Jak zazimovat kapradiny: fakta, která je třeba znát

Snažíte se přijít na to, jak zazimovat kapradiny? Pokud ano, budete rádi, že celý proces není tak složitý, jak by si ostatní mysleli. To však do značné míry závisí na typu kapradiny, kterou se snažíte pěstovat, a na vašem umístění.

Naučení správného způsobu zimování kapradin je zásadní pro jejich přežití v zimním období. Ti, kteří to nedokáží správně, nebudou moci vidět, jak jejich kapradiny znovu vzkvétají, až přijde jaro.

Co možná nevíte o kapradinách

Tyto druhy rostlin najdete ve vlhkých údolích, stejně jako svěží a chladné paseky. Ať už je pěstujete uvnitř nebo venku, zelené listy kapradí vám nezaručí pocit klidu. Ačkoli mnoho z jeho odrůd prospívá ve stinných a vlhkých podmínkách, je známo, že většina z nich dobře roste v široké škále podmínek prostředí.

Například některé druhy kapradin přirozeně rostou v lesích, pouštích, na loukách, v alpských oblastech i v mokřadních ekosystémech. Je také důležité si uvědomit, že ne všechny druhy kapradin vypadají železně. To znamená, že někteří z nich nemají na svých lístcích obvyklé drobné boltce, které se obvykle vyskytují u většiny odrůd kapradin.

Kapradiny byly vždy přítomny od starověku. Na rozdíl od jiných rostlin, které produkují květiny k reprodukci, tak činí prostřednictvím spór.

Jako pokojová rostlina jsou kapradiny rády vystaveny jasnému, ale nepřímému světlu. Vnitřní kapradiny se také raději zasazují do půdy, která je mezi zaléváním vyschlá. Navíc mají nejraději, když jsou vázaní na kořeny.

Kapradiny také milují vysokou úroveň vlhkosti. Jelikož však vnitřní kapradiny nejsou vystaveny přílišné vzdušné vlhkosti, je nejlepší dát jim příležitost stříkat jejich listy vodou několikrát týdně. Můžete umístit vlhkost kolem vaší vnitřní kapradiny, pokud pod vaši rostlinu umístíte oblázkové tácky s vodou.

Jaké jsou typy kapradin, které mohou snadno růst v interiéru?

Jak již bylo zmíněno dříve, existuje spousta druhů kapradin. Většina z nich je však klasifikována jako listnatá nebo vždyzelená. Poskytovat jim během zimy péči je skvělé, ale druh péče, kterou potřebují, závisí na typu kapradiny, kterou máte, a na vaší zahradní zóně.

Například různé druhy listnatých kapradin v určitých zónách nepřežijí. Stejně tak vzkvétají některé druhy vždyzelených kapradin v oblastech, kde je většinou chladné počasí (zóna 3).

Tipy, jak správně zazimovat kapradiny

Abyste se ujistili, že vaše kapradiny budou schopny přežít zimní období, podívejte se na tyto tipy, jak můžete své zimní a opadavé kapradiny správně zazimovat.

Listnaté kapradiny

Pokud potřebujete vědět něco o listnatých kapradinách, je to skutečnost, že během zimy nezůstanou zelené. Pokud se vám ale podařilo ve vaší zahradnické zóně pěstovat kapradiny, kterým se dobře daří, nebudete se o ně v zimě muset starat.

Tip č. 1: Odřízněte umírající listy zpět

Na podzim musíte dávat pozor na umírající listy. Jakmile je uvidíte, nezapomeňte je snížit. Můžete očekávat, že na jaře najdete nové listy.

Tip č. 2: Udržujte je v teple

Nezapomeňte své listnaté kapradiny zahřát. Můžete tak učinit přidáním mulčovací krytiny těsně před příchodem zimy.

Vždyzelené kapradiny

Vždyzelené kapradiny jsou ty, které nikdy nezůstanou zelené po celou dobu zimní sezóny. Z tohoto důvodu se během prázdnin často používají k poskytování zeleně různým květinovým aranžmá. Dobrým příkladem je vánoční kapradina, které se daří v zónách 5, 6, 7, 8 a 9.

Je však důležité si uvědomit, že vždyzelené kapradiny nebudou schopny zůstat zelené v zimě, pokud nebudou pěstovány v oblastech, které jsou pro ně vhodné.

Tip č. 1: Vysaďte správný druh kapradiny

Některé druhy kapradin se v jiných zahradnických zónách nedaří. Pokud chcete, aby vaše vzkvétala, musíte se ujistit, že vysazujete druh kapradiny, který je vhodný pro vaši zahradnickou zónu.

Tip č. 2: Ořízněte je zpět na jaře

Aby vám vždyzelené kapradiny poskytly během zimních měsíců bujný druh zeleně, který chcete, musíte se ujistit, že je oříznete zpět na jaře. Správný čas na to je, když spatříte nové vějířovité listy, které se formují, a staré vějířovité listy, které začínají vypadat sklíčeně.

Tip č. 3: Udržujte půdu vlhkou

Jediným způsobem, jak zabránit vyschnutí půdy, je zalévat ji. Ujistěte se však, že listy nepoléváte.

Pěstujte své rostliny v hobby skleníku!

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro zintenzivnění vaší zahradní hry, je pěstování rostlin v hobby skleníku. Tady je několik důvodů, proč má vaše zkouška poolytunnelgardening velký smysl:

Chráníte je před nepříznivými povětrnostními podmínkami

Vzhledem k tomu, že je nepříznivé počasí nevyhnutelné, rostliny, které se pěstují ve venkovních zahradách, obvykle nesou hlavní nápor rozmarů Matky přírody. Pokud nejste ochotni provést nezbytná nouzová opatření k ochraně vaší venkovní zahrady před silnými dešti, silným větrem a jinými nepříznivými povětrnostními podmínkami, rozhodněte se, že je udržíte v bezpečí v hobbypolytunnelinstead.

Ty otravné chyby a škůdce budete mít na dálku

Neustálá hrozba škůdců a ničivých zvířat je něco, s čím se tradiční venkovní zahradníci potýkají. Udržování vašich vzácných rostlin uvnitř bezpečného a uzavřeného prostoru vám usnadní udržení těchto tvorů na uzdě.

Závěr

Naučit se, jak zimovat kapradiny správným způsobem, je zásadní pro přežití vašich rostlin v zimním období. Postupujte podle výše uvedených tipů a vypěstujte ty nejkrásnější vždyzelené nebo opadavé kapradiny!