Jak stříhat Petunias. Nejlepší průvodce

Naučíte se, jak snadno petúnie ořezávat, ale je důležité vědět, co je třeba zvážit, kdy je třeba petúnie ořezávat a proč bychom je měli petúnie ořezávat. Ořezávání, odstraňování vybledlých květů nebo odstřelování jsou postupy, které by měly zajistit, aby vaše rostliny byly zdravé a krásně kvetly. To však neznamená, že vaše rostliny budou vyžadovat náročnou údržbu; pamatujte, že některé petúnie jsou také samočisticí.

Petunie můžete také pěstovat ve skleníku, což usnadňuje údržbu. Ve srovnání s tím, že máte petúnie venku, můžete je udržovat ve stabilním prostředí a vyhnout se potenciálním problémům. Zahradníci tak mohou považovat za pohodlnější zastřihovat petúnie v apolytunnel, protože je snadnější sledovat rostliny uvnitř.

Jak zastřihnout Petunias: Tři otázky, které je třeba položit

Postup ořezávání petúnií je přímý. V době výsadby odříznete špičky dva palce nad sadami listů. Špičky můžete také sevřít ručně, což bude mít stejný výsledek, což podporuje rozvětvení rostlin.

Ale kromě doby výsadby je také možné jednou za měsíc provést prořezávání a sevření petúnie, přičemž je třeba ponechat sadu nebo dva listy. Někteří zahradníci snižují ⅕ celkové délky stonků při údržbě, protože petúnie mohou být náchylné k tomu, aby byly dlouhé a mohly růst. Když odříznete tyto dlouhé a neproduktivní stonky, můžete svým rostlinám pomoci soustředit svou energii na vytváření nového růstu.

Podle Vermontské univerzity si musíte také pamatovat, že některé odrůdy nevyžadují odřezávání, aby se znovu rozkvetly. Novější menší petúnie na trhu mohou upustit své vlastní květiny, takže je nemusíte zakrývat, abyste pokračovali v kvetení. Na druhou stranu, větší a dvojité typy petúnií budou vyžadovat slepou hlavu pro delší kvetení a estetické účely.

Otázka č. 1. Co je třeba vzít v úvahu při stříhání petúnií?

Jak již bylo zmíněno dříve, musíte zkontrolovat odrůdu, kterou máte, pokud bude potřeba prořezávání. Obecně platí, že menší petúnie nevyžadují ořezávání ve srovnání s většími rostlinami. To je důvod, proč šíření petúnií nebude vyžadovat prořezávání, protože je chcete mít nad krajinou nebo rozlití na plantážníky, ale odrůdy kopců a Grandiflora je třeba ořezávat, aby vypadaly lépe a prospívaly.

Možná však zjistíte, že vaší rostlině bude prospívat více, pokud ořezáváte dlouhé a přerostlé stonky bez ohledu na odrůdu. Stejně jako u jiných rostlin, jejich nechání přerůst bude nejen vizuálně vypadat špatně, ale také způsobí neuspokojivou produkci květin. Všimnete si, že při prořezávání a odstřihu budou vaše petúnie produktivnější.

Otázka č. 2. Kdy stříhat petúnie?

Obecně můžete v době výsadby sevřít, abyste podpořili růst, a samotné prořezávání je možné uprostřed léta. Tímto způsobem neodstraníte žádné potenciální nové květy. Jaký je ale rozdíl mezi drobným a drastickým prořezáváním?

Intenzivní prořezávání je nutné, pokud si všimnete, že vaše rostliny mají potíže s kvetením, zejména během vegetačního období. Na druhou stranu je pro zahradníka po založení rostliny možnost drobného prořezávání. Zjistíte, zda vaše rostliny potřebují prořezávání nebo štípání, ať už jde o pomoc s produkcí květin nebo zachování kompaktního tvaru.

Intenzivním prořezáváním může být odstranění dvou třetin z dlouhonohých stonků a opakování po týdnu. Po oříznutí zkontrolujete, zda rostlina produkuje nové květy a zda roste více stonků a listů. Někteří zahradníci také snižují pozdní vegetační období, ale nezapomeňte ponechat na větvích nový růst.

Otázka č. 3. Proč ořezávat petúnie?

Ořezávání petúnií je užitečné řešení pro neproduktivní rostliny. Navíc pomáhá udržovat petúnie zdravé a vypadat hustě. U některých odrůd budete také muset uvrhnout hlavu, protože samy o sobě nemohou shodit vybledlé květiny.

Většina zahradníků stříhá petúnie, jakmile je zasadí, aby podpořila kvetení. Ještě to nemusí být intenzivní, protože odstraňování některých stonků týdně je praktické. Oříznutí poloviny nejméně čtyř stonků nových petúnií podpoří kvetení.

Tipy na údržbu pro Petunie

Kromě prořezávání a slepých řezů je dobré zavlažování udržovat i dalším dobrým postupem, jak zabránit neproduktivním petúniím nebo rozvoji dlouhého růstu. Ideální prostředí pro ně hraje důležitou roli v jejich celkovém zdraví. To zahrnuje správné osvětlení, rozestupy, teploty a pravidelnou kontrolu potenciálních onemocnění.

Pro krmení by vyvážené hnojivo fungovalo dobře pro petúnie. V závislosti na odrůdě mohou vaše rostliny chtít krmit každý týden nebo použít hnojivo s časovým uvolňováním. Hlavním jídlem je vždy kontrola konkrétní odrůdy petunie nebo kultivaru, které máte, a přizpůsobení vašich postupů jeho potřebám.

Závěr

S mnoha odrůdami petúnií si opravdu vyberete to pravé pro vaši zahradu. Chcete-li však, aby vypadali co nejlépe a zůstali zdraví, musíte se naučit, jak ořezávat petúnie. Dobrou zprávou je, že neexistují žádné specifické rostlinné postupy pro petúnie.

Některé odrůdy se mohou dokonce samy očistit. Řezání dlouhých a neproduktivních větví, odstraňování vybledlých květů a štípání však není prospěšné jen pro estetiku. Pomáhají také vaší rostlině produkovat více květin a zůstat zdravou.

Obecně platí, že petunie můžete štípat a stříhat jednou za měsíc. Nejdůležitější je však nejprve pochopit tři otázky. Zjistěte, co je třeba vzít v úvahu, kdy ořezávat a proč ořezávat petúnie, abyste vytvořili ideální postup ořezávání pro vaše rostliny.