Jak úspěšně množit Salvias z řízků

Věděli jste, že se rychle naučíte šířit salvias a naplnit vaši zahradu nádhernými květy? Salvia, nebo šalvěj, je jednou z nejoblíbenějších zahradních trvalek, které se snadno pěstují a množí. Ať už hledáte bílé, růžové, červené, fialové, modré nebo dvoubarevné rostliny, nebudete mít problém najít ten, který nejlépe vyhovuje vašim preferencím, protože rostlina šalvěje pochází z 900 druhů a asi 400 kultivarů.

Nejlepší způsob, jak pěstovat Salvii, je zasadit ji do dobře odvodněné půdy a vystavit ji plnému slunci. Jakmile rostlina roste, musíte se ujistit, že odřezáváte odumřelé listy a květiny, abyste zabránili napadení škůdci. Při rozmnožování je nejlepším způsobem odebrat řízky z vaší hlavní rostliny, protože to zajistí, že výsledná nová rostlina bude vypadat přesně jako mateřská rostlina.

Jak množit Salvii z řízků

Mezi známé druhy šalvěje patří šalvěj lesní (Salvia nemorosa), šalvěj šarlatová (Salvia coccinea) a šalvěj mealycupová (Salvia farinacea). Ať už hledáte šalvěj fialovou (lesní) nebo šalvěj šarlatovou, nebo obojí, které vaší zahradě dodají barvu, můžete si ji snadno vypěstovat odřezky z vaší hlavní rostliny.

Postupujte takto:

Krok # 1. Vyhledejte stonku pro řezání

Před provedením řezu se musíte ujistit, že stonek, který získáte, pochází ze správného místa, abyste se ujistili, že Salvia úspěšně roste. Při výběru nejlepší větve vyhledejte jednu se třemi uzly. Zatímco dva uzly fungují dobře, řezání ze stonku se třemi uzly zajistí, že z řezání vyroste větší a plodnější rostlina.

Krok # 2. Odřízněte stonek

Pomocí ostrých nůžek nebo prořezávačů odřízněte stonek z hlavní rostliny a ujistěte se, že stříháte z oblasti těsně pod spodním uzlem. Tyto uzly obsahují konkrétní rostlinný růstový hormon, auxin, který indukuje růst listů i kořenů.

Krok # 3. Použijte rootovací hormon

Jakmile budete mít svůj řez, udržujte jej čerstvý tím, že jej položíte na sklenici s vodou, dokud nedokončíte ostatní řízky. Dalším krokem je ponoření salvie řezané do kořenového hormonu, aby se podpořil rychlejší růst nových kořenů v příštích několika dnech. Ponoření salviových řízků je nesmírně důležité, zvláště pokud se blíží chladnější měsíce, kdy chladné počasí může způsobit hnilobu kořenů.

Krok č. 4. Umístěte do půdy nebo vody

Umístěte řízky do dobře odvodněné půdy – buď do květináče, nebo do širších sázecích boxů, pokud na zahradě nemáte mnoho místa. Ujistěte se, že rostliny dostávají plné sluneční světlo – nejlépe na jih. Polévejte řez a zakryjte hrnec čirým plastovým sáčkem, který je chrání před silným větrem.

Můžete se také rozhodnout pěstovat své řízky na vodě. Pokud dáváte přednost této metodě, musíte pouze umístit řízky do vody a po několika dnech se začnou rozvíjet kořeny. Jakmile kořeny začnou růst, můžete salvias přesadit do půdy.

Udržujte rostlinu při pokojové teplotě, dokud nebudou kořeny úspěšně založeny. Pokud přijde zima, uložte plán na místo bez mrazu.

Péče o rostliny Salvia

Salvias se snadno stará. Abyste zajistili úspěch při pěstování a šíření, je zde několik tipů, které je třeba dodržovat:

Tip č. 1. Pravidelně je zavlažujte

Salvias dává přednost hloubce vody alespoň 0,5 palce, aby se zabránilo vysychání. Voda v létě, když jsou srážky menší než 1 palec za týden. Určitě nepřeplňujte, protože by to mohlo způsobit hnilobu kořene.

Tip č. 2: Zabijte je

Deadheading pomáhá předcházet škůdcům a chorobám. Nezapomeňte to pravidelně provádět, zejména během sezóny.

Tip č. 3. Přidejte mulčování

Chcete-li udržet vlhkost a regulovat plevel, přidejte kolem rostliny alespoň 2 palce mulče.

Tip č. 4. Prořezejte je

Když uvidíte, že se na vašich rostlinách šalvěje vyvíjí dřeviny, můžete je oříznout, abyste podpořili další růst.

Tip č. 5. Na jaře přidejte další mulčování

Až přijde jarní sezóna, přidejte další vrstvu mulče a kompostu, abyste zajistili, že vaše Salvia dostane tolik živin, kolik může, a podporuje kvetení.

Můžete pěstovat Salvii v hobby skleníku?

Skleníky nabízejí skvělé výhody pro mnoho zahradníků. Pokud pěstujete nebo propagujete Salvii, jejich umístění do hobbypolytunnelcan zajistí zdravý a plodný růst. Zde jsou některé z výhod pěstování Salvie ve vašem vlastním hobby skleníku:

Poskytuje ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami

Silný vítr může vaše salvy snadno srazit. Z tohoto důvodu jim pěstování těchto rostlin v hobbypolytunnelcan poskytuje potřebnou ochranu před účinky nepříznivého počasí včetně silného větru, silných dešťů, sněhu, sněhových bouří, krupobití a vánic.

Na rozdíl od tradičního venkovního shromáždění, které vyžaduje provedení nezbytných příprav k zajištění bezpečnosti vašich rostlin, si můžete odpočinout s vědomím, že váš koníček působí jako ochranná bariéra mezi nimi a drsnými povětrnostními podmínkami.

Prodloužené vegetační období

Salvias kvete nejlépe na jaře a v létě, ale jeho vegetační období můžete prodloužit umístěním do hobby skleníku. Polytunnelgardening vám umožní manipulovat s úrovněmi teploty a vlhkosti, stejně jako s množstvím světla, které vaše rostliny potřebují, aby se jim dařilo .

Lepší ochrana proti škůdcům

Přestože napadení škůdci je vzácné, může být Salvia stále náchylná k škůdcům, jako jsou červy, padlí, mšice a botrytis. Umístěním do skleníku je můžete dostat pryč od rostlin infikovaných těmito brouky a chránit je před poškozením hnilobou, listy a kořeny.

Jak propagovat Salvias: Poslední tipy

Pokud jde o množení rostlin šalvěje, je nejlepší je pěstovat spíše z řízků než ze sazenic, abyste mohli replikovat jejich mateřskou rostlinu. Naučit se šířit salvias je prvním krokem, jak si na jaře a v létě užít zahradu plnou výbuchů krásně zbarvených květů.