Jak začít s řízky Geranium: tipy a rady

Pokud se chcete dozvědět, jak zahájit řízky z pelargónie, máte štěstí. muškáty, aka pelargonium, patří mezi nejoblíbenější druhy domácích a zahradních rostlin. Pěstují se a snadno se o ně starají, protože kromě toho, že jsou houževnaté, jsou tyto rostliny také plodné.

Muškáty se obvykle pěstují na jaře a na podzim – zejména pokud jsou pěstovány z řízků. Když začnete muškáty z řízků, můžete si být jisti, že rostlina, kterou pěstujete, bude přesně stejná jako její mateřská rostlina. Pokud tedy chcete replikovat jednu z nejlepších rostlin pelargónie ve vaší zahradě nebo v hobby skleníku, je nejlepší udělat je z řízků.

Na rozdíl od toho, co si ostatní mohou myslet, pěstování muškáty nemusí nutně vyžadovat zelený palec. Bez ohledu na to, jakou barvu má váš palec, brzy zjistíte, že proces pěstování těchto rostlin je relativně snadný. Budete však muset udělat trochu výzkumu, abyste věděli, jak jim poskytnout péči, kterou potřebují, aby se jim dobře dařilo. Podívejte se na níže uvedené podrobnosti o tom, jak můžete pěstovat a spouštět své muškáty z řízků.

Spuštění pelargónie z řízků

Muškáty jsou skvělé díky tomu, že nemají spící období. To znamená, že mohou pěstovat své květiny po celý rok, bez ohledu na roční období. To také znamená, že je můžete kdykoli šířit. Pro dosažení nejlepších výsledků je však lepší začít s jejich pěstováním na jaře a na podzim.

Zde je několik kroků, které můžete dodržovat při pěstování muškáty z řízků:

Krok # 1. Vezměte geraniové řízky z mateřské rostliny

Abyste zajistili nejlepší řez, musíte jej použít, když je rostlina v plném květu. Když už jste u toho, používejte při stříhání nad uzlem ostré zahradní nůžky.

V případě, že vás zajímá, uzel odkazuje na otok nebo vyboulení na stonku. Když odtud odeberete řízky, povzbudí to mateřskou rostlinu k růstu nových větví.

Krok # 2. Vložte řezání

Jakmile máte řez, dalším krokem je zalití do teplé, vlhké a sterilní půdy a umístění květináče na místo, kde může rostlina získat přímé sluneční světlo. Ve většině případů není nutný herbicid a fungicid.

Krok # 3. Řezy důkladně zalévejte

Řádky germania dobře zalévejte, zvláště když půda vypadá a je suchá. Jedna důležitá věc, kterou si musíte pamatovat, je zabránit tomu, aby se při skutečném řezání dostala voda. Zalévejte půdu, dokud není vlhká.

Měli byste vidět, jak se vašim odřezkům vyvinou kořeny do tří dnů po transplantaci, ale pokud je chladné počasí, může to trvat déle. Jakmile budou kořeny založeny, brzy uvidíte, jak se vrchol formuje. Nejlepší způsob, jak otestovat, zda se kořeny úspěšně usadily, je lehce zatáhnout rostlinu, a pokud zůstane na svém místě, můžete vyrazit.

Tipy pro pěstování pelargónie

Chcete-li zajistit úspěch při pěstování odřezků pelargónie, postupujte podle těchto tří tipů na péči:

Péče Tip # 1. Oplodnit

Muškáty vyžadují pouze lehké krmení nebo hnojení. Přílišné krmení vaší rostliny bude mít za následek kvetení listů a méně květů. Nejlepším hnojivem pro vaše pelargónie je směs 2 lžící hnojiva 20-20-20 a 1 galonu vody aplikovaného na rostliny každé tři týdny během vegetačního období rostliny.

Péče Tip # 2. Zastřelte své muškáty

Pelargónie nutně nepotřebují prořezávání, ale potřebují periodické odstřelování nebo odstraňování použitých květů a listů z vaší rostliny. To je důležité, abyste se vyhnuli škůdcům a podpořili větší produkci ve vaší rostlině.

Péče Tip # 3. Zbavte se škůdců fungicidy

Většina zahradnických testů se mušketám vyhýbá, ale stále jsou náchylná k škůdcům, jako je botrytida a jiné napadení houbami, zejména za chladného počasí. Pokud jsou vaše muškáty napadeny škůdci, okamžitě je ošetřete běžnými fungicidy.

Pěstování muškáty na sklenících

Jedním z nejlepších způsobů, jak pěstovat muškáty, je skleník. Chcete-li si užít muškáty té nejlepší kvality, uložte je uvnitř polytunnel, abyste zajistili jejich růst v optimálním prostředí. Pěstování muškáty uvnitř skleníku má tři výhody:

Výhoda č. 1. Ochrana před mrazem

Přestože muškáty rostou celou sezónu, nebudou schopny tolerovat mráz. Pokud žijete v oblasti, kde zimní teplota může klesnout k bodu mrazu, apolytunnel zajistí, že se vaše muškáty vyhnou mrazu. Můžete také změnit teplotu uvnitř polytunnelů, aby vaše muškáty rostly při teplotě, která je optimální pro jejich růst.

Výhoda č. 2. Ochrana před silným větrem

Hurikány a tajfuny mohou způsobit silný vítr, a když vaše muškáty nejsou chráněny, mohou být snadno vykořeněny a zničeny. Díky robustnímu a uzavřenému skleníku budou mít rostliny uvnitř polytunnelů plnou ochranu. To také zajistí, že vaše muškáty porostou robustně a silně.

Výhoda č. 3. Ochrana před škůdci

Mezi nejlepší výhody pěstování pelargónie ve sklenících patří zamezení napadení škůdci. Pokud byly plány venku zamořeny, můžete své muškáty uložit do svého polytunnel, abyste jim zabránili ve stejné nemoci.

Jak úspěšně spustit řízky Geranium: Závěr

Díky svým krásným a barevným květům mohou být muškáty krásným doplňkem vaší sbírky rostlin. Nyní, když víte, jak zahájit řízky z pelargónie, můžete začít rozmnožovat mateřské rostliny a získat jejich přesný klon. Pro dosažení nejlepších výsledků pěstujte své muškáty uvnitř apolytunnel, abyste si mohli užít zdravé květiny v plném květu.