Jak vybírat bylinky bez zabíjení rostlin

Víte, že se můžete naučit sbírat bylinky bez zabíjení rostlin rozlišováním metod sklizně každé rostliny? Níže je sedm nejběžnějších bylin, které můžete pěstovat v zahradě. Tyto byliny se liší od jednoletých, trvalých a dvouletých rostlin a také se liší v některých ohledech, pokud jde o sběr.

Musíte znát metody sklizně každé byliny, aby byly zdravé a produktivní pro další sběr. Nemají výrazné rozdíly, ale každý zahradník musí mít tyto dovednosti v arzenálu, aby měl prosperující bylinkovou zahradu. Jinak je sběr bylin obohacující úkol, protože z toho bude mít užitek i vaše rostlina a bude pro příští sklizeň produktivnější.

Jak vybírat bylinky bez zabíjení rostlin pro začátečníky

Obecně lze říci, že je ideální začít sbírat bylinky, jakmile budou mít listy, aby se podpořil další růst. V každé sezóně můžete zachytit až tři čtvrtiny vývoje, než rostlina začne kvést. Tímto způsobem bude výroba listů nepřetržitá.

Můžete také podpořit boční větvení strategickým sevřením stonků bylin v listovém uzlu. A pokud si chcete zajistit chutnou sklizeň, chcete začít sbírat přibližně v polovině rána, než bude příliš horké slunce. Tentokrát je obsah oleje v bylině vysoký, ale vždy pamatujte pouze na to, co potřebujete.

Pro zajištění chutných a produktivních bylin nezapomeňte zajistit jejich ideální podmínky před a po sklizni. Řízené prostředí, jako je polytunnel, to činí pohodlnějším a umožňuje nepřetržitou sklizeň ze zdravých rostlin bylin.

Basil

Protože bazalka je ideální společenskou rostlinou pro jiné byliny, není divu, že je jednou z nejběžnějších bylin v zahradě. Znáte však nejlepší způsob, jak sklízet bazalku? V tomto seznamu je bazalka bylina, kterou si můžete doslova sbírat prsty, aniž byste potřebovali další nástroje.

Sevřete vrchol rostliny, abyste sklidili listy, které potřebujete k okamžité spotřebě. Na druhou stranu můžete bazalku na zimu sklízet také řezáním celé stonky. Nezapomeňte nechat asi čtyři listy, aby se rostlina mohla znovu vypěstovat pro pozdější sběr.

Koriandr

Koriandr můžete sbírat, aniž byste náhodou zabili rostlinu pomocí ostrých a sterilizovaných nůžek brzy ráno. Chcete začít stříhat před obdobím květu a hned poté, co přestane růst. Dobrým tipem, jak poznat nejlepší čas na sbírání koriandru, je, když je rostlina vysoká kolem 8 palců.

Máta

Na rozdíl od koriandru je nejlepší čas sbírat stonky máty, když rostlina začne kvést. To je zásadní pro sklizeň aromatické a chutné máty. Jakmile rostlina vstoupí do pučení, můžete vybrat horní část.

Při vybírání můžete buď použít nůžky, nebo listy jednoduše sevřít. Dávejte však pozor, abyste nepoškodili stopku. Můžete si vybrat kdykoli chcete, ale můžete také snížit celou mátu zpět na první sadu listů, pokud se chystáte sklízet ve velkých objemech.

To vede k produktivnější rostlině pro další sklizeň. Máta je nicméně jednou z těch rostlin, které vydrží sbírání ve srovnání s jinými bylinami, takže byste se neměli bát.

Oregano

Častou chybou je přijímání oregana z kořene, proto nezapomeňte vybírat zdravé kvetoucí stonky těsně nad uzlem, abyste později podpořili růst. Sklizeň 12palcových kvetoucích korun pomocí nože nebo nůžek, a to ve druhé polovině dne. Rovněž stojí za to zdůraznit, že nikdy nebudete řezat více než ⅓ rostliny, protože to ji příliš prořízne.

Petržel

Chybou, které se můžete vyhnout při sběru petrželky, je to, že berete stonky pouze s jedním segmentem listů. Místo toho počkejte po výsadbě asi 90 dní, než začnete sklízet. Chcete sbírat větve s mnoha listy, asi třemi svazky, abyste zajistili, že jsou voňavé a připravené ke sklizni.

Pod kořenem u kořene nakrájejte petržel, abyste později podpořili více stonků. Nezapomeňte sklízet z okraje rostliny, nikoli z interiéru.

Rosemary

Mladé rozmarýnové stonky kolem 8 palců jsou připraveny ke sklizni. Odřízněte je pomocí nůžek a udělejte to dříve, než rostlina začne kvést, abyste zajistili vysoce aromatické oleje. Podobně jako máta, i rozmarýn je odolný vůči sklizni, pokud opustíte jeho dřevité stonky.

Tymián

Krása tymiánu spočívá v tom, že pokud uchováte jeho kořenový systém, můžete sklízet kdykoli během roku. Použijte kuchyňské nůžky nebo stříhání nad hromadou listů tymiánu a můžete také získat nové výhonky. Stejně jako u rozmarýnu neberte dřevěné stonky.

Závěr

Pěstovat si vlastní bylinky je vždy vzrušující, takže není divu, proč jsou dnes bylinkové zahrady všudypřítomné. Ale víte, jak sbírat bylinky bez zabíjení rostlin? Každá bylina má ideální čas, růstové znamení a techniku ​​sklizně.

Naučit se tyto techniky je zásadní, pokud chcete, aby bylinky byly produktivní pro následující sklizeň. Krása většiny bylin spočívá v tom, že při správném sběru, štípání nebo řezání je také povzbudí, aby rostli zdravěji a poskytovali více. Celkově pamatujte na to, abyste ke svým bylinám byli šetrní, zachovali jejich kořeny a vyhněte se sběru dřevitých stonků.