Jak zakořenit odřezky popínavé rostliny ve 4 krocích

Proces můžete zjednodušit do čtyř kroků, abyste věděli, jak zakořenit odřezky popínavé rostliny. Tento tropický vinný keř nepochybně nechá vyniknout vaši zahradu a k pěstování nevyžaduje ani velké úsilí. A pokud víte, jak zakládat popínavé rostliny z řízků, můžete si vyrobit přesné kopie svých oblíbených rostlin.

Zatímco popínavé rostliny budou tolerovat náročné podmínky, nezapomeňte, že pro růst kořenů musíte poskytnout optimální prostředí řízků. Toho je jednodušší dosáhnout v tunelu, protože uvnitř máte kontrolu nad různými faktory. To je důvod, proč vás počáteční rostliny v interiéru postaví na první místo v rozvoji kořenů.

Jak pěstovat popínavé rostliny z řízků

Krok # 1. Sbírka

Prvním krokem pro zakořenění popínavé rostliny z řízků je sběr samotných řízků. Při manipulaci s popínavou rostlinou noste rukavice a dbejte na ochranu očí. Také by bylo nejlepší označit si kalendář od konce jara do poloviny léta, abyste si mohli odřezky vzít, když rostliny aktivně rostou.

Lze předpokládat, že se jedná o zásadní krok, protože řízky, které musíte udělat, by měly být zdravé. Proto by měla být rodičovská popínavá rostlina pro řízky také v optimálním stavu. Pokud je vaše oblast pro popínavé rostliny náročná, můžete zvážit jejich pěstování v polytunnelinstead.

Tímto způsobem můžete vybírat řízky bez obav ze stresu mateřských rostlin. Vyberte si kmenovou část bez onemocnění s přibližně sedmi uzly, abyste si později zajistili zdravou popínavku. A ve srovnání s jinými rostlinami chcete pro optimální zakořenění použít místo mladších zelených stonků tvrdé nebo polozralé stonky.

Krok # 2. Příprava

Pomocí ostrých a sterilních nůžek odstřihněte část kolem šesti palců, ale nebojte se řezat rostlinu, abyste měli k dispozici více řízků. Užitečným tipem je řezání dolního konce pod úhlem 45 stupňů, protože to pomůže při zakořenění. Pamatujte, že čím větší je povrch konce, tím snáze bude rostlina přijímat vodu a živiny, které jsou zásadní pro vývoj kořenů.

Před výsadbou nezapomeňte odstranit všechny listy, květy a odnože, aby nekonkurovaly vývoji kořenů. Také se chcete ujistit, že vám zůstane pouze dřevěná šachta a žádné zelené úseky. Máte možnost uskladnit řízky po dobu jednoho až dvou týdnů v chladničce nebo je použít okamžitě ke kořenům.

Pokud plánujete pěstování řízků, můžete konec ponořit do kořenového hormonu, abyste podpořili rychlejší vývoj kořenů. Někteří zahradníci si dokonce vyrábějí vlastní kořenové přísady z každodenních domácích potřeb. Jinak zajistěte, aby vaše řízky nevyschly, zabalte je do vlhkých papírových ručníků a vložte je do vzduchotěsného plastového sáčku pro uložení v chladničce.

Krok # 3. Zakořenění

Řízky můžete zakořenit v nádobách z polytunnelinsidu vlhkým pěstebním médiem. Můžete také míchat zeminu, písek a kompost pro pěstování popínavých rostlin. Závěrem je, že by měl být dobře odvodňovací, aby se zabránilo hnilobě, protože řezání roste kořenem.

Přichyťte řez do média tak, aby stál vzpřímeně. Můžete také vysazovat pod úhlem, takže uzly jsou v kontaktu s médiem. Aby nedošlo k přeplnění, přidělte také jeden řez na každý hrnec.

Po výsadbě řízky důkladně zalijte, aby bylo médium vlhké. To podpoří zakořenění, ale také nechcete vytvářet mokré prostředí. Použijte také dobře vypouštěcí nádobu, abyste zabránili stojaté vodě.

Krok č. 4. Údržba

Jak již bylo zmíněno dříve, nechcete řízky přeplňovat, protože by mohly poškodit kořeny. Vlhké prostředí může spíše podporovat plísňové choroby, které skutečně znemožní zakořenění. Místo toho vždy udržujte vlhkost média.

Podobně jako u jiných rostlin budou vaše řízky popínavé rostliny také prospěšné ve vlhkém prostředí. Hrnce přikryjte igelitovým sáčkem a umístěte je někde na chladné a stínované místo ve skleníku. Pokud je prostředí optimální, můžete očekávat, že řízky zakoření za 6 až 10 týdnů.

Jakmile na stonku zaznamenáte více odnoží, můžete zvážit vykořenění řezu. Popínavé rostliny budou po založení obecně nenáročné na údržbu. Dokážou přežít sucho a vydrží i náročné podmínky.

Jak přesadit popínavé rostliny

Nejlepší oblast pro popínavé rostliny je někde s kyselou půdou a na plném slunci. Pokud však žijete v chladnější oblasti, stále je můžete pěstovat na polytunnelor nebo s nimi zacházet jako s pokojovými rostlinami. Dobrá věc s těmito rostlinami je, že se jim daří také v kontejnerech nebo plotech.

Závěr

Rostliny popínavé rostliny se množí relativně snadno. Naučíte se zakořenit odřezky popínavé rostliny ve čtyřech krocích a je to snad nejjednodušší způsob, jak vypěstovat nové rostliny. Jednoduše vyberte zdravou rodičovskou rostlinu a vezměte co nejvíce řízků.

Pomocí ostrých a sterilních nůžek vezměte sekce bez onemocnění s dostatečným množstvím uzlů k růstu. Ujistěte se, že dostáváte dřevnaté části a berete řízky, když rostliny aktivně rostou. Poté odstraňte všechny listy a květy, abyste zajistili, že všechny živiny směřují k vývoji kořenů.

Ponořte konec do kořenového hormonu a přilepte jeden řez na každý hrnec. Udržujte vlhké prostředí tak, že nádobu zakryjete plastem, než ji umístíte na chladné místo do skleníku. Za optimálních a stabilních podmínek můžete očekávat vývoj kořenů do šesti týdnů.