Jak snížit muškáty. 3 nejlepší metody zvládnutí

Nejlepší by bylo naučit se řezat muškáty pomocí tří technik, které zajistí, že tyto rostliny budou dobře udržovány. Pamatujte, že i když se muškáty snadno množí, postupy, jako je jejich stříhání, zajistí, že vašim zralým muškátům budou prospívat a vypadat co nejlépe. Můžete také udržovat své muškáty v polytunnelinu kromě toho, že je budete řezat, abyste je udrželi bez stresu a s menší pravděpodobností vzniku nemocí.

Pamatujte, že extrémní chlad nebo teplo mohou muškáty poškodit. Níže uvedené metody můžete použít k tomu, abyste věděli, jak se o ně celoročně starat, a pomoci rostlině omladit se, když se vyvinou poškozené části. Jejich udržování ve stabilním a chráněném prostoru, jako je polytunnel, by však bylo optimální, zvláště pokud je ve vašem regionu drsné podnebí.

Komplexní průvodce pro řezání pelargónie

Metoda č. 1. Řezání zpět

Existuje mnoho případů, kdy je ideální pro omezení muškáty. Nezapomeňte, že je tímto postupem nenápravně ořezáváte, takže načasování je zásadní pro zajištění jejich zdravého růstu. Zkušení zahradníci doporučují muškáty na konci podzimu nebo před jejich přeložením do čistého tunelu snížit.

První z nich je také vynikajícím časem na zapamatování, pokud pěstujete muškáty, které zůstávají zelené po celý rok. Chcete-li muškáty snížit, odstraňte dlouhé a dřevité stonky. V závislosti na dřevnatém růstu můžete rostlinu rozkrojit zpět na polovinu.

Metoda č. 2. Prořezávání

Pelargónie, které zůstanou celoročně zelené, budou těžit z toho, že se sníží na konci podzimu. Naopak, prořezávání rostlin na začátku jara je nejlepší pro muškáty, které v zimě odumírají. Jedná se také o rostliny, které potřebujete k podpoře klidu a přezimování ve skleníku.

Vyberte hnědé a odumřelé listy a zastřihněte stonky, které již nejsou zdravé. Mohou to být dřevité a dlouhonohé výrůstky. V případě potřeby můžete také odstranit až třetinu rostliny.

Metoda č. 3. Sevření

Poslední metodou, kterou se musíte naučit pro muškáty, je sevření. Zatímco sevření není nutně způsob, jak snížit muškáty, stále je to praxe, která může být užitečná při pěstování rostlin. Když máte nové rostliny, uděláte to, ať už jste je právě umístili do podestýlky, nebo pokud se právě vrátili z přezimování.

Sevření je nejlepší na jaře, kde zacílíte na konec stonku kolem půl palce. Můžete také použít nůžky k odříznutí konce, jakmile si všimnete, že vaše rostlina dosahuje výšky asi tří palců. Udělejte to na všech koncích stonků, abyste vytvořili křovinatější a kompaktnější pelargónie.

Důvodem tohoto triku je to, že když se po celé jaro sevřete, vyrostou nové stonky z původních. Proto skončíte s plně vypadající rostlinou. Je však nutné zdůraznit, že ať už používáte kteroukoli ze tří technik, vždy používejte ostré a sterilní nástroje, abyste zabránili přenosu nemoci a zajistili čisté řezy.

Dokážete zahnat muškáty?

Geranium, stejně jako většina kvetoucích rostlin, bude mít prospěch z mrtvého bodu. Chcete to však udělat pečlivě, abyste nepoškodili vaši rostlinu. Počkejte, až květy vyblednou a vadnou, a poté je odstraňte.

Deadheading může být po celou dobu kvetení, pokaždé, když si všimnete vybledlých květů. Díky tomu bude vaše rostlina nejen vypadat uklizeně, ale odstranění odumřelých květů také podpoří nové květy a prodlouží sezónu. Pokud odstraníte mrtvé květiny, vaše rostlina bude mít snazší čas zaměřit svou energii na produkci květu.

Můžete také úplně odstranit stonek, pokud celý květinový klastr zemřel. Odřízněte jej o čtvrt palce nad hlavní stonku nebo ji zacvakněte dolů. Je však lepší používat ostrý a sterilní nástroj, abyste snížili riziko poškození rostliny a ovlivnili její kvetení.

Jak zvýšit rozvětvení pelargónie

Podle University of Massachusetts Amherst můžete ke zvýšení větvení pelargónie použít Florel nebo ethephon. Pamatujte, že ne všechny kultivary pelargónie obvykle produkují spoustu květních stonků, takže je můžete povzbudit pomocí Florelu přibližně čtyři týdny předtím, než je prodáte a budete mít lépe vypadající rostliny.

Doporučuje se rychlost 350 až 500 ppm, ale nikdy ji nepoužívejte pozdě v cyklu. Lze však očekávat kratší internodie a menší listy po použití Florelu a je nutná náležitá znalost aplikace. Toto je však užitečný tip na zapamatování, zejména pro ty, kteří pěstují muškáty za účelem zisku.

Závěr

Pěstování pelargónie je poměrně jednoduché, ale existují techniky, které se musíte naučit, abyste podpořili lépe vypadající a zdravější rostliny. Pro začátečníky víte, jak snížit muškáty pomocí tří metod. Zahrnují řezání na konci podzimu, pokud máte muškáty, které zůstávají zelené po celý rok, nebo prořezávání muškáty, které umírají v zimě na začátku jara.

Pokud jste právě dokončili přezimování muškáty nebo pokud máte nové, sevření konce větví také podpoří růst keřů. Můžete dokonce použít ethefon před prodejem rostlin, pokud vaše kultivary neprodukují mnoho větví. Nakonec můžete na muškáty odříznout vybledlé květy, abyste prodloužili období kvetení a udrželi rostliny v pořádku.