Jak začít orchidej z řezu nejlepší způsob

Trvá tři kroky, než se naučíte, jak spustit orchidej z řezu. Proces je přímočarý a zakořenění orchidejí z řízků není něco, čím byste se měli cítit zastrašováni. Pokud chcete mít prosperující zahradu s orchidejemi, nestačí se naučit tři základní metody šíření, protože začít od řízků nabízí mnoho výhod.

Je však třeba poznamenat, že ne všechny vyrostou z řízků s velkým množstvím druhů orchidejí. Obecně platí, že ty z rodu Dendrobium jsou pro tuto metodu šíření populární. Pomohlo by to nejprve zkontrolovat vaše druhy orchidejí a připravit ideální prostředí pro růst řízků.

Jak spustit orchidej z řezu pro začátečníky

Orchideje nejsou nejjednodušší rozmnožovací rostlinou, ale dovednosti učení, jako je zakořenění kořenů, by vás jistě odlišily od konkurence. Abychom vám dále pomohli, měli byste mít apolytunnel ke spuštění řízků. Bude snazší kontrolovat podmínky uvnitř a vyhnout se nevýhodám v růstu orchidejí.

Krok # 1. Vezměte řízky

Jak již bylo zmíněno dříve, orchideje Dendrobium jsou jedním z typů, které se mohou vegetativně množit pomocí řízků. Před spuštěním se ujistěte, že můžete úspěšně rozmnožovat orchideje, které máte, řízky. V této příručce se chystáme založit na používání orchidejí Dendrobium.

Ideální doba k odběru stonkových řízků je, když květy vyblednou na mateřské rostlině. Hroty, které vycházejí z uzlů, oříznete sterilizovaným nástrojem, abyste zabránili infekci. Poté vyberte stonky o délce přibližně 1 stopy a ořízněte je tak, aby každá sekce měla tři až čtyři uzly.

Mateřská rostlina, kterou si vyberete, musí být zdravá a bez stresu, proto je výhodné ji pěstovat ve skleníku. Tímto způsobem budete mít jistotu, že rostlina přežije, až si nasekáte řízky.

Krok # 2. Zakořenění

Dalším krokem je příprava média pro vaše řízky. Zahradníci často používají kořenový podnos s vlhkým mechem a oblázky. Jakmile budete připraveni, odřízky jen položíte na médium a zamlžíte je vodou, protože vlhkost podporuje zakořenění.

Pro další podporu zakořenění zakryjte podnos plastovým obalem a umístěte jej do teplé a tmavé oblasti polytunnelarea. Kromě výsledné vysoké vlhkosti můžete použít polytunneland k udržování teploty mezi 75 až 85 ° F a pravidelně rosit řízky. Toto výsledné prostředí by jim mělo pomoci zakořenit a vyvinout listy.

Měli byste před opětovnou výsadbou krmit řízky orchidejí? Zkušení zahradníci hnojí každé dva týdny během prvních dvou měsíců tekutým výtažkem z mořských řas. Tato praxe pomůže urychlit růst a vývoj odřezků pro opětovnou výsadbu.

Krok # 3. Opětovná výsadba

Před opětovnou výsadbou musíte odstranit odřezky, které způsobují hnilobu. Vyberte zdravé a odstraňte jejich stopku mezi keikis pomocí sterilizovaných nůžek. Pokud si pamatujete použití odnoží pro množení orchidejí, jsou to tyto rostliny, které se vyvinuly na stoncích.

V tomto okamžiku znovu zasadíte keikis stejným způsobem, jako byste to udělali v odnoží. Malý hrnec asi 2 palce by je měl dobře umístit, aniž by hrozilo riziko zalití nebo omezení kořenů. Jako médium můžete také použít směs rašeliníku a kůry.

Uvolněte médium a namočte jej, abyste vytvořili vlhké prostředí. Zasazte řízky tak, aby odnože směřovaly do strany nebo nahoru, zatímco stonek je vzpřímený. Můžete použít kolíky, které vám pomohou se stabilitou rostliny a také ji udržíte ve svislé poloze.

Pro údržbu Dendrobiums můžete zalévat jednou nebo dvakrát týdně, v závislosti na velikosti vaší rostliny a aktuálním klimatu. Chcete také udržovat vysokou vlhkost, což je ve skleníku snazší. Nakonec hnojte každý měsíc od jara do léta, abyste podpořili zdravé orchideje ve vegetačním období.

Můžete pěstovat orchideje z listových řízků?

Krátká odpověď je ano, ale není to tak běžné jako startování orchidejí ze stonkových řízků. Pokud máte zájem, orchideje Vanda jsou pro tuto metodu oblíbené. Metoda není tak snadná jako použití stonkových řízků, ale někteří zahradníci stále dosahují úspěchu pomocí listových řízků.

Použijete rodičovský stonek s novým růstem listů a omotáte část stonku plastovým sáčkem a mechem sphagnum. Tato technika je docela podobná tomu, jak obnovíte orchideje trpící hnilobou kořenů. Proto by používání listových řízků teoreticky mělo vést ke zakořenění, pokud se provádí v dokonalých podmínkách.

Závěr

Orchideje nemusí být nejjednodušší rostlinou k pěstování, ale vždy můžete experimentovat a najít způsob šíření vhodný pro vás. Pokud máte orchideje Dendrobium, můžete se naučit, jak začít orchidej řezat, ve třech jednoduchých krocích. Podobně jako při zakořenění jiných rostlin z řízků sbíráte odřezky stonků orchidejí po vyblednutí jejich květů.

Vyberte řez asi 1 stopu dlouhý a nakrájejte ho na části se třemi až čtyřmi uzly. Poté použijte kořenový podnos s oblázky a mechem rašeliníku, abyste podpořili jejich růst. U odřezků ve skleníku udržujte vysokou vlhkost, vlhkost a teplotu mezi 75 až 85 ° F a jakmile si všimnete keikis, měly by být připraveny na opětovnou výsadbu.

Nakonec řez usaďte znovu tak, aby byl dřík ve svislé poloze a odnože směřovaly nahoru nebo do strany. Můžete stabilizovat rostlinu sázkami a počkat, až orchidej přeroste hrnec pro konečné přesazení.