Jak provzdušňujete hydroponii. Nejlepší 5 způsobů

Pokud vás zajímá, jak provzdušňujete hydroponii, můžete si vybrat z pěti metod. Zahrnují zavěšení pomocí difuzoru, vzduchového kamene, sifonu nebo vzduchové mezery. Jak bude tento článek později diskutován, je důležité provzdušňovat hydroponický systém, aby poskytoval kyslík kořenům.

Nejvýznamnější riziko pro rostliny s tímto omezením je stejně extrémní jako smrt. Studie také ukázaly, jak provzdušňování zlepšuje růst rostlin kvůli jeho účinku na kořeny. Stejně jako voda v hydroponii je vzduch významným faktorem, který zahradníci nikdy nesmí přehlédnout.

Jak správně provzdušňujete hydroponii

Pozastavení

Nejjednodušší způsob provzdušňování hydroponie je pozastavením rostlin. Místo tradičního a populárního systému, kdy necháte rostliny sedět ve vodě, můžete místo toho zvážit vertikální nastavení. Vertikální hydroponický systém ve srovnání s tím přivádí živný roztok shora a shromažďuje se dole, který poté odkapává ke kořenům.

Difuzor vzduchu

Běžným způsobem provzdušňování hydroponie je použití difuzoru vzduchu. Může to znít komplikovaně, ale difuzor je jednoduše trubice s otvory. Tyto otvory pak budou odpovědné za uvolňování vzduchu do systému.

Pokud porovnáváte vzduchový difuzor se vzduchovým kamenem, jeho hlavní výhodou je, že uvolňuje menší bubliny. Jejich velikost jim brání v příliš rychlém růstu, což kořeny vystavuje kyslíku déle.

Vzduchový kámen

Zatímco vzduchové kameny produkují větší bubliny než vzduchový difuzor, má také několik výhod z předchozí metody. Vzduchové kameny poskytují rovnoměrnější distribuci vzduchu, protože otvory mají lepší výdej. Diskové vzduchové kameny jsou také vynikající, pokud mají vaše rostliny rozsáhlý kořenový systém.

Vzduchové kameny jsou nejdostupnější volbou pro provzdušňování hydroponie a lze je dokonce snadno najít. Je také pravděpodobné, že pro svůj hydroponický systém najdete vhodnou velikost a tvar. Ujistěte se však, že jste dostali ty plastové, protože vzduchové kameny se snadno lámou.

Sifon

Existují i ​​jiné typy hydroponických systémů, které mohou těžit z automatického sifonu pro provzdušňování. Například pro tuto metodu bude nejlépe fungovat systém zaplavení a odtoku nebo systém odlivu a odtoku. Je to proto, že sifon pro vás vypustí hydroponické lože, a tím vystaví kořeny vzduchu.

Vzduchová mezera

Co když používáte hydroponický systém Nutrient Film Technique (NFT)? Tento systém nepoužívá substrát a spoléhá na potažení kořenů živným roztokem. Pro provzdušnění systému funguje nejlépe vzduchová mezera.

Je to tak jednoduché, jak to zní, když je mezi živným roztokem a základnou rostliny vzduchová mezera, která poskytne rostlinám kyslík.

Kolik vzduchu potřebujete pro hydroponii?

Hydroponický systém je možné nadměrně provzdušňovat, většinou pokud jste vynechali plánování. Pamatujte, že se snažíte vyhnout se anaerobnosti, ale můžete také použít níže uvedený poměr.

100 LPM za každou nádrž o objemu 100 galonů

Při provzdušňování hydroponického systému musíte vědět, jaké množství vzduchu potřebuje k zajištění dostatečné hladiny kyslíku v systému. Obecně chcete pumpovat litr vzduchu za minutu na galon živného roztoku. Toto použijte jako vodítko při výpočtu požadavků na vzduch, takže pokud máte 100 galonovou nádrž, vzduch, který potřebujete k čerpání, je 100 LPM.

Význam provzdušňování v hydroponii

Někdo by se mohl divit, proč je v hydroponickém systému provzdušňování nezbytné, a vysvětlení spočívá v množství kyslíku, které budou mít vaše kořeny. Aby se zabránilo omezením, je zásadní provzdušňovat systém. Jaké jsou účinky nedostatku nebo nedostatku kyslíku v hydroponii?

Vadnutí

Pokud kořen rostliny trpí nedostatkem nebo nedostatkem kyslíku, všimnete si, že rostlina začíná rychle vadnout. To je jasnější u určitých typů rostlin nebo v případě, že je místo teplé s vysokým světlem. Pokud používáte skleník, můžete snadno zjistit, který faktor takové příznaky způsobuje.

Některá zařízení, jako jsou statické kultivační systémy, mají k dispozici málo kyslíku, protože kořeny rostlin jsou trvale ve vodě. Díky tomu je hydroponický systém problematický pro větší plodiny, protože mají vyšší požadavky na živiny a omezení kyslíku se stává škodlivým. K vyřešení tohoto dilematu můžete použít aeroponický systém, který zajišťuje jak požadavky na živiny, tak na kyslík.

Problémy s absorpcí vody a minerálů nebo s akumulací toxinů

Celkově je životně důležité udržovat okysličovací potenciál hydroponického systému pod kontrolou, pokud nechcete problémy s růstem rostlin. Nedostatek nebo nedostatek kyslíku dokonce ovlivňuje propustnost kořenů, což vede k hromadění toxinů k problémům s absorpcí vody a minerálů.

Statická i dynamická nastavení vyžadují takovou pečlivost a můžete tak učinit sledováním množství a frekvence provzdušňovačů nebo odtoku a zavlažování kultivačního média.

Závěr

Kořeny vašich rostlin v hydroponii musí optimálně přijímat kyslík. Jak ale provzdušňujete hydroponii? Můžete si vybrat z pěti metod podle toho, která je pro vaše nastavení vhodná.

Můžete vytvořit vertikální systém a rostliny pozastavit nebo si vybrat z difuzoru nebo vzduchového kamene. Pokud máte protipovodňový a odtokový systém, můžete zvolit automatický sifon pro provzdušňování. Na druhé straně by vzduchová mezera měla poskytovat kořeny kyslíku v systémech NFT.