Jak zasadit Sunpatiens do 3 snadných kroků

Můžete si zjednodušit učení, jak zasadit sunpatiens do rozmnožování, výsadby a péče. Sunpatiens nebo Impatiens x hybrida je krásná jednoletá rostlina, kterou můžete použít jako půdní kryt a další. Japonská semenářská společnost Sakata vyvinula tento hybrid z tradičních impatiens a hawkery, většího typu Impatiens, který dobře snáší teplo.

Zahradníci milují výsledné vlastnosti slunečních paprsků, díky nimž jsou tyto rostliny hodné kultivace. Sunpatiens jsou odolné v zónách 10a až 11a a snášejí náročné podmínky, což z nich dělá nenáročnou údržbu. Můžete však pěstovat kvalitní sluneční paprsky a při používání skleníku nebudete mít žádné nevýhody v jejich vývoji.

Například spuštění většiny rostlin ve skleníku je jistý způsob, jak jim pomoci přežít toto zranitelné období.

Jak zasadit Sunpatiens pro začátečníky

Propagace

Sunpatiens můžete množit ze semen nebo stonkových řízků, ale většina zahradníků dává přednost použití řízků. Zdravou rodičovskou rostlinu pro tyto řízky můžete zajistit pěstováním slunečních paprsků ve skleníku. Můžete je však zakoupit z důvěryhodných zdrojů, pokud teprve začínáte.

Řezy

Podobně jako při rozmnožování řízků z jiných kvetoucích rostlin, i vy chcete použít zdravé rodičovské rostliny. Vyberte ty, které mají vlastnosti, které chcete klonovat. Nejvýznamnější výhodou množení z řízků nad semeny je, že s nimi získáte přesnou kopii mateřské rostliny.

Odřízněte 3palcový nekvitnoucí stonek pod uzlem a dva ponechejte na samotném stonku. Zakořenění můžete podpořit ponořením konce do kořenového hormonu před jeho vložením do květináče nebo podnosu. Pamatujte, že médium by mělo být vlhké, a poté nádobu umístěte na místo mimo přímé sluneční světlo, ale stále jasné.

Můžete také zakořenit řízky v nádobě s vodou. Odstraňte spodní listy řezu a ponořte jej do vody, ponořte prvních pár uzlů. Vyměňte vodu, aby byla čistá, a poté můžete řízky přenést, jakmile jsou zakořeněné.

Semena

Některé z vašich květů můžete nechat zasít a potom je zasít příští jaro. Sunpatiens však neprodukují mnoho a vlastnosti výsledné rostliny nebudou předvídatelné jako u řízků. Propagace slunečních paprsků ze semen je stále nákladově efektivní.

Nejlepší způsob, jak vykořenit sunpatiens ze semen, je uvnitř šest až osm týdnů před posledním datem mrazu ve vašem státě. Poté semenáčky před přesazením venku vytvrďte, aby nedošlo k šoku a stresu.

Výsadba

The University of Arkansas System Division of Agriculture doporučuje sunpatiens pro postele a terasy kvůli jejich velikosti. Užitečným tipem pro získání vysokých rostlin je jejich výsadba ve vzdálenosti 12 palců. Na druhou stranu je umístěte dále asi 2 stopy daleko a můžete dosáhnout kratších slunečních paprsků.

Chcete také připravit již dobře odvodněnou a vlhkou půdu uvolněním a přidáním hnojiva s pomalým uvolňováním, které podpoří rostliny před výsadbou na konci jara. Tímto způsobem se sunpatiens etablovali v přípravě na nadcházející teploty. Při výběru místa vyberte oblast, která může poskytovat slunce déle než půl dne, nejlépe 6 hodin.

Pamatujte, že sunpatiens jsou na slunci tolerantní, a pokud začínáte se semeny, je pro klíčení nezbytné světlo. Státy jako Florida, kde je teplé a vlhké počasí, jsou vynikajícím místem pro pěstování sunpatiens. Proto je také možné být produktivní po celý rok na Floridě.

Péče

University of Florida chválí hybrid slunečních paprsků, protože se snadno pěstují a starají se o ně. Zdůrazňují však požadavky rostlin na vodu a vždy kontrolují vlhkost každý den. Pokud žijete v oblasti, která zažívá vlny veder, měli byste očekávat častější zalévání.

Ve skleníku můžete udržovat stálou vlhkost pomocí kapkové závlahy. Tato metoda prokázala svou účinnost v horkém počasí v Mississippi každé léto. Nedodržení požadavků na vodu pro sluneční paprsky může způsobit vadnutí.

A co krmení sunpatiens? Tyto rostliny budou stále kvetat bez oplodnění, ale vždy je můžete poskytnout, abyste podpořili kvetení. To je nejlepší, pokud chcete udržovat pravidelné pučení nových květů, které nahradí zvadlé, a dokonce i ve vodě rozpustná hnojiva pomohou vašim slunečním paprskům přežít celé léto.

Ve srovnání s jinými kvetoucími rostlinami je významnou výhodou slunečních paprsků to, že se u nich nemůže vyvinout plíseň. Péče o ně a udržování životního prostředí proto nejsou tak složité. Nezanedbávejte pohodlné podmínky pro růst slunečních paprsků, jako jsou teploty mezi 32 až 117 ° F.

Závěr

Hybridní rostliny mají vynikající vlastnosti, a to jak z hlediska estetiky, tak funkčnosti. Proto byste měli vědět, jak zasadit sunpatiens, hybrid impatiens od Sakata, do vašeho zahradnického arzenálu. Začněte výběrem metody šíření, osvojením správné výsadby a tím, co si musíte pamatovat při péči o sluneční paprsky.

Sunpatiens můžete začít se semeny nebo řízky, přičemž ty druhé jsou pohodlnější a spolehlivější, pokud chcete klonovat konkrétní rostliny. Poté strategicky vysaďte sluneční paprsky, abyste získali ideální výšku. Místo by mělo poskytovat slunce a při jejich zalévání byste měli být důslední.

V péči o sunpatieny jsou relativně snadné a nenáročné. Tento hybrid je odolný vůči plísním a snáší horké a vlhké oblasti. Kromě toho můžete zvážit pěstování slunečních paprsků v tunelu, pokud máte ve své oblasti náročné podmínky.