Jak spustit semena ibišku. 4 kroky k úspěchu

Znalost, jak zahájit semena ibišku, se neomezuje pouze na jejich získání a klíčení, ale musíte důkladně zvládnout čtyři kroky. Tento článek vám pomůže zajistit, že skončíte s energickými rostlinami ibišku, které vycházejí ze semen. Člověk by se neměl nechat zastrašit při pěstování jakékoli rostliny ze semen, protože je to relativně jednoduché.

Jelikož jste tropickou rostlinou, musíte si uvědomit, že semena ibišku budou úspěšně růst, pouze pokud napodobíte jejich přirozené prostředí. Pro spuštění semen můžete použít apolytunnel a poskytnout podmínky, které dávají přednost. Tímto způsobem budete pěstovat silné a zdravé sazenice, které později přežijí venkovní přesazení.

Krok # 1. Příprava semen

Poté, co sbíráte semena ibišku z květů poté, co vybledly, máte možnost je okamžitě zasít do své zahrady. To je však možné pouze v oblastech, kde jejich podzimní sezóna stále poskytuje stav bez mrazu. Pokud je riziko mrznoucího klimatu ve vaší lokalitě vyšší, je nejlepší začít semena uvnitř.

Nejprve si připravte semínka ibišku tak, že je poškrábáte brusným papírem. Tento krok je zásadní, jinak se do semen nedostane vlhkost, což zabrání klíčení. Mělo by to také zkrátit čekací dobu na klíčení na pouhý měsíc nebo méně.

Poté, co jste semínka prořezali, nezapomeňte je přes noc namočit do teplé vody. Měla by stačit také hodina, ale namočit je přes noc před vysazením následujícího dne je výhodnější. Skarifikace semen v kombinaci s máčením ve vodě by mělo nastartovat proces klíčení a připravit je na setí.

Krok # 2. Výsev

Poté, co jste připravili semena, měli byste být připraveni je zasít do nádoby. Můžete použít jakýkoli hrnec, pokud má drenážní otvor, ale můžete také použít zásobníky osiva k pěstování více rostlin ibišku. Vhodným médiem je jakákoli výchozí směs, pokud neobsahuje hnojivo.

Ujistěte se, že jste médium nejprve navlhčili, aby semena mohla vypěstovat. Směs by však neměla být mokrá, protože by to mohlo způsobit hnilobu. Jakmile vše zkontrolujete, zasejte semena do hloubky půl palce.

Krok # 3. Klíčení

Klíčící semena ibišku by vás neměla zastrašit, protože jste je již předem prořezali a namočili. Více řečeno, ti, kteří umístili kontejnery nebo tácy do polytunnelů, by měli mít snazší čas na klíčení semen, protože podmínky jsou stabilní. Pamatujte, že kolísavé a extrémní podnebí je pro klíčení semen problematické.

Proto při spouštění semen ibišku v interiéru vyberte teplé místo a zakryjte jejich nádoby, aby pro ně bylo vlhké prostředí. Vaše údržba v tomto okamžiku sleduje médium a zabraňuje jeho vysychání. Jakmile klíčí semena, sejměte kryt a umístěte je pod růstová světla, aby se urychlil jejich vývoj.

Krok č. 4. Ředění a přesazování

Jakmile se u mladých rostlin ibišku vyvinou listy a dřevité stonky, měli byste být připraveni je přesadit. Při manipulaci se sazenicemi však buďte opatrní, protože jejich stonky stále nejsou silné a mohou se snadno ohýbat. Pro další pomoc s jejich založením začněte hnojit také zředěným ve vodě rozpustným hnojivem.

Podle Clemson Cooperative Extension můžete očekávat, že rostliny ibišku budou kvést okamžitě v prvním roce, pokud je zasejete uvnitř před posledním jarním mrazem. Nezapomeňte však sledovat své rostliny a přemisťovat je do nádob vhodných velikostí, jak rostou, a vysazovat pouze venku, pokud klima nehrozí mrazem.

Nebyl by problém udržet rostliny ibišku ve skleníku, zvláště když jsou venkovní podmínky stále mrazivé nebo kolísavé. Pokud se však rozhodnete pro transplantaci, nezapomeňte své rostliny aklimatizovat postupně, abyste zabránili transplantačnímu šoku. Zralé a dobře zavedené zdravé rostliny ibišku by měly přežít venkovní zahradu bez překážek.

Jak transplantovat ibišek

Abyste se ujistili, že budete pěstovat zdravé rostliny ibišku, naučte se, jak je správně transplantovat. Musíte vybrat oblast, která bude napodobovat jejich přirozené tropické prostředí. Díra v rostlinách by měla předjímat růst kořene rostliny a horní část by měla být na stejné úrovni jako povrch. Po výsadbě vyplňte díru a namočte půdu, abyste pomohli s usazením.

Péče o ibišek

Umístění

Rostliny ibišku budou dobře kvést, pokud dostanou každý den alespoň šest hodin slunečního světla. Musíte také zajistit, aby teplota byla vždy mezi 60 až 90 ° F, protože chladné podmínky jsou pro ibišek nepříznivé. Dávejte však pozor na spalující podmínky a v případě potřeby zajistěte stín.

Voda a hnojivo

Kromě slunečního světla hraje voda také významnou roli v rozkvětu ibišku. Zajistěte, aby během letní sezóny nevyschly, a poté snižte množství, jakmile začne podnebí chladnout. Pamatujte, že zalévání škodí také rostlinám.

Květy můžete posílit krmením hnojivem s vysokým obsahem draslíku i v létě. Někteří zahradníci také krmí jednou za měsíc a poté v rámci údržby přestanou v zimě hnojit. Pro tento režim by bylo nejlepší hnojivo s pomalým uvolňováním.

Závěr

Rostliny ibišku nabízejí mnoho technik množení, ale můžete také zvážit jejich zahájení ze semen. Naučit se, jak začít se semeny ibišku, není ani složité a je možné pěstovat energické rostliny pro přesazení. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je setí v interiéru a umožnění stabilních podmínek a postupů podporujících klíčení.

Jakmile semena vypučí, můžete je přesadit do jednotlivých květináčích a před trvalou výsadbou venku se aklimatizovat. Požadované podmínky ibišku se neliší od ostatních tropických rostlin. Dbejte na zalévání a extrémní klima a vašim rostlinám by se mělo úspěšně dařit.