Jak zastavit vysoký růst rostlin

Pokud se vaše rostliny vymkly kontrole, možná budete chtít vědět, jak zastavit rostliny v růstu. Rostliny, které rostou příliš vysoko, vypadají neupraveně a také mají tendenci produkovat méně květin. Čtěte dále a dozvíte se, jak byste měli zabránit tomu, aby se vaše rostliny staly příliš dlouhými.

Proč byste měli zastavit příliš vysoké růst vašich rostlin?

Zde jsou některé z důvodů, proč někteří zahradníci zasahují do výšky svých rostlin:

Důvod č. 1: Zlepšete estetickou hodnotu svého prostoru

Většina rostlin v zahradách a interiérech se pěstuje pro estetické účely. Aby si vaše rostlina udržovala dobře upravený vzhled, neměla by růst příliš vysoko.

Důvod č. 2: Zachovat soukromí

Některé rostliny rostou příliš vysoko, aby volně rostly do dvorů a prostorů jiných lidí.

Důvod č. 3: Pěstujte lepší ovoce a květiny

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč byste měli své rostliny ořezávat, je jejich lepší pěstování ovoce a květin. Místo toho, aby svou energii zaměřily na růst do výšky, ořezávání vašich rostlin jim umožňuje soustředit se na produkci lepších plodů a květin, než aby rostly výš.

Jak zabránit rostoucímu růstu rostlin

Někteří zahradníci zastavují růst svých rostlin snížením množství vody a hnojiv, které dávají jejich rostlinám. Tento krok se však nedoporučuje, protože to vaše rostliny předurčuje k chorobám a dalším problémům, které by mohly bránit jejich růstu.

Pokud vaše rostliny rychle vyrostou z jejich prostoru, jejich prořezávání pomáhá udržovat jejich velikost zastavením nebo zpomalením rychlosti vzestupného růstu. Každoroční prořezávání umožňuje vašim rostlinám produkovat více listů a květů, což je činí atraktivnějšími.

Mějte na paměti, že metody prořezávání se u jednotlivých rostlin liší, ale je důležité znát základní metody, které fungují u většiny pokojových rostlin.

Krok 1:

Když začnou růst na jaře, přitiskněte horní část bylinných kvetoucích rostlin, jako jsou begónie, třapatka, šalvěj, jiřiny a další. Tyto rostliny nemají dřevité stonky, takže můžete každý konec zastřihnout zpět k prvnímu nebo druhému pupenu každého stonku. Sevřené body mohou zastavit růst vzhůru, což má za následek kompaktnější rostliny.

Krok 2:

Zarostlé rostliny, které na jaře neprodukují dřevité stonky, usekněte, abyste měli pod kontrolou jejich růst. Odstraňte jednu třetinu stonku pomocí ostrých zahradnických nůžek.

Krok č. 3:

Odstraňte poškozené a odumřelé listy, kdykoli je uvidíte. Sevřete je na spodní části listů, ale dávejte pozor, abyste je příliš neutahovali, protože by to mohlo poškodit něžné rostliny. Nestříhejte do hlavního stonku rostliny, aby nedošlo k poškození rostlin.

Krok 4:

U pokojových rostlin v květináčích je stříhejte, když začíná jarní sezóna. Vyjměte rostlinu z nádoby a uvolněte vnější kořeny z půdy. Uvolněte uvolněné kořeny o palec od hlavního kořenového balu rostliny. Umístěte rostlinu znovu do stejného nebo nového květináče.

Jak udržovat výšku vaší vnitřní rostliny

Umístěte své rostliny na částečně zastíněné místo, kde mohou získat pouze přiměřené množství světla. To jim brání v růstu a natahování směrem ke slunečnímu světlu. Sevřete špičku rostlin, abyste podpořili více listů a více stonků. Většina trvalek a jednoletých květů roste lépe prořezáváním.

Byliny a jiné pokojové rostliny v interiéru lze také stříhat podobným způsobem. Zabraňuje tomu, aby se vaše rostliny staly příliš dlouhými a vylepšuje pevnější a silnější větve.

Další tipy, které si musíte pamatovat při péči o své rostliny

Základní péče o rostliny je zásadní pro udržení silných a zdravých rostlin. Je důležité zajistit jim dostatek vlhkosti, drenáže, výživy a slunečního záření.

Nepoužívejte hnojiva s vysokým obsahem dusíku, kromě případů, kdy je používáte na trávníku. Většina rostlin potřebuje vyvážené živiny, například 8-8-8 hnojivo (8% dusíku, 8% fosforu a 8% draslíku). Kvetoucí rostliny však mohou potřebovat vyšší množství fosforu, aby podpořily více květin a plodů. Na druhé straně dusík podporuje tvorbu zelených buněk a růst nových listů. U vyšších rostlin, které potřebují větší podporu, může být zapotřebí vyšší množství draslíku ke zlepšení růstu kořenů a celkového zdraví rostlin.

Proč byste měli zkusit pěstovat své rostliny v mini skleníku

Jednou z hlavních výhod skleníků je, že umožňuje zahradníkům ovládat klima bez ohledu na to, co se děje venku. Mít kontrolu nad rostoucím prostředím vám umožní pěstovat širšího strážce květin, zeleniny, ovoce a dalších okrasných rostlin. Můžete upravit vnitřní teplotu svého polytunnel přidáním chladicích a topných systémů a dalších nástrojů specifických pro potřeby vašich rostlin.

Pokud plánujete pěstovat rostliny ve svém polytunnelall po celý rok, možná budete potřebovat složitější systémy spolu s topným a chladicím zařízením, světly, stínítky, ventilací a dalšími materiály a vybavením. Tento typ polytunnelcan může pěstovat téměř jakýkoli druh rostliny, protože můžete upravit prostředí pro pěstování tak, aby vyhovovalo potřebám vašich rostlin. Můžete dokonce rozdělit větší skleníky do různých klimatických zón, což vám umožní mít různé podmínky růstu ve stejném skleníku.

Sečteno a podtrženo: Jak zabránit rostoucímu růstu rostlin

Znalost, jak zabránit růstu rostlin, zajistí, že budete mít krásné, dobře upravené rostliny, které dodají vaší zahradě nebo skleníku krásu. Pravidelné ořezávání a prořezávání také podporuje růst listů a květů.