Jak zasadit oleandry. 3 kroky pro začátečníky

Pokud chcete vědět, jak sázet oleandry, naučte se následující tři kroky, abyste zajistili zdravé rostliny. Jakmile tyto velké kvetoucí keře vzniknou, snášejí i několik náročných podmínek. Díky tomu jsou oleandry vynikajícím doplňkem vaší zahrady, zejména jako začínající pěstitel.

Nenechte se zastrašit tím, že začnete oleandry sami, protože to není náročné na požadavky. Můžete také zvážit pěstování uvnitř, abyste zajistili rychlejší založení bez ohledu na počasí venku. Tímto způsobem můžete mít připravené silné oleandry k přesazení, když jsou venkovní podmínky optimální.

Komplexní průvodce výsadbou oleandrů

Krok # 1. Příprava

Prvním krokem při pěstování oleandrů je příprava. Pamatujte, že oleandr je jedovatá rostlina, takže při zacházení s ním musíte být opatrní. Noste dlouhé rukávy, rukavice a ochranné brýle, abyste se s nimi nedotkli, a pamatujte na domácí mazlíčky a děti v okolí.

Jakmile se sami připravíte, je třeba zkontrolovat, kde budete oleandry vysazovat. Můžete uvažovat o jejich pěstování na polytunnel, pokud půda ještě není funkční nebo pokud kolísá klima. Oleandry se relativně dobře přizpůsobují, ale umístění by mělo být nejprve ideální, aby podpořilo nově vysazené oleandry.

Vyberte si oblast s plným sluncem, abyste podpořili zdravé kvetení, a zasadte se do půdy s neutrálním pH, abyste předešli problémům. Cítíte se v pohodě, že tyto rostliny mohou bez ohledu na to, zda se jim daří v půdě se solí nebo těžkými typy textur, prospívat. A konečně, zajistěte dostatečné rozestupy a dobře odvodňovací místo, abyste předvídali potenciální rostoucí problémy a nemoci a předcházeli jim.

Krok # 2. Výsadba

Nejlepší čas na výsadbu oleandrů je brzy na jaře. Můžete však také růst na podzim nebo kdykoli v roce, protože nemrzne nebo máte skleník. Vyberte si zamračený den, aby rostliny nebyly stresovány přímým teplem a slunečním zářením ani poškozeny a vysušeny větry.

Ti, kteří začali oleandry uvnitř v nádobách, musí zajistit otvor, který je dvakrát větší než průměr kořenového balu nebo hrnce. Poskytněte prostor šest stop od sebe a dejte pozor, abyste náhodou nepoškodili kořeny. Můžete také podpořit rostlinu přidáním kůlu a zajištěním dostatečné vody pro nově zasazené oleandry vytvořením kopce, který bude sloužit jako nádrž.

Krok # 3. Údržba

Jak již bylo zmíněno dříve, musíte chránit oleandry před extrémním počasím, dokud se plně neusadí. Přidání malého kopce bude také fungovat jako nádrž, která je udrží hydratované. Nezapomeňte je však důkladně zalévat, aniž byste se přímo zaměřili na listy, abyste se vyhnuli chorobám.

Nikdy nepotápějte oleandry, zvláště když prší nebo jsou měsíce chladné, protože to může vést ke kořenovým chorobám. Na druhé straně můžete podpořit růst a kvetení oleandrů poskytnutím hnojiv a organických materiálů, které mohou také zlepšit kvalitu půdy. Dávejte však pozor na štítek a upravte směs podle dalších faktorů, jako je půda a použité nádoby.

Jak propagovat oleandr

Semena

Oleandry můžete množit ze semen, ale je důležité zacházet se semeny opatrně, protože mohou dráždit pokožku. Po období kvetení posbírejte semenné lusky a nechte je uschnout, aby se odhalila nadýchaná semena. Tyto části podobné peří můžete odstranit třením semen o obrazovku, dokud nebudete mít hnědá semena.

Začněte semena uvnitř, abyste zajistili klíčení, zvláště pokud žijete v chladném prostředí. Vysejte je na podnos s vlhkou rašelinou a poté je zakryjte plastem, abyste vytvořili vlhké prostředí. Umístěte je pod rostoucí světla a podle potřeby udržujte rašelinu vlhkou.

Můžete očekávat, že semena vyklíčí po měsíci nebo třech, a poté můžete kryt odstranit. Počkejte, až na jaře pomine nebezpečí mrazu, a přesaďte je venku. Sazenice by měly mít vytvořené pravé listy a můžete je zasadit přímo do postele venku nebo do větších květináčů uvnitř.

Řezy

Rychlejší způsob, jak množit oleandry, je získávání řízků stonků do zdravých dospělých rostlin. Můžete to udělat během vegetačního období a vzít si sekce ze zeleného dřeva pod listovým uzlem. 6palcový řez by měl stačit, ale nezapomeňte odstranit všechny spodní listy, abyste zabránili hnilobě při kontaktu s půdou.

Někteří zahradníci dokonce spodní část prořezávají, aby zvětšili povrch a podpořili rychlejší vývoj kořenů. Ponořte konec do kořenového hormonu a umístěte řez do hrnce s kompostem. Stejně jako klíčící semena můžete i hrnec zakrýt plastem, aby byla oblast vlhká a vlhká.

Poté můžete transplantovat na podzim, pokud si vezmete řízky na jaře, nebo transplantovat na jaře, pokud jste si vzali polodřevité řízky na podzim. Postupujte podle pokynů pro výsadbu oleandrů a zajistěte, aby se jim dařilo. Ještě důležitější je nosit ochranný oděv, aby nedošlo ke kontaktu s rostlinami.

Závěr

Nemusíte se cítit zastrašení při manipulaci a pěstování oleandrů pomocí správných opatření a technik. Po výběru metody šíření musíte vědět, jak oleandry správně zasadit, abyste zajistili, že se jim bude dobře dařit. Je běžné začít s nimi v interiérech a poté růst brzy na jaře v zatažený den.

Při výsadbě oleandrů přidělte správné rozteče a hloubku půdy. Můžete také vsadit a přidat kopce pro podporu a zdroj vody, které jim pomohou prospívat. Udržujte rostliny hydratované bez zalévání a krmte je hnojivem a organickým materiálem, abyste podpořili jejich růst a kvetení.