Jak se starat o rostlinu azalky: 5 osvědčených postupů

Zahradníci a pěstitelé, kteří začínají, chtějí vědět, jak se starat o rostlinu Azalea. Azaleas, známé také jako „Královská královská zahrada“, jsou oblíbené pro své zářivé barvy květů a jedinečně vypadající listy. Když bude Azaleas úspěšně pěstována, může přidat na kráse prostě vyhlížejících oblastí vaší zahrady a dát jí okamžitý oživení života.

Azalky jsou rostliny nenáročné na údržbu. Péče o ně je snadná, jakmile pochopíte jejich potřeby. Se správným vedením a znalostmi můžete začít pěstovat své rostliny azalky a přidat krásu své zahradě a krajině.

5 důležitých tipů pro péči o rostliny azalky

První věc, kterou je třeba při pěstování Azaleas zvážit, je, zda se rostlině bude dařit v podnebí ve vaší oblasti. Tento typ rostlin je rostlina zóny 6 USDA, což znamená, že se jim daří na teplejších místech, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Pokud žijete v místě, kde je celoročně chladnější klima, možná budete chtít k pěstování svých azalek použít apolytunnel.

Rostliny azalky lze pěstovat v masách nebo v nádobách. Ať už si vyberete první nebo druhé, zde jsou obecné pokyny pro péči o rostliny Azalea:

Tip č. 1. Znát požadavky na světlo typu rostliny azalky, kterou máte

Azalky sice k přežití stále potřebují sluneční světlo, ale daří se jim lépe ve stínu, kde na ně sluneční světlo přímo nezasahuje. Pokud však žijete v oblasti, kde je chladnější klima, možná budete muset každou chvíli vystavit svoji rostlinu přímému slunečnímu světlu. Pokud plánujete pěstovat Azalky ve své polytunnelorské zahradě, vyberte odrůdu, která bude tolerovat klimatické podmínky vaší oblasti.

Tip č. 2. Udržujte pH půdy

Rostlinám azalky se nejlépe daří, když se pěstují v půdě s pH 4,5 až 6,0. Pokud si všimnete, že vaše půda začíná být zásaditější, můžete ji okyselit aplikací hnojiv obsahujících amonium. Můžete také použít síran železitý nebo organické mulče ke snížení pH půdy.

Při výsadbě azalek je navíc důležité používat dobře odvodňující půdy. Mělo by být také vlhké, namísto promočené, aby se zabránilo šanci rostliny vyvinout kořenovou hnilobu.

Tip č. 3. Prořezat rostliny azalky

Prořezávání je jedna ze zahradnických praktik, která podporuje růst vašich rostlin azalky. Když se blíží čas, aby rostlina znovu kvetla, nebo když je v klidovém stavu, nejlepší způsob, jak podpořit produktivní fázi květu, je ořezat je a oříznout. Ořezávání také pomůže udržovat tvar rostliny a zajistí, že si vaše azalky udrží správnou symetrii a tvar.

Tip č. 4. Voda během období sucha

Péče o azalky je snadná. Jakmile budou mít kořeny, mohou se o sebe postarat. Když je však období sucha, je důležité občas zkontrolovat vlhkost půdy, abyste se ujistili, že je vlhko.

Během období sucha se doporučuje rostliny pravidelně zalévat. Můžete použít zavlažovací systém a nastavit jej tak, aby se spustil ráno. Tímto způsobem budou mít vaše rostliny vlhkost po celý den.

Tip č. 5. Deadhead Azaleas

Rostliny Azalea z mrtvého bodu jsou také důležité pro její růst, protože mohou pomoci podpořit kvetení. Zabraňuje také napadení škůdci a chorobám, protože zvadlé listy a květy se mohou stát živnou půdou pro škůdce a mikroby. Při mrtvém bodě nezapomeňte sbírat odumřelé listy a květiny a házet je do kompostu, abyste je v budoucnu mohli použít jako organický mulč.

Pěstování azalek ve sklenících

Když hledáte Azalky k pěstování uvnitř nebo ve skleníku, je důležité zvolit odrůdu, která není považována za odolnou. Pěstitelé obvykle upřednostňují pěstování Azaleas indoor, zvláště pokud se chystají přepravit nebo prodat na trhu. Zde je několik z mnoha výhod pěstování Azaleas ve sklenících:

Hubení škůdců

Ačkoli jsou rostliny Azalea bez škůdců a chorob, pokud jim bude věnována náležitá péče, stále se mohou vyskytnout napadení škůdci, jako jsou krajkové chyby a roztoči, stejně jako nemoci jako plíseň okvětních lístků a listové skvrny. Jejich výsadba uvnitř skleníků však snižuje pravděpodobnost, že k nim dojde. Díky ochraně, kterou poskytují ochranné fólie a sklo, můžete snadno potlačit škůdce a nemoci.

Ochrana počasí

Další důležitou výhodou skleníků je, že chrání rostliny před nepříznivým počasím. Vzhledem k tomu, že se nacházejí na krytém území, budou mít tyto azalky dostatečnou ochranu pro případ, že dojde k tajfunům nebo silnému větru.

Pěstujte rostlinu v každém ročním období

Azalky milují teplé podnebí, ale pokud žijete v oblasti, kde je po celý rok převážně chladno, skleníky nabízejí životaschopnou alternativu při plánování pěstování rostlin azalky. Pomocí ventilátorů a ohřívačů můžete vytvořit prostředí, které podpoří optimální růst vašich rostlin. To také zaručuje, že budou pokračovat v produkci květů po celou sezónu.

Jak se starat o rostlinu azalky: Závěr

Vědět, jak se starat o rostlinu Azalea, je životně důležité, pokud chcete uspět v jejím pěstování a užívat si jeho krásných květů. I když se po založení svých kořenů mohou o sebe prakticky postarat, je stále důležité znát několik dalších tipů na péči, které zvýší jejich šance na přežití. Výše jsou uvedeny některé z osvědčených postupů a jakmile je aplikujete na své rostliny, není pochyb o tom, že vaše rostliny budou v nadcházejících letech hojné.