Jak sterilizovat perlit. Nejlepší metody 5

Pokud chcete vědět, jak sterilizovat perlit, můžete si vybrat z 5 metod. Naučit se správné sterilizaci perlitu je zásadní, protože toto plnivo je to, co používáte ve svém médiu ke zlepšení jeho provzdušňování a odvodnění. Zjistíte, že většina zalévacích médií a hydroponických systémů využívá perlit, ale perlit, který používáte, musí být sterilní.

Při pěstování rostlin je nezbytná čistota, aby se předešlo možným problémům. Ti, kteří používají apolytunnelcan, to snadno udržují uvnitř, ale vše, co přinesete, může potenciálně obsahovat organismy a spóry hub. Proto by vám sterilizace perlitu a podpora ideálního prostředí v tunelech měla pomoci pěstovat rostliny bez obav.

Jak bezpečně sterilizovat perlit

Metoda č. 1. Praní

První metoda sterilizace perlitu je přímočará, ale obecně ji můžete považovat za první krok sterilizace. Bez ohledu na to, pokud máte pocit, že váš perlit je již čistý, zvažte nejprve jeho propláchnutí, abyste se ujistili, že je bez nečistot a špíny. Praní perlitu je dokonce rychlé a snadné, takže nemáte žádnou výmluvu, abyste to neudělali a neodstranili usazeniny a nečistoty.

Chcete-li perlit umýt, vložte jej do pánve a rovnoměrně rozetřete. Můžete to udělat pod faucetem a nechat vodu stékat. Překlopte perlit a získejte druhou stranu, abyste odstranili špínu až do konce, a jste hotovi.

Metoda č. 2. Peroxid vodíku

Druhá metoda sterilizace perlitu je správná sterilizační technika, a to pomocí peroxidu vodíku. Podle zkušených pěstitelů je nejlepším řešením 3% peroxid vodíku. Je však zásadní zdůraznit nejprve ředění při jedné polévkové lžíci na litr vodního poměru.

Ředění peroxidu vodíku pro sterilizaci perlitu je zásadní, protože nechcete poškodit rostliny, které v perlitu pěstujete. Proto musíte při každé sterilizaci perlitu připravit novou dávku zředěného peroxidu vodíku, abyste zabránili jeho odpařování a změnám složek roztoku. K použití pouze vodou perlit s roztokem a v případě potřeby předem nastříkat.

Tento roztok peroxidu vodíku je také užitečný pro řešení růstu hub při setí semen. I když jej můžete použít ke sterilizaci perlitu, můžete po zasetí pokračovat v zavlažování média jednou týdně roztokem. Peroxid vodíku je proto užitečný nejen před výsadbou, ale také po setí.

Metoda č. 3. Bělidlo

Třetí metodou sterilizace perlitu je používání chemikálií a nejoblíbenější metodou je bělidlo. Možná však budete chtít postupovat opatrně, protože se to doporučuje pouze pro čistý perlit. Samotná metoda je přímá a stejně jednoduchá jako první dvě metody.

Chcete ředit bělidlo smícháním devíti dílů vody a jednoho dílu bělidla. Nechejte toto řešení 20 minut, než perlit namočíte. Poté můžete tento roztok použít k promytí perlitu před jeho použitím jako média.

Metoda č. 4. Steam

Čtvrtá a pátá metoda sterilizace perlitem vyžaduje další vybavení. Nicméně je snadné je doma najít. Nejprve můžete použít parní parní perlit, který by měl zničit kontaminující látky.

Teplota 212 ° F při tlaku 5 až 15 psi by byla vynikající pro sterilizaci perlitu, ale můžete také použít jiné metody napařování. Chcete nechat vodu vřít a nechat páru pracovat za vás. Teplota se také může lišit, proto ji upravte podle svého kotle nebo metody.

Metoda č. 5. Trouba

Poslední metodou sterilizace, kterou můžete zvážit, je vložení perlitu do trouby. Stejně jako při vaření v páře by teplo z pece mělo zabíjet nečistoty v perlitu. Chcete-li to provést, předehřejte troubu na přibližně 200 ° F.

Poté nejprve perlit navlhčete a vložte do pekáče. Pánev zakryjte hliníkovou fólií a vložte na půl hodiny do trouby, aby teplota dosáhla 250 ° F. Vyjměte pánev a nechte perlit vychladnout.

Jak používat perlit

Existuje mnoho způsobů použití perlitu, ale nejběžnějším je zlepšení provzdušňování a odvodnění vašeho zahradnického média. Můžete také zlepšit kvalitu své půdy přidáním volného perlitu na povrch, což by mělo pomoci při zadržování vody. A konečně, ti, kteří rozmnožují rostliny z řízků, mohou použít zvlhčený perlit a plastový sáček na podporu zakořenění.

Existují také různé typy perlitu, takže byste měli prozkoumat, čeho chcete dosáhnout, a použít k tomu vhodný perlit. Styly zahrnují hrubé, jemné a střední, které se každý liší použitím. Hrubý perlit je vhodný pro provzdušňování a vodní napětí, jemný perlit je vynikající pro záhony a středně kvalitní perlit je vhodný pro zalévání sazenic.

Závěr

Jako zahradník se musíte naučit, jak si vyrobit vlastní médium, včetně seznámení se s použitými materiály. Proto také potřebujete vědět, jak sterilizovat perlit, aby bylo zajištěno, že do svých rostlin nepřenášíte organismy. Začněte vypláchnutím perlitu a sterilizujte jej peroxidem vodíku, bělidlem, párou a sušárnou.

Všechny tyto metody jsou rychlé a přímé, a proto byste neměli přehlížet tento perlitový přípravek. Ujistěte se však, že nejprve naředíte roztok, když používáte peroxid vodíku nebo bělidlo. To vám ušetří riziko poškození rostlin po použití média.