Jak se úspěšně zbavit divokých růžových keřů

Znalost, jak se zbavit keřů divoké růže, vám dává dvě možnosti: odstranit je ručně nebo použít herbicidy. Existují různé odrůdy divokých růží, jako je Rosa Carolina a Rosa multiflora, které se mohou snadno dařit v oblastech pod zónou 5 až 8. Díky tomu se tyto keře běžně vyskytují na různých místech a mohou snadno ovlivnit různé krajiny.

Někdo by řekl, že divoké růže jsou vítány kvůli jejich kráse, ale mít je v zahradě může ovlivnit jiné rostliny. Z tohoto důvodu se musíte naučit, jak se úspěšně zbavit divokých růží, aby nedorostly. Chcete-li zajistit dobře udržovanou zahradu, můžete také zvážit pěstování ve skleníku, protože při správných postupech v interiéru neexistuje správa divokých rostlin.

Jak se snadno zbavit keřů divoké růže

Možnost č. 1. Ruční odstranění

Voda a prořezávání

První možností je ruční odstranění keřů divoké růže, což může být účinné, pokud keřů ještě není tolik. Aby bylo kopání snazší, připravte keře zaléváním a druhý den je odstraňte. Zalévání divokých růží usnadňuje extrakci, protože při vykopání nehrozí riziko zničení kořenového balu.

Pamatujte, že podobně jako plevel, pokud zůstanou některé části kořene divoké růže, může z ní později vyrůst nová rostlina. Pomohlo by, kdybyste také prořezali keře zpět tak, aby nad zemí bylo jen pár centimetrů. To je obzvláště výhodné, pokud keře přerostly tam, kde bude obtížné zajistit, že jste vykopali kořenový bal.

Vykopejte a zlikvidujte

Po zalévání a prořezávání ostrým rýčem kopejte kolem kořenového balu. Zahradníci doporučují prostor 6 palců od hlavního stonku růže, aby předvídali velikost kořenového balu. Jakmile vykopáte kořenovou kouli, zkontrolujte, zda na ní nejsou zbytky kořenů, a dobře ji odstraňte z půdy.

Poté, co jste shromáždili keře divoké růže, můžete je spálit nebo vyhodit místo toho, abyste z nich udělali kompost. Kompostováním extrahovaných keřů riskujete kontaminaci oblasti kořeny, které mohou vypučet do nových keřů. Keře se mohou znovu rozrůst na svém předchozím stanovišti, takže okamžitě odstraňte nové výrůstky, jakmile si je všimnete.

Pokud se nechcete okamžitě uchýlit k herbicidům, můžete také zvážit použití látky na hubení plevelů. Tím se zabrání růstu nových rostlin ze zbytků běžců a sekcí, protože to zabrání světlu, které podporuje vývoj keřů divoké růže.

Možnost č. 2. Herbicidy

V některých případech ruční odstranění keřů divoké růže nestačí, zvláště když si všimnete, že se znovu rozrůstají. Pokud existuje také mnoho keřů, může být pro vás vhodnější používat herbicidy. Proti keřům divoké růže by měl dobře zabíjet plevel.

Stále je třeba klást důraz na kontrolu chemikálie, kterou používáte. Ať už odstraňujete keře divokých růží v polytunne nebo na zahradě, chemikálie mohou ovlivnit ostatní rostliny v okolí. Pro ničitele plevelů je také typické nechat na půdě zbytky, které mohou ovlivnit další rostliny, které v této oblasti budete pěstovat.

Celkově byste se neměli cítit zastrašováni používáním přípravku na hubení plevelů, pokud budete postupovat podle pokynů a předem si je pečlivě přečíst. Obecně platí, že ochrana vhodným oblečením a zakrytí nedalekých rostlin plastovými fóliemi by mělo zajistit bezpečné používání chemikálií. Musíte také zkontrolovat pokyny pro aplikaci a opětovné použití chemické látky, abyste zajistili její účinnost.

Nejlepší čas použít přípravek na hubení plevelů

Obecně je nejlepší používat chemikálie, když není větrný nebo prší. Vítr může rozfouknout chemikálie a ovlivnit jiné rostliny a déšť může smýt rostlinný ničitel plevelů. Abyste se před těmito riziky uchránili, používejte chemikálie pozdě v létě.

Jak se v zimě zbavit keřů divoké růže

Odstranění keřů divokých růží v zimě může být obtížné, protože půda není schopná kopat. Od listopadu do března však můžete použít zabijáky pařezů. Proces je stejně jednoduchý jako aplikace chemikálie na čerstvě odříznutou hlavní stopku.

Rovněž by bylo nejlepší ořezat větve předem, aby bylo možné snadno najít hlavní stonek keře divoké růže. Zde se jedná o aplikaci chemikálie na živé dřevo, aby se zabil zbytek růžového keře. Někteří zahradníci také dávají otvory na hlavní stonku pro snazší pronikání chemikálií.

Jakmile keř zemřel, můžete ho vykopat. Klíčem je zajistit, aby zabiják pařezů úplně zabil rostlinu až ke kořenům, takže i když náhodou necháte některé kořeny kopat, keř se neobnoví. Před odstraněním kořenové korunky počkejte několik týdnů a v oblasti, pokud ji chcete použít k opětovnému vysazení, počkejte.

Závěr

Růže jsou bezpochyby jednou z nejkrásnějších květin, které můžete na zahradě mít. Někdy se však musíte naučit, jak se zbavit keřů divoké růže, pokud ovlivňují harmonický vzhled krajiny. Můžete také zvážit pěstování na polytunnelách, správa a prevence divokých keřů jsou v interiérech jednodušší.

Keře divokých růží můžete ručně odstranit, ale ujistěte se, že na zemi nezanecháte žádné kořeny. Na druhou stranu se možná budete muset uchýlit k chemickým přípravkům na hubení plevelů, pokud si všimnete, že se rostliny po nějaké době neustále znovu rozrůstají.