibišek

Rostlinám ibišku by se mělo dobře dařit v úrodné a dobře odvodněné půdě. Můžete také otestovat půdu a zajistit, aby byla mírně kyselá. Plné slunce podporuje zdraví ibišku, ale rozhodněte se použít apolytunnel, pokud váš region zažije silný vítr a drsnou zimu.

Pro krmení a zalévání může ibišek získat podporu růstu a kvetení pomocí univerzálního hnojiva. Jinak hnojení není nutné. Na druhou stranu musíte udržovat vlhkou půdu, protože těmto rostlinám se daří na plném slunci.

Postup údržby, který funguje skvěle pro rostliny ibišku, je prořezávání. Můžete to udělat na jaře, abyste jim pomohli zotavit se. Můžete také zabít ibišek, abyste povzbudili další období kvetení.

Pokud pak potřebujete rozdělit rostliny, můžete to udělat znovu na jaře.

Závěr

Ibišek se nejen snadno pěstuje z řízků. Můžete se také naučit, jak získat semena ibišku pro setí na jaře bez jakýchkoli potíží. Začněte kontrolou květů do konce léta, protože nakonec vyblednou a zemřou.

Musíte počkat, až semenné tobolky na jejich základně zhnědnou, a potom je protřepat na pytel. Možná budete muset sami otevřít kapsli a sbírat semena ibišku. Nakonec je nechte před uskladněním v papírové obálce pro použití na jaře po dobu jednoho týdne na suchém místě s dostatečným větráním.