Jak se sklízí levandule. Strategie, pokyny a tipy pro výsadbu

Levandule, původem ze zemí na Středním východě, ve Středomoří a Indii, je jednou z nejvýznamnějších bylin na světě, která je uznávána pro své aromatické a terapeutické byliny. Jak se sklízí levandule? Pěstovat tuto krásnou rostlinu vyžaduje detail a velkou péči.

Levandule se používá v kosmetice, je skvělým čisticím prostředkem, skvělou volbou v aromaterapii a přísadou do kosmetických spotřebních výrobků. Například se extrahuje jako levandulová voda a lze ji vysledovat až do středověku, poté, co naši předkové měli bylinu na dezinfekci louhu a na mytí.

V dnešní době je levandule doporučovanou bylinou pro relaxaci, léčení, očistu a očistu. Extrakce z levandule je snadná, přičemž čerstvou levanduli můžete jednoduše kombinovat s teplou vodou. Umístěte levandulové pupeny do vody, abyste je zakryli, a nechte je krátce uvařit. Poté směs vypusťte a extrakt uložte do láhve. Chladem, aby byl extrakt čerstvý.

Harvesting Lavender: The Process

Levandule je silnou vůní a huňatými vlastnostmi. Je to vytrvalá rostlina rozmnožovaná ve Středomoří. Když se řekne vytrvalé rostliny, jedná se o rostliny, které rostou déle než dva roky. V teplejších oblastech zůstanou listy těchto rostlin v odstínech a barvách zelené až šedé v tomto vzhledu po celý rok.

Jak se sklízí levandule? Levandule, známá svými aromatickými vlastnostmi, léčivými účinky a krásou, je cenným botanickým prvkem po celém světě. Je také známo, že přitahuje opylovače, aby navštívili zahradu a hodovali na ekosystému mezi nimi a rostlinou levandule.

V tomto segmentu budeme diskusi kategorizovat do tří: správný čas na výsadbu levandule, způsob výběru a přípravy místa pro výsadbu, péče o levanduli a tipy na sklizeň.

Výsadba levandule: Kdy ji pěstovat

 • Nejlepší období pro výsadbu levandule je na jaře, a to je doba, kdy se půda jen zahřívá.
 • Chcete-li ji zasadit na podzim, doporučujeme zvolit větší rostliny než ty menší, abyste se ujistili, že se jim v zimním období daří.

Jak vybrat a připravit místo výsadby

 • Levanduli lze pěstovat téměř na každém typu půdy, což z ní dělá běžný jev v různých zahradách.
 • Pro majitele domů, kteří používají jíl nebo zhutněný olej, můžete přidat organickou hmotu, která zlepší odvodnění.
 • Vezměte na vědomí, že to musíte udržovat mimo vlhké oblasti, abyste zabránili hnilobě kořenů.
 • Levanduli můžete uspořádat asi dva až tři stopy od sebe a rostliny dosahovat výšky jedné až tří stop.

Péče o levandule

 • Součástí sklizně levandule je schopnost péče o rostlinu. Nejprve můžete přidat mulčování, abyste udrželi přítomnost plevelů na minimu. Mulčování musí být udržováno mimo korunu rostliny. To také zabraňuje hnilobě kořenů a nadměrné vlhkosti.
 • Rostlinu po výsadbě zalévejte přibližně jednou nebo dvakrát týdně, dokud nebude dostatek zavlažování a vlhkosti. Vyspělejší části zahrady lze zalévat každé dva až tři týdny, dokud se nevytvoří pupeny, poté jednou až dvakrát v daném týdnu až do sklizně rostlin a květin.
 • V chladnějších oblastech mohou rostliny vyžadovat větší zimní ochranu. Ujistěte se, že máte tyto rostliny pokryté vždyzeleným mulčováním sezóny, slámy a větvemi. Budou blokovat chladnější teploty a větry.
 • Pěstování levandule v květináči půjde rostlině nejlépe. I když jsou v interiéru, můžete hrnec umístit do okna obráceného na jih se stejným množstvím světla. Zalévejte je střídmě, protože rostlina může během těchto časů zůstat spící.
 • Když uvidíte zavedené části rostliny, obvykle v jarním období, ořízněte je a jakmile se ze základny rostliny začnou objevovat zelené listy, odstraňte odhadem jednu třetinu z horní části.

Sklizeň levandule

 • Začněte sklízet stonky, když se už otevřela přibližně polovina poupat.
 • Doporučuje se sklízet v ranních hodinách, v době, kdy je olej velmi koncentrovaný.
 • Dbejte na to, abyste stonky ořezali na požadovanou délku a shromáždili do svazků, přičemž je zajistěte gumičkami.
 • Svazky levandule můžete také sušit na chladných a tmavších místech a udržovat je v požadované cirkulaci vzduchu.
 • Potom můžete levanduli použít k vytvoření levandulových sáčků, o kterých se dozvíte něco později v tomto díle.

Roste levandule po sklizni?

Tyto bylinky se během zimy nedaří a ze začátku jara se oživují ze země. Tato vytrvalá bylina je považována za dřevo, takže každý rok stále roste. Během zimy se však stonky otočí vzpřímeně, aby se připravily na jarní sezónu. Správná péče, mulčování a prořezávání umožní levanduli přežít ve vaší zahradě pro nadcházející roky.

Je proto důležité, abyste levandule sklízeli brzy ráno, v době, kdy můžete mít olej koncentrovaný brzy v den, kdy rozkvetne polovina jejich pupenů. S nejlepšími a nejostřejšími zahradními nůžkami můžete řezat kroky, abyste mohli vytvořit svazky až 100 stonků a zajistit je pomocí gumiček a provázků.

Levanduli můžete nechat viset vzhůru nohama na chladném a tmavém místě se správnou cirkulací vzduchu, dokud nevyschne. Můžete je také mít uvnitř váz, aby provonily vzduch a vytvořily si vlastní potpourri. Levandulové pupeny připravují skvělé omáčky a marinády a dobře se mísí se zeleninou a masem, takže domácí jídla jsou ta nejzdravější. Také vylepšují chuť grilovaných pokrmů, když hodíte stonky na grilovací pánev, čímž se vůně pohybuje ve vzduchu.

Jak sušíte levandule na sáčky?

Sušení levandule je jednou z nejlepších částí kultivace a dobré péče o rostliny. Chcete-li začít, ujistěte se, že jste schopni spojit stonky levandule dohromady takovým způsobem, aby květy byly v řadě.

Pro každý svazek levandule můžete mít dvě gumičky, jednu na spodní části květinového záhonu a druhou pod stonky. Můžete také pověsit svazky obráceně směrem k zemi a na tmavém a teplém místě.

Vezměte na vědomí, že musíte chránit levanduli, která má být sušena, nebo levandule v procesu, aby si udržely své barvy a aby byly pod svazky plachty, které zachytí květy a pupeny, které se mohou rozpadnout. V těchto svazcích byste měli levanduli sušit asi sedm až 10 dní, v závislosti na vlhkosti.

Můžete také uspořádat volné stonky, abyste levanduli usušili v košíku nebo na obrazovce. Udržujte je v jedné vrstvě a pokud je to možné, v suchějším podnebí. Pamatujte, že zahradníci budou mít tendenci pokládat volné stonky rostlin na ubrusy a prostěradla, příjezdovou cestu nebo palubu a zakrývat květy dalšími listy, aby se zabránilo nežádoucím prvkům nebo úlomkům.

Tento proces obvykle trvá asi týden až 10 dní, aby se vyrobila sušená levandule, v závislosti na vlhkosti. Jakmile tyto květy kvetou přímo ke špičkám a budete muset pokračovat ve sklizni, odstřihněte tyto stonky, aby uschly. Jakmile květiny uschnou, můžete začít sklízet pupeny připravené k přenesení do sáčků.

Nebo můžete také uložit sušené pupeny, které dodají sladkou chuť kuchyňským receptům. Podobně jako u jiných bylin jsou sušené pupeny považovány za účinnější než čerstvé. Pokud jde o požadavky na čerstvou levanduli, přemýšlejte o tom, jaká bude vaše alternativa k těmto pupenům a květům.

Jaká část levandule se používá?

Abyste lépe pochopili, jak se levandule sklízí ve vaší zahradě, je důležité se dozvědět také více o částech této rostliny. Zde jsou použití a vlastnosti levandule.

Kořeny

Nabízené jako trvalky, levandule a jejich kořeny přežijí pod olejem po celé zimní období, a to i při teplotách pod bodem mrazu. Vzhledem k tomu, že mají kořeny dostatečně mělké, aby rostly v půdě písčité nebo skalnaté struktury a s dobrým odvodněním, je snadné se o tyto rostliny starat, aby levandule nezabila.

Květiny

Vyhledávanou součástí levandule je květina. Na každém stonku rozkvetlé levandule se může vyvinout jedna květinová hlava známá jako květenství. Hlava levandule má několik malých květů. Vzhledem k tomu, že je známo, že tyto rostliny kvetou v létě v barvách fialové, bílé a modré, můžete vždy použít květiny k zaschnutí a extrakci vůně.

Destilace aroma vám poskytne extrakt z levandule, který promění vaše prádlo ve voňavé látky nebo jako aromatické prvky doma. Na konci sezóny můžete na hlavě květinek vyvinout semínka.

Listy a stonky

Další na řadě jsou listy a stonky. S vaší levandulí mohou nové stonky růst až do výšky tří stop a vyznačují se čtvercovými a štíhlými. Ostatní rostliny mají obvykle kulatou barvu.

Nové rostoucí stonky a listy jsou během prvního roku zelené a poměrně pružné. Jak rostlina levandule stárne, můžete vidět, jak se starší stonky stávají tlustými a stávají se dřevitými a mění se ze čtvercového tvaru na kulaté tvary.

Užší 2,5 palce dlouhé listy se změní ze šedé na stříbrně zelenou a mají tendenci být velmi aromatické. Tyto rostliny mohou také růst ve svazcích širokých až tři stopy. V mírnějším podnebí bývají vždyzelené, ale v podnebí zvýrazněném polevou mohou zemřít zpět do půdy a poté, co začne jaro, se znovu vyvinout.

Magické vlastnosti levandule

Každá z těchto levandulových částí má své vlastní použití. Například květina a levandulový olej se používají k léčení. Magické vlastnosti a použití jsou:

 • Aromaterapie. Toto je vlastnost a nejvýraznější magická vlastnost levandule. Olejové vůně pocházející z rostlin mohou podporovat wellness pro vaše celkové zdraví a klid. Také zmírňuje stres, úzkost a dokonce i různé rozsahy bolesti.
 • Může léčit rakovinu a demenci. Tyto dva zdravotní stavy se dnes vyskytují u různých jedinců. Věděli jste, že levandule dokáže s nimi zacházet nejlépe? Rostlina může pomoci zvládnout vedlejší účinky rakoviny a může také pomoci těm, u kterých je diagnostikována demence.
 • Zlepšuje zdraví vlasů. Vaše vlasy jsou vaší korunní slávou. S levandulí můžete zabránit vypadávání vlasů a nechat se léčit na stav vlasů známý jako alopecie, který postihuje mnoho pacientů po celém světě.
 • Vylepšuje váš spánek. Levandule může léčit lidi trpící nespavostí a několika dalšími poruchami spánku. Můžete si začít plnit polštáře levandulí, které vám pomohou usnout, a zastrčíte se do postele, abyste se dobře vyspali.

Jak často můžete sklízet levandule?

Jak se sklízí levandule, závisí na ročním období. Většina zahradníků dokáže sklízet levandule a stříhat je současně. Odstranění stonků levandule z keře může podpořit růst přímo u kořenů rostliny. Tím se udrží čistota a svazek vašich levandulových květinek.

Odborníci na vaření použijí sušené svazky stonků a pupeny v kuchyni. Chcete-li to vyrobit, levanduli odstřihněte, když rozkvetlo jen několik pupenů v její stonku. Tato strategie vám umožní vychutnat si stonky v živosti odstínů.

Ujistěte se, že sklízíte v jarních obdobích a počátkem léta. Tato strategie pomůže rostlině mít více času na produkci více květů připravených k druhému řezu. Nejlepší plodiny sklízejte ráno, těsně po zaschnutí rosy, ale před slunečním zářením éterické oleje.

Jak dlouho bude rostlina levandule žít?

15 let, tak dlouho může levandule žít. Je známo, že u domácích zahrad přežije životnost až 15 let. To se může dokonce zvýšit v závislosti na tipech dodržovaných při pěstování rostliny. Mezi ně patří příprava půdy, výměna půdy, prořezávání, odvodnění, ochrana před zimou a správný způsob sklizně.

Život ve skleníku: Krostrade.com

Při pěstování levandule ve skleníku by budova měla být schopna replikovat horké, vlhké a sušší podnebí, kde se levandule aklimatizuje. Rostlina, která se narodila a byla pěstována ve Středomoří, pokrývá prostor, kde přijímá správné hodiny denního slunečního světla a je vybavena suchou a kyselou půdou.

Jak se sklízí levandule ve skleníku? Velmi jednoduché a snadné. S Krostrade můžete mít nejlepší skleníky pro pěstování těchto rostlin. Pokračujte ve čtení blogu, kde získáte další informace o tom, co společnost nabízí, nejnovější nabídky a oficiální informace.