Jak ukládat cibule frézie ve 3 snadných krocích

Pokud chcete vědět, jak skladovat cibule frézie, budete rádi, že to bude trvat jen tři kroky. Frézie je krásná vytrvalá bylina, takže je užitečné pochopit její skladování v zimě při jarní výsadbě. Je však třeba poznamenat, že cibule frézie nejsou žárovky samy o sobě, ale místo toho jsou to hlízy rostliny.

Zmatek mezi cibulkami a hlízami je typický pro rostliny, jako jsou pávové orchideje a frézie, protože zahradníci často považují všechny podzemní kořenové struktury za cibule. Pomohlo by vám to však poznat jejich rozdíly v celkové péči a růstu rostlin. Správným termínem by proto mělo být skladování fréziových hlíz namísto cibulí frézie.

Jak ukládat cibule frézie: krok za krokem

Krok # 1. Shromažďování žárovek

Jedním z postupů při pěstování frézií je jejich skladování v zimě pro opětovnou výsadbu na jaře. To je obzvláště důležité v oblastech, které zažívají tuhou zimu, ale i ty, které rostou na polytunnelcan, z toho mají užitek. Polytunnel však může fungovat také jako skladovací prostor pro hlízy, protože vnitřní podmínky můžete ovládat mnohem pohodlněji.

Při shromažďování cibulí nebo cibulí frézie chcete kopat v hloubce 8 palců kolem rostliny. Dejte pozor, abyste nepoškodili základnu rostliny, chcete zvednout půdu v ​​obvodu, aby se usnadnilo odstraňování corm. Při kopání nepoužívejte lopatu proti kořenům a hlízám.

Krok # 2. Příprava žárovek

Před uložením žárovek musí zahradníci udělat několik kroků k jejich přípravě. Například ujistěte se, že jste vyčistili mozek a odstranili z něj všechny volné nečistoty a listy. Také byste chtěli pomocí rukou vytáhnout starý corm a cormels.

Ve spodní části najdete starou hlízu, zatímco ty malé, které rostou na hlavní hrázdě, jsou hřebeny. Poté, co je hlíza nebo „cibule“ čistá a bez těchto částí a nečistot, můžete zvážit jejich poprášení směsí insekticidů a fungicidů.

Krok # 3. Skladování a vytvrzování

Ukládání cibulí frézie je poměrně jednoduché, protože je prostě rozložíte do novin a ujistíte se, že nejsou ve vzájemném kontaktu. Pro samotné vytvrzovací místo můžete použít půdu nebo garáž, pokud je chladná, tmavá a suchá, ale polytunnel umožňuje pohodlnější ovládání dalších podmínek. Můžete nechat hlízy zaschnout uvnitř po dobu tří týdnů, aby se vytvrdily, a poté setřít všechny zbývající nečistoty.

V tomto okamžiku možná budete muset odstranit poškozené nebo nemocné žárovky s měkkými místy. Po vytvrzení můžete žárovky umístit do papírového sáčku naplněného suchým rašeliništěm, dokud je nepoužíváte. Je nutné klást důraz na označování pytlů, abyste je mohli zasadit v ideální době.

To vám navíc pomůže identifikovat barvy a odrůdy pro výsadbu. Státní univerzita v Severní Karolíně také doporučuje udržovat podmínky skladování pro žárovky na 77 až 86 ° F. Přezimování a vytvrzování cibulí frézie může na některých z nich způsobit hnilobu, proto je při jarní výsadbě nejlepší nepoužívat ty s měkkými místy.

Jak zasadit cibule frézie

Připravte hlízy tak, že je ponoříte na půl hodiny do vody. Před výsadbou nezapomeňte zkontrolovat, zda nebezpečí mrazu pominulo, ale frézi můžete pěstovat také v tunelu, pokud si nejste jisti podmínkami venku. Jakmile se klima ustálí, můžete vždy znovu vysadit venku.

Ideální místo pro žárovky frézie by mělo být plné slunce a úrodná a dobře odvodňující půda. Připravte místo uvolněním země a vykopejte díru, třikrát širší než hlína. Do této díry můžete také vložit hnojivo, než zasadíte cibule.

Pamatujte, že cibule by měly mít při výsadbě špičky nahoru a vyčlenit mezi nimi centimetr prostoru. Stejně jako ostatní rostlinné cibule je zásadní udržovat vlhkost půdy při výsadbě a během vegetačního období. Zalévání můžete zastavit, až když rostliny usnou.

Jak oplodnit cibule frézie? Mělo by stačit vyvážené hnojivo každé dva týdny po celé vegetační období nebo když klíčí hlízy až do doby klidu. Můžete také sevřít mrtvé květy, abyste pomohli s růstem listoví, dokud vaše rostlina nevykazuje známky vegetačního klidu.

Závěr

Zima je obecně pro rostliny rozhodující dobou a zahradníci musí udělat další opatření, dokud na jaře nenastane výsadba. Proto vědět, jak skladovat cibule nebo hlízy frézie, je nezbytnou dovedností, pokud chcete produktivní zahradu frézie. Chcete-li začít, opatrně sbírejte cibulky kopáním po obvodu rostlin.

Před vytvrzením v interiéru odstraňte starou hlízu a hlízy na „žárovce“ a uvolněnou půdu. V temné a suché místnosti položte hlízy do novin na tři týdny. Poté je můžete umístit do papírového sáčku se suchým rašelinovým mechem a uložit na 77 až 86 ° F.

Hlízy by měly být připraveny na novou výsadbu na jaře, ale ty, které mají měkké skvrny, zlikvidujte, protože jsou pravděpodobně nemocné a poškozené přezimováním.