Jak teplota ovlivňuje růst rostlin

Ti, kteří jsou zvědaví, jak teplota ovlivňuje růst rostlin, mohou uvést čtyři oblasti, kde hraje teplota významnou roli. Pamatujte, že jako pěstitel se musíte naučit různé faktory ovlivňující vaše rostliny. Možná je to jedna z výhod pěstování rostlin ve skleníku, protože můžete kontrolovat teplotu uvnitř; proto se můžete vyhnout nevýhodám v růstu rostlin.

Podle studie z roku 2015 je teplota dokonce primárním faktorem, který ovlivňuje vývoj rostlin. S ohledem na to musíte pochopit čtyři níže uvedené oblasti a při jejich pěstování se přizpůsobit potřebám a požadavkům vašich rostlin. Ze svých rostlin vyděláte maximum, pouze pokud dokážete podpořit jejich potřeby růstu.

Jak teplota ovlivňuje růst rostlin

Faktor č. 1. Procesy

Nejpřímější odpovědí na to, proč teplota ovlivňuje růst rostlin, je to, jak hraje roli v důležitých procesech rostliny. Mezi tyto procesy patří fotosyntéza, transpirace a dýchání. Lze tedy předpokládat, že nevýhoda některého z těchto procesů nevyhnutelně způsobí problémy s růstem rostlin.

Abychom vám rychle vysvětlili, zvýšení teploty také zlepší tyto procesy a naopak. Teplota významně ovlivňuje rychlost změny rostliny z vegetativního do reprodukčního stádia, protože ovlivňuje tři zmíněné procesy. Toto spojení můžete také efektivně dosáhnout při pěstování rostlin manipulací teplot ve dne i v noci podle konkrétních potřeb vaší rostliny.

Pamatujte, že fotosyntéza by měla být větší než dýchání, pokud chcete dosáhnout optimálního růstu rostlin. Proto nechcete tento proces zpomalit kvůli velmi nízkým teplotám nebo ovlivnit závod tak, aby kvůli vysokým teplotám používal fotosyntáty rychleji než výroba. Celkově je kromě specifických požadavků na teplotu vašich rostlin rozhodující rovnováha.

Faktor č. 2. Rozvoj

Pokud znáte rozmnožování a spouštění rostlin sami, musíte si také uvědomit důležitost teploty pro zaručení úspěchu. To zahrnuje zajištění prostředí, které je dostatečně teplé a vlhké, aby podporovalo zakořenění řízků nebo divizí, aby se usadily. Teplota je však zvláště důležitá pro semena.

V závislosti na rostlině, kterou pěstujete, budete muset semena umístit na místo, které jim pomůže vyklíčit. To je důvod, proč je běžné začít s osivem v polytunnelandu a poté přesazovat sazenice na jaře. Klasifikujte ideální podmínky vašich plodin a rostlin a zajistěte teplotu, kterou budou potřebovat pro klíčení.

Faktor č. 3. Kvetoucí

Teplota neovlivňuje pouze růst rostlin ve vegetativní fázi. Tento faktor má také vliv na období květu rostlin. A pokud máte v této fázi problémy, vaše rostliny nebudou prosperovat a nebudou mít šanci vytvořit nový vývoj, aby se omladily.

S ohledem na to je správné, aby zahradníci také používali polytunnel k manipulaci s kvetením svých rostlin. Pokud váš region neposkytuje ideální teplotu pro kvetení, můžete upravit podmínky v interiéru. Kombinace světla a teploty podpoří tvorbu květů podle požadovaného období pro optimální produktivitu.

Nejlepší je však zdůraznit, že musíte znát konkrétní preferované teploty kvetení vašich rostlin. Například některé plodiny v teplém období vyžadují pro kvetení a nasazování plodů vysoké teploty. Proto plodiny chladného období vyžadují ke kvetení vysoké teploty.

Faktor č. 4. Výtěžek

A konečně, teplota ovlivňuje kvalitu plodin a výnos vašich rostlin. Pamatujte, že chcete pěstovat kvalitní plodiny, díky nimž budete vyčnívat z trhu. V důsledku toho by pomohlo, kdybyste je pěstovali v ideálních teplotách, abyste se vyhnuli problémům s fyzickou kvalitou nebo chutí, které jsou patrné u squashu a salátu.

Zakrnělý růst ovlivní kvalitu vašich plodin. Produkce plodů vašich rostlin je tedy také něco, na co byste měli pamatovat, když se naučíte důležitost růstu rostlin kvůli teplotě. Skladování cukru můžete zvýšit použitím nízkých teplot pro nižší spotřebu energie nebo pamatujte na vysokou teplotu, což u některých plodin často vede k hořké chuti.

Pokud stále nemůžete zjistit, jak je výtěžek faktorem teplotních účinků na růst rostlin, vezměte si například pšeničné plodiny. Pokud je teplota příliš vysoká, tato plodina vyprodukuje méně výhonků; proto také zaznamenáte snížený růst kořenů. Vaše rostliny budou ohromné ​​v produktivitě nebo výnosu kvůli problémům s vývojem a naopak.

Závěr

Při údržbě vlastní zahrady musíte znát faktory, které ovlivňují vývoj rostlin. Pokud vás zvláště zajímá, jak teplota ovlivňuje růst rostlin, díváte se na čtyři oblasti. Jsou to procesy, vývoj, kvetení a výnos.

Lze zjednodušit, že teplota ovlivňuje rychlost základních rostlinných procesů, jako je fotosyntéza, a ovlivňuje růst rostlin. Každá rostlina má také ideální podmínky a požadavky na zakořenění a klíčení, a proto je výhodné pěstovat je ve skleníku, kde můžete regulovat teplotu a další podmínky. Teplota dokonce pomáhá rostlině vyvinout se z vegetativní fáze do fáze kvetení, aby zajistila lepší opětovný růst a omlazení.

A konečně musíte mít na paměti teplotu, pokud chcete pěstovat kvalitní rostliny. Pochopení těchto čtyř faktorů vám dává představu, proč nikdy nesmíte přehlédnout udržování teploty pod kontrolou.