Jak rozptýlit světlo v polytunnel

Je důležité vědět, jak rozptýlit světlo ve skleníku, a máte na výběr ze tří snadných metod. Všichni víme, jak důležité je pěstovat světlo ve skleníku, ale zahradníci někdy přehlížejí, jak se světlo šíří uvnitř. Věděli jste, že rostliny fungují lépe s rozptýleným světlem než s přímým světlem?

Možná si myslíte, že světlo samo o sobě nepotřebuje pomoc při dobré distribuci, ale účinky dobře rozptýleného světla by prospěly vašim plodinám způsoby, které významně ukazují rozdíl. Například studie prokázala vyšší rychlost fotosyntézy, což vede k lepšímu růstu a výnosu rostlin. Rovnoměrné rozložení světla také pomáhá udržovat správné teploty uvnitř, když je zvenčí vysoké záření.

Jak rozptýlit světlo: 3 nejlepší metody pro skleník

Metoda č. 1. Používání filmů

První a možná nejběžnější metoda efektivní difúze světla je použití fólií do skleníku. Na trhu existuje mnoho možností, které zahrnují bílé a matné výrobky. Některé filmy nabízejí více vrstev pro přímé, rozptýlené a lomené světlo, pokud chcete něco stálého a přizpůsobitelnějšího podmínkám prostředí.

Při výběru filmu pro rozptýlení světla by bylo pohodlnější použít film přizpůsobitelný, takže vám nehrozí riziko společného problému s distribucí světla v zimě. Nezapomeňte, že nechcete blokovat přímé sluneční světlo, zejména v zimě, a základní bílý film na to nebude dobře fungovat. Místo toho se rozhodněte pro filmy, které se budou upravovat podle světelných podmínek.

Metoda č. 2. Používání obalů

Kromě fólií můžete také použít skleníkové kryty, jako jsou sklo, akryl a polykarbonát. Bez ohledu na to je primárním cílem mít vysoký opar a propustnost světla uvnitř. Stojí za zmínku, že polytunnelové pláště mají materiály, které mají měnící se vlastnosti, takže můžete najít jeden kryt, který nabízí několik kapacit přenosu světla.

Sklo obecně poskytuje nejvyšší propustnost světla, zatímco polykarbonát a polyethylen poskytují vysoké hodnoty zákalu. Některé by byly jednovrstvým potahem, ale jsou zde také nafouknuté a dvojité stěny. Můžete najít drsné, tečkované nebo zbarvené povrchy, ale nejdůležitější je zvolit materiál, který bude dobře propouštět světlo za slunečných a zamračených dní a stále bude poskytovat světelné požadavky vašich plodin.

Metoda č. 3. Použití povlaků

Nakonec se můžete rozhodnout pro povlaky, pokud chcete polopermanentní řešení pro rozptylování světla. Vynikajícím příkladem je bělení nebo použití dočasných rozptylujících povlaků na polytunu během pružiny. Poté jej můžete na podzim odstranit, takže potenciální nevýhodou této možnosti je práce výměnou za levnější řešení pro distribuci světla.

Je také možné použít povlaky na stávající kryt a zlepšit difúzi světla. Některá skla mají například antireflexní vrstvu, která pomáhá zvýšit propustnost světla. Pokud o tom přemýšlíte, stínování skleníku pomocí povlaků funguje jako možnost rozptýlení světla.

Proč je důležité rozptýlit světlo v polytunnelu?

Lepší teplota bez blokování požadavků na osvětlení rostlin

Několik studií prokázalo, že difúzní světlo v polytunnelis je výhodné a prospěšné. Nejprve rozptýlí světlo, které vstupuje do polytunnel, zeslabuje jeho intenzitu, takže je méně škodlivé pro plodiny. Ale protože rostliny nestínujete, stále dostanou své požadavky na osvětlení k provádění fotosyntézy bez teplotních výzev.

Také si všimnete, jak existují nopolytunnelareas, kde některé plodiny vypadají slabě nebo bojují. Je to proto, že rozptyl světla rovnoměrně uvnitř zabraňuje horkým a studeným místům. Získáte konzistentní kvalitu mezi svými plodinami, protože nebudou bojovat s teplotou.

Zvýšený růst díky efektivní fotosyntéze

Účinnost fotosyntézy rostlin také povede k lepší rychlosti růstu a kratší době plodiny. Pokud se světlo dobře šíří uvnitř, dostane se ke všem rostlinám i pod hustými baldachýny. Někteří pěstitelé rostlin si všimnou, jak rychle se jejich výrobní cykly dostávají s rozptylem světla kvůli zvýšené rychlosti růstu.

Rychlost fotosyntézy bude v polytunnelách vždy optimální, pokud budete mít pod kontrolou omezující faktory. Jedním z nich je světlo, ale mělo by také dobře difundovat uvnitř, aby nedošlo k poškození plodin. Pokud rostliny dobře vedou fotosyntézu, měly by růst bez nedostatků a zkrátit vám očekávaný čas na sklizeň nebo prodej.

Lepší přizpůsobivost klimatu

Nejvýznamnější výhoda pěstování plodin v polytunnelis zajišťuje, že rostliny jsou v ideálním prostředí bez ohledu na podnebí. Skvělá věc při rozptylování světla je, že se můžete přizpůsobit také vnějším podmínkám. Namísto pouze blokování světla můžete v zimě zajistit optimální přenos světla.

Jak již bylo zmíněno dříve, somepolytunnelfilms mají být trvalé a přizpůsobitelné podmínkám po celý rok. Vaše rostliny nemusí trpět stresem v určitých obdobích roku a váš výrobní cyklus se také nezastaví.

Závěr

Více než poskytování světla, jeho distribuce je stejně důležitá pro výrobu tunelů. Ale je snadné se naučit, jak rozptýlit světlo? Existují tři hlavní metody a všechny jsou relativně jednoduché.

Na svůj skleník můžete aplikovat filmy, kryty nebo nátěry. To, jak si vyberete z těchto možností, závisí na vašem klimatu a potřebách vašich plodin. Primárním trendem je zde distribuovat světlo uvnitř, aby se zlepšila fotosyntéza a teplota, aniž by se snížily požadavky a potřeby vašich rostlin.