Jak zasadit Celosia: Stručný průvodce

Naučit se, jak pěstovat celosia, může být vynikajícím nápadem pro vášnivé rodiče rostlin, jako jste vy. Unikátní květiny Celosie dodávají šmrnc každé zahradě.

Pokud hledáte kvetoucí rostlinu, která vydrží až měsíc, je celosia vynikající volbou se svými ohromujícími tvary a barvami. Celosia je vytrvalá rostlina pocházející ze severní Afriky a souvisí s amarantem.

Dokonce i pod letním sluncem zůstává neohrožený, aby vytvořil bohatou květinu pro vaši zahradu. V zimě můžete dokonce sušit některé z jeho jasných květů pro složité aranžování sušených květin.

Odrůdy Celosia

Existuje několik odrůd celosia, ale tři nejběžnější jsou cockscomb celosia (aka cristatas), Celosia Plumosa a Celosia spicata nebo pšenice celosia.

Cockscomb Celosia je typ s hřebeny květů, které nějak vypadaly pomačkané. Najdete je v červené, růžové, purpurové, oranžové, žluté barvě a v kombinaci těchto barev.

Celosia Plumosa je známá svými měkkými péřovými květy v různých odstínech, například červené, růžové, purpurové, žluté a oranžové.

Pšenice Celosia je, jak naznačuje její název, vypadá jako pšenice. Může zasít ve správných podmínkách růstu a kvete v barvách nebo červenofialové a růžové.

Jak zasadit Celosia ze semen

Celosia můžete pěstovat ze semen, bez ohledu na odrůdu. Po posledním mrazu můžete semena zasít přímo do vaší zahrady, sotva je zakryjete. Začne klíčit během jednoho nebo dvou týdnů poté, co půda dosáhne 60 stupňů Fahrenheita.

I když je dobré pěstovat celosia pomocí jiných metod, upřednostňovaným způsobem je výsadba ze semen. Je to proto, že kvetoucí rostlina netransplantuje dobře. Zdá se, že celosia nemá ráda narušení jejích kořenů.

Jak zasadit celosia ze semen uvnitř

Můžete také pěstovat celosia ze semen uvnitř. V takovém případě je ale vhodné pěstovat je v jednotlivých květináčích. Pokud tomu tak není, lepší možností jsou biologicky odbouratelné květináče, které můžete vysadit přímo do zahrady.

To vám umožní zasadit vaše sazenice celosia bez narušení jejich kořenů. Doporučuje se zasít semeno do nádoby před posledním mrazem, přibližně 6 až 8 týdnů. Nezapomeňte udržovat sazenice zakryté tepelnou podložkou nastavenou na 70 až 75 stupňů.

V tomto stavu začne vaše celosia klíčit během 1 až 2 týdnů. Až se to konečně stane, můžete jej začít přesazovat do své zahrady dva týdny po posledním mrazu. Jelikož používáte biologicky odbouratelný hrnec, můžete jej přímo zasadit.

Tipy pro růst Celosia

Nejdůležitějším tipem na pěstování celosia je zajistit, aby bylo plné slunce. Tato kvetoucí rostlina je koneckonců tropická. Potřebuje své denní slunce po dobu minimálně 6 až 8 hodin, aby zajistil zdravý růst.

Měli byste také mít na paměti, že celosia musí mít dobře odvodněnou půdu. Miluje vlhkou půdu, ale může být náchylná k hnilobě kořenů a může zemřít, pokud ji zaléváte. Vyvýšená postel není pro celosia nutná, ale je to dobrá volba.

V případě, že má vaše půda hodně jílu, můžete do něj přidat živiny a odvodnění smícháním kompostu. Celosia musí být při výsadbě dobře napojena, ale ne tolik, pokud vaše oblast nezažije neobvyklé sucho.

Hnojivo také není nutné, ale při prvním zasazení můžete přidat hnojivo s časovým uvolňováním. Jediný případ, kdy skutečně potřebuje další pomoc, je situace, kdy se vaší rostlině nedaří dobře. V takovém případě je ideální použití speciálně vyvinutého hnojiva pro květiny.

Proč byste měli své rostliny Celosia a další rostliny vysazovat do mini skleníku?

Existuje několik důvodů, proč byste měli zkusit vysadit vaše celosias a další rostliny do mini skleníku, a zde je několik z nich:

Mini skleníky jsou přenosné a snadno přizpůsobitelné

Mini skleníky mají standard 6 stop, ale existují i ​​menší možnosti. To vám dává svobodu používat jej tam, kde a jak chcete. Tyto skleníky jsou přenosné a snadno sestavitelné, ideální pro začátečníky. Můžete je umístit na místa s maximálním slunečním zářením a přenášet je po celý den.

Zabraňte škůdcům a jiným zvířatům

Krtci, veverky, ptáci, jeleni, stejně jako hmyz a škůdci by rádi jedli a útočili na vaše rostliny. Udržování rostlin v uzavřeném prostoru je chrání před škodlivým hmyzem a zvířaty. Dále také snižujete potřebu chemikálií a pesticidů, aby se tyto tvory odrazily.

Ovládejte celkové rostoucí prostředí

Jednou z nejpozoruhodnějších výhod skleníků je, že máte schopnost kontrolovat celkové rostoucí prostředí. S pomocí systémů vytápění a chlazení, pěstování světel, ventilátorů, zavlažovacích systémů a dalších polymerních zařízení budete moci upravit teplotu, vlhkost a teplo ve skleníku. To znamená, že budete moci vysazovat rostliny teplé nebo studené sezóny bez ohledu na počasí nebo roční období.

Sečteno a podtrženo, jak zasadit Celosia

Jak vidíte, naučit se, jak zasadit celosia, není vůbec obtížné. Ačkoli spicata roste do výšky, cristatas a plumosa celosias jsou kratší a zavalitější. Díky nim jsou skvělými rostlinami z nádob, které můžete mít na zahradě nebo v interiéru.