Jak vykořenit vyřazovací růže z řízků

Jak zakořenit vyřazené růže z řízků se můžete naučit pouze ve dvou snadných krocích. A pokud máte nějaké znalosti o samotném šíření růží, budete mít rychlejší čas přizpůsobit techniky úspěchu. Výhodou knockoutových růží je spíše to, že jsou speciálně vyšlechtěny tak, aby byly odolné vůči chorobám, což je opět staví na pohodlnější hřiště.

Podle University of Maryland jsou tyto růže dokonce imunní vůči typickým růžovým houbovým chorobám a jejich pěstování je obecně snadné. S rozmnožováním však bude vždy pohodlnější začít v kontrolovaném prostředí, jako je skleník. Tato struktura může vytvářet zdravé rodičovské rostliny pro řízky a také jako výchozí místo před trvalým přesazením.

Jak úspěšně vykořenit vyřazené růže z řízků

Krok # 1. Shromažďování řízků

Nejlepší čas na odřezky z vyřazených růží je od listopadu do února, ale díky čemuž jsou jedinečné, můžete v případě potřeby sbírat kdykoli během roku. Samotný proces je odstraněním horních osmi palců větve z vyřazovacího růžového keře pod úhlem 45 stupňů. Podobně jako při přípravě řízků z jiných rostlin chcete odstranit všechny květiny a listy, kromě dvou nahoře.

Někteří zahradníci dokonce odstraňují kůru v prvních třech palcích spodní části řezu. To jim pomůže vytvořit je, protože řezání absorbuje živiny média a vytvoří nové kořeny pohodlněji. Když už mluvíme o tom, nezapomeňte namočit konec řezu do prášku kořenového hormonu, aby se kořenový základ stal mnohem rychlejším.

Krok # 2. Výsadba

Jaké je ideální médium pro odřezky růžových knockoutů? Pro lepší odvodnění můžete použít směs úrodné zeminy a písku nebo kompostu a písku. Navlhčete tuto směs a ztratíte ji, než vložíte řez do hloubky přibližně čtyř palců.

Chcete-li vytvořit ideální prostředí pro zakořenění, zakryjte hrnec plastovým sáčkem a ujistěte se, že se přímo nedotýká samotného řezu. Tento hrnec můžete umístit do tunelu, kde bude přijímat nepřímé sluneční světlo. A nakonec, pokud je to nutné, pravidelně monitorujte médium a mlhu vodou.

Jakmile je řezání zakořeněno, můžete jej přesadit venku na trvalé místo, které je přijímáno pět až šest hodin slunce. Někteří zahradníci po zakořenění počkají měsíc, ale můžete je také nechat jeden rok před přesazením. Jakmile jsou hotové, přesaďte je v zimě, když jsou v klidu, opatrným vykopáním kořenového balu s neporušenou půdou.

Umístěte mladou rostlinu do nové díry a zpevněte půdu kolem ní. Optimální je prostor osm palců mezi vyřazovacími růžemi. Poté pravidelně zalévejte mulčováním, aby se udržela vlhkost, a mladým knock-outovým růžím jednou za měsíc zajistěte optimální růst.

Výsadba vyřazených růží

Umístění

Obecně se vyřazovacím růžím daří dobře v zónách 5 až 9. Je ideální mít je na místě, kde kvetou maximálně osm hodin slunce denně. Pokud jde o půdu samotnou, optimální by byla úrodná a dobře odvodňující půda s pH mezi 6,0 a 6,5 ​​a ke zlepšení půdy můžete vždy přidat kompost a mulčování. A konečně, mějte na paměti, že tyto rostliny mohou mít výšku 5 stop, takže plánujte prostor tak, aby udržoval dobrý pohyb vzduchu.

Zalévání a hnojení

Polní tunel bude zalévat pohodlně, protože k zalévání můžete použít kapkovou závlahu. To pomůže udržet půdní vlhkost bez přetečení. Mulčujte půdu, abyste dále pomohli s půdní vlhkostí a zároveň udržovali plevel na uzdě.

Chcete-li hnojit vyřazené růže, můžete jim na jaře a na podzim krmit dusíkatými hnojivy, abyste vyrovnali potenciální nedostatek živin. Jak rostou, můžete na jaře krmit pouze jednou, protože nadměrné hnojení může snížit růst květin. Nakonec nezapomeňte před hnojením zalévat, abyste se vyhnuli spáleným kořenům.

Prořezávání

Zatímco vyřazené růže se samy upravují, jejich prořezávání je stále prospěšné pro udržení čisté zahrady. Používejte rukavice a dlouhé rukávy a každé jaro začněte stříhat brzy s bypassovými nůžkami. Nechcete rozdrtit stonky, ale místo toho odřízněte mrtvé hole blízko základny rostliny.

Můžete prořezat až 50% a řezat pod úhlem 45 stupňů směrem ven pro lepší tvar a prevenci stojaté vody v holích. Můžete také v létě prořezat, abyste pomohli rostlinám vytvářet květiny na podzim. Celkově je prořezávání výhodné pro estetiku a zdraví a růst vyřazených růží.

Závěr

S knockoutovými růžemi jsou pryč dny, kdy musíte být znepokojeni chorobami růží a složitými postupy údržby. Znalost zakořenění vyřazených růží z řízků vám pomůže šířit tuto růži vhodnou pro zahradníky a dále vylepšit barvy a celkový vzhled zahrady. Neexistují ani žádné jedinečné metody, jak to udělat, a můžete dokonce mít snazší zakořenění, pokud začnete uvnitř.

Proces je stejně jednoduchý jako 8-palcový řez, odstranění kůry pro snazší absorpci živin na dně a namáčení prášku kořenového hormonu. Poté ji vložte do hrnce se zeminou a pískem, přikryjte igelitovým sáčkem a udržujte vlhkost. A voila, můžete přesadit mladé vyřazené růže měsíc nebo rok po založení kořenů.