Jak zabránit hnilobě kořenů v hydroponii: 3 užitečné tipy

Pokud jste začínající zahradník a hledáte způsoby, jak vylepšit své dovednosti, chtěli byste se naučit, jak zabránit hnilobě kořenů v hydroponii ještě předtím, než tento problém ovlivní vaše rostliny.

Hydroponie může být pro plodiny výhodná více způsoby. Přichází však také s riziky chorob, jako je hniloba kořenů, která může být pro vaše rostliny ničivá nebo dokonce smrtelná.

Bohužel neexistují žádné účinné metody k obnovení zvadlých částí, které byly zasaženy kořenovou hnilobou, jakmile zasáhne vaše rostliny. Jedinou věcí, kterou můžete udělat, pokud nechcete, aby tato katastrofa postihla vaše plodiny, je zabránit jí dříve, než se stane. Čtěte dále a dozvíte se více o tomto tématu.

Co je to Root Rot?

Kořenová hniloba je onemocnění, které napadá kořeny rostlin a způsobuje jejich rozpad. K tomu obvykle dochází, když v podkladu dochází k nedostatečnému zásobování kyslíkem.

Pro představu, přemýšlejte o kořenech rostlin, které jsou ponořené ve vodě, která má v sobě jen málo kyslíku. V průběhu času se rostlina dusí a umírá.

Kromě hniloby a rozpadu toto onemocnění také vede k množení hub, které se přirozeně vyskytují v půdě. Patří mezi ně Rhizoctonia, Alternaria, Pythium, Botrytis, Fusarium nebo Phytophthora. Jakmile kolonie hub začnou růst, mají tendenci zaměřovat se na oslabené kořeny a infikovat vaše vzácné děti rostlin.

Jakmile se rostlina nakazí, nebude schopna přijímat to, co potřebuje k růstu – vodu, kyslík a další živiny. Když k tomu dojde, nebude to dlouho trvat, než rostlina zemře.

Co je to Hydroponie?

Pokud si nejste vědomi, je termín hydroponický odvozen z latinského slova, které znamená „pracovní voda“. Jednoduše řečeno, hydroponie je umění, které zahrnuje pěstování různých druhů rostlin bez půdy. Pokud se vám líbí většina lidí, první věc, která vám přijde na mysl, když někdo hovoří o hydroponii, by byl obraz rostlin s kořeny zavěšenými ve vodě bez použití jakéhokoli typu pěstebního média.

Vyhýbání se kořenové hnilobě v hydroponických systémech

Zjištění a identifikace hniloby kořenů může být obtížné. Když se vaše rostliny nakazí, jejich listy a kořeny postupně chřadnou, dokud celá plodina sama nezemře na nedostatek živin, což je běžný příznak mnoha nemocí.

Co způsobuje hnilobu kořenů v hydroponii?

Jedním z požadavků v hydroponických systémech je kyslík. Bez něj jsou vaše rostliny v podstatě na cestě k smrti. Na druhé straně je jejich nedostatek jedním z hlavních spouštěčů kořenové hniloby a je třeba se mu za každou cenu vyhnout.

Stejně jako při výsadbě do půdy uvolňujete půdu, aby kořeny vašich rostlin mohly mít požadovaný příjem kyslíku. To platí i pro plodiny pěstované ve vodných roztocích. Pokud nemohou dýchat, nemohli by růst.

Dalším činitelem hniloby kořenů je teplota. Poslední věc, kterou byste ve svém systému chtěli, jsou paraziti, kteří pijí živiny určené pro vaše rostliny a infikují vodu během procesu. Obecně se těmto houbám říká plísně.

Jedním z nejlepších hnízdišť pro tyto účely jsou teplé a vlhké oblasti. Z tohoto důvodu, pokud je teplota vody ve vaší nádrži vysoká, jste na ni náchylní. Rizikovým faktorem již může být něco tak malého, jako nechat řešení vystavená slunečnímu záření.

3 Užitečné tipy, jak zabránit hnilobě kořenů v hydroponii

Jsou dobré zprávy! Je možné zabránit hnilobě kořenů v hydroponii! Postupujte podle těchto tipů:

Tip č. 1: Použijte správné vzduchové čerpadlo

Pokud nechcete, aby hniloba kořenů ovlivňovala vaše rostliny, musíte se pouze vyhnout jejím příčinám. Pokud potřebujete kyslík, udržujte bublání vody zajištěním vzduchového čerpadla vhodné velikosti a dbejte také na správné větrání v místnosti.

Tip č. 2: Udržujte teplotu

Teplota by měla být udržována v rozmezí 70 až 80 stupňů F. Zbavte se veškerých materiálů, díky nimž může být váš systém zranitelný vůči infekcím, a zajistěte, aby vaše plodiny nebyly rušeny, když se snaží růst.

Tip č. 3: Zbavte se shnilých částí

Pokud jste však selhali v prevenci nemoci, pak by měly být shnilé části okamžitě odstraněny. Odřízněte je, protože není šance na jejich oživení, a místo toho se zaměřte na potenciální nový růst. Opravte svůj hydroponický systém a eliminujte rizika.

Proč vyzkoušet zahradu Polypolytunnel?

Skleníkové zahradnictví nabízí řadu výhod pro milovníky zeleně, kteří se odváží posunout své zahradnické zážitky na vyšší úroveň. Kromě toho, že působí jako štít proti nepříznivému počasí, mini, hobby nebo semi-propolytunnelcan slouží také jako ochranná vrstva, která udržuje škodlivé hmyzy a zvířátka na uzdě.

Jeho uzavřená struktura vám navíc umožňuje řídit podmínky růstu vašich rostlin, včetně teploty, světla, vlhkosti a ventilace vnitřního prostředí skleníku. V kontrolovaném prostředí budete moci prodloužit vegetační období a pěstovat rostliny, které nepocházejí z vaší oblasti.

Závěr

Bez ohledu na to, jak dobře jste informováni o tom, jak zabránit hnilobě kořenů v hydroponii, nemůžete rizika zcela vymýtit. Abyste se vyhnuli nejhoršímu scénáři, měli byste být připraveni obětovat infikované kvůli ostatním. Až se do toho zamyslíte, zvažte také vyzkoušení zahrádky na polytunnel.