Jak ukládat žárovky velikonočních lilií. Nejlepší celkový průvodce

Chcete-li vědět, jak skladovat cibule velikonočních lilií, vyberte si, zda to chcete dělat uvnitř nebo venku. Tato oblíbená dárková rostlina nemusí být zbytečná, jakmile přijde zima, zvláště pokud se naučíte níže uvedené tipy a triky. V dnešní době je dokonce běžné reblokovat velikonoční lilie, jakmile to počasí dovolí.

Velikonoční lilie vydrží dlouho, jakmile zajistíte řádnou péči a údržbu. Pokud nemáte oblast, o které byste si byli jisti, že je pro ni bezpečná a stabilní, můžete pro žárovky použít apolytunnel. V opačném případě použijte níže uvedené techniky, abyste později zajistili zdravé a prosperující žárovky.

Průvodce ukládáním žárovek velikonočních lilií uvnitř i venku

Při skladování žárovek velikonočních lilií se můžete rozhodnout, zda to uděláte uvnitř nebo venku. Tento kompletní průvodce vás naučí několik užitečných tipů na žárovky velikonočních lilií, abyste se ujistili, že je bude možné později použít. Postupujte podle pokynů pro vnitřní a venkovní skladování a neměli byste čelit mnoha problémům.

Vědět, jak skladovat cibule velikonočních lilií, je užitečné pro zahradníky a ty, kteří dodávají cibule dalším pěstitelům. Žárovky budete moci poskytnout do konce podzimu a budou připraveny na zalévání ve skleníku. Tímto způsobem lilie rozkvete včas na Velikonoce.

Uvnitř

Krok # 1. Kopání

Pokud se rozhodnete uložit cibule velikonočních lilií do interiéru, musíte začít po prvním mrazu nebo přes zimu, pokud jste v chladnější oblasti. Začněte je v tomto období zvedat ze země, abyste zabránili poškození a zajistili jejich přežití. Užitečným tipem je oříznutí listí na tři palce nad úrovní terénu, aby bylo snazší vykopat a zvednout žárovky.

Po useknutí listoví rýpněte rýži kolem cibulky, aby nedošlo k jejímu poškození. Tímto způsobem můžete uvolnit půdu z cibulí, aniž byste riskovali nárazy do kořenů. Jakmile žárovky zvednete, odstraňte zbytky půdy pod tekoucí vodou.

Krok # 2. Sušení

Předtím byste měli nejprve zkontrolovat žárovky, protože některé z nich mohou vykazovat známky nemocí nebo jsou poškozené a zkažené. Vyhoďte je, abyste zabránili šíření problému mezi zdravé žárovky. Nikdy však nekompostujte nemocné cibule, protože to může také způsobit šíření infekce.

Jakmile vám zůstanou zdravé žárovky, umístěte je na podnos s dostatečným odstupem pro sušení. Cirkulace vzduchu je nezbytná pro prevenci plísňových onemocnění, ale nebuďte v pokušení vystavit je teplu. Těmto problémům se také můžete vyhnout aplikací fungicidního prášku na cibule a kontrolou podmínek ve skleníku.

Krok # 3. Úložiště

Můžete je jednoduše umístit na chladné tmavé místo pro sušení a prevenci plísní, ideálně mezi 60 až 70 ° F. Po zaschnutí je můžete znovu poprášit fungicidním práškem, než je vložíte do papírových pytlů s trochou vermikulitu nebo do větrané kartonové krabice.

Pokud jsou žárovky příliš suché, můžete zvážit jejich zamlžení, ale zajistěte mezi nimi dostatečnou vzdálenost, aby se zabránilo šíření vlhkosti a hniloby. Poté, co pominula hrozba mrazu, můžete cibule na jaře zasadit. Rovněž by však měla být proveditelná půda.

Venku

Krok # 1. Nechte listy odumřít

V některých oblastech nemusíte žárovky na zimu brát do interiéru. Můžete je nechat venku a cibule velikonočních lilií mohou stále přežít. Je však nutné zdůraznit, že toto je použitelné pouze v případě, že ve vašem regionu nikdy v chladnějších měsících nezažijete husté sněžení, mrazy nebo déšť.

Chcete-li přezimovat cibule, chcete nechat velikonoční lilie odumřít. Můžete je povzbudit k vadnutí tím, že po období kvetení přestanete zalévat. Nenechte se však zlákat odřezávat odumřelé listy, abyste žárovkám pomohli ukládat energii na zimu.

Krok # 2. Zabraňte tomu, aby žárovky seděly na mokré půdě

Žárovky velikonoční lilie můžete podporovat udržováním prostředí. Začněte tím, že zajistíte, aby byla půda dobře odvodněná, protože pokud bude vlhká, může to vést k hnilobě. Upravte půdu perlitem v době výsadby, abyste vylepšili její strukturu a zvedli hladinu země nad každou cibulkou.

Tímto způsobem hromada brání tomu, aby žárovky v zimě potenciálně seděly na mokré zemi. Navíc nezapomeňte žárovky mulčovat pro další ochranu. Zkušení zahradníci doporučují na podzim použít čtyři palce slámy, než zem vychladne.

Závěr

Začátek zimní sezóny nemusí být při pěstování velikonočních lilií stresující. Pokud víte, jak skladovat cibule velikonočních lilií uvnitř i venku, vždy budete mít po celý rok produktivní zahradu. Pokud je ve vaší oblasti mírné podnebí, můžete nechat listy odumřít a cibule přezimovat venku.

Jednoduše zajistěte mulčování a udržujte dobrý odtok na zemi, abyste zabránili hnilobě. Na druhé straně opatrně vykopejte cibule a vysušte je v interiéru až do výsadby, pokud máte tuhé zimy. Před uskladněním na chladném a tmavém místě odstraňte poškozené a nemocné cibule a použijte fungicid.

Správná údržba a důsledná péče by celkově měly pomoci zajistit přežití žárovek. Chraňte je vždy před extrémními podmínkami a zabraňte šíření chorob, jako je růst plísní. A zvažte přezimování cibulí velikonočních lilií venku, pouze pokud ve vašem regionu nikdy nezažijete silný déšť a sníh nebo mrazu.