Jak reprodukovat orchideje Phalaenopsis pomocí 3 jednoduchých technik

Snažíte se přijít na to, jak reprodukovat orchideje phalaenopsis ve své vlastní zahradě? Tento druh orchideje, známý také jako můra orchidejí, je jednou z nejoblíbenějších možností mezi začínajícími zahradníky kvůli skutečnosti, že proces jejich pěstování je ve srovnání s jinými odrůdami extrémně snadný. Oni jsou také známí pro své dramaticky tvarované lístky s barvami, které sahají od neposkvrněné bílé až po tmavě fialovou.

Na rozdíl od toho, co si ostatní mohou myslet, je orchidej phalaenopsis více než jen hezká tvář. Kromě skutečnosti, že můra orchideje rostou listy přímo z kořenů, tyto listy velmi připomínají také šťavnaté.

V průměru mohou orchideje phalaenopsis růst z délky asi 6 palců na 3 stopy. Dále se může šířit také od přibližně 8 do 12 palců, pokud jde o šířku. Ačkoli se obvykle pěstují uvnitř, mohou prospívat i venku v oblastech se zónami odolnosti rostlin 10 až 12.

Jedním zajímavým faktem o orchidejích phalaenopsis je, že jsou identifikovány jako epifytické. To znamená, že i když mohou růst na stromech a větvích, nedostávají svoji výživu od svých hostitelů. Jinými slovy, orchideje phalaenopsis zdaleka nejsou parazitické, protože si vyživují vzduch a vodu.

Dále můžete očekávat, že se tomuto druhu orchidejí daří dobře s využitím konkrétních druhů pěstebních médií, mezi něž patří středně velké kousky jedle nebo sphagnum mechu.

3 způsoby reprodukce orchidejí Phalaenopsis

Když se orchideje phalaenopsis pěstují ve volné přírodě, zcela se spoléhají na opylovače hmyzu, které spouští produkci semen přenosem pylu do ženských reprodukčních orgánů orchidejí phalaenopsis. Jinými slovy, včely, můry, motýli a mouchy přicházejí do styku s poliny orchidejí můry a přenášejí tyto voskové pylové vaky na jiné květy orchidejí.

Pokud se však pěstují v interiérech nebo ve skleníku, jejich pěstitelé se snaží reprodukovat rostliny orchidejí můry pomocí kterékoli ze 3 níže uvedených technik. Než však budeme hovořit o těchto technikách, musíte pochopit, že zahradníci používají slovo „keiki“ k označení rostlinky, kterou jiná rostlina orchidejí vyprodukovala nepohlavně. Doslovný význam tohoto havajského slova je „dítě“ nebo „malý“.

Technika č. 1: Pěstování keikies na můrovém orchidejovém hrotu

Pro tuto techniku ​​budete potřebovat koupit kořenový hormon keiki z místního centra zásobování zahradou, abyste podpořili růst odnoží orchidejí. Než začnete stříhat, ujistěte se, že máte pinzetu a skalpel namočené ve sterilizačním roztoku (1 díl bělidla a 3 díly vody) po dobu asi pěti minut.

Jakmile tyto materiály usušíte na vzduchu, můžete začít protínat zakrytí pupenu, který roste v uzlu, zatímco se opatrně vyhnete řezání do uzlu. Dále musíte do listeny nanést malé množství pasty zakořenění hormonů keiki. Chcete-li to provést, musíte pomocí pinzety zatáhnout bract zpět a po aplikaci jej znovu zavřít.

Jakmile si všimnete několika 3palcových kořenů střílejících z keiki, musíte je odříznout od stonku, abyste je mohli zasadit do jiného květináče. Ujistěte se, že jste tento hrnec položili na vlhký štěrk, aniž byste jeho spodní část nechali stát ve vodě. Chcete-li zvlhčit kůru nebo sphagnum, budete to muset zalévat a každý den zamlžovat, dokud nebude správně vytvořena keiki.

Vzhledem k tomu, že orchideje phalaenopsis dávají přednost jasnému, ale nepřímému světlu, ujistěte se, že vaše nově zasazené klíčenky jsou umístěny v okně orientovaném na východ nebo na západ. Dále je důležité udržovat teploty konzistentní mezi 66 ° F a 86 ° F, když je den, a 61 ° F až 66 ° F, když je noc. Pokračujte v jejich zamlžování každý den, dokud neuvidíte jejich kořeny, které se usadí ve vaší zalévací směsi.

Abyste zabránili vysychání zalévací směsi, nezapomeňte ji zalévat každý týden ráno a nikdy v noci. Když zaléváte své rostliny vlažnou vodou, nedovolte, aby se voda hromadila nad korunou orchideje. Také se ujistěte, že nenecháte jejich kořeny stát ve vodě.

Orchideje phalaenopsis můžete oplodnit jednou za měsíc. Rozhodněte se použít hnojivý roztok, který se skládá z 1/4 čajové lžičky hnojiva 20-20-20 na každý galon vody.

Technika č. 2: Pěstování keikies v mechu sphagnum

Dalším způsobem, jak reprodukovat orchideje můry, je použití kořenového hormonu keiki do listiny uzlu před použitím nylonové punčochy k zajištění rašeliníku kolem rostliny. Dále musíte nechat kořeny keiki růst tím, že ji necháte na hrotu. Jak keiki dozrává a rostou kořeny do mechu sphagnum, můžete ho odstranit z hrotu a přesadit keiki do jiného květináče, který obsahuje více mechu sphagnum.

Technika č. 4: Pěstování keikies vrstvením

Chcete-li navrstvit keiki můry orchideje, musíte použít kořenový hormon keiki k ošetření nekrytého uzlu před ohnutím jeho hrotu, aby keiki mohl přijít do styku s kůrovým kompostem nebo rašeliníkem v nádobě nebo hrnci. Vzhledem k tomu, že mateřská rostlina poskytuje rostlině výživu, nakonec vyroste kořeny do kůry kompostu nebo mechu sphagnum. Vyvarujte se oddělování keiki od mateřské rostliny, dokud se nestane soběstačným.

Je dobrý nápad pěstovat orchideje Phalaenopsis v hobby skleníku?

Pěstovat nádherné orchideje phalaenopsis ve vlastním hobby skleníku je rozhodně skvělý nápad. Kromě skutečnosti, že jim uzavřený prostor poskytuje ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, ničivými škůdci a zvířaty, můžete mít také větší kontrolu nad růstovým prostředím svých rostlin. Když si založíte vlastní hobby skleník, bylo by pro vás jednodušší manipulovat s teplotou, vlhkostí a světlem uvnitř vaší osobní botanické oázy.

Závěrečné úvahy o tom, jak reprodukovat orchideje Phalaenopsis

Nyní, když jste konečně zjistili, jak reprodukovat orchideje phalaenopsis, možná budete chtít zkusit je pěstovat ve svém vlastním hobby skleníku. Zjistěte, proč může být pro vás Polytunnelgardening velmi prospěšným zážitkem.