Jak prořezávat Lobelia. Nejlepší průvodce

Při učení, jak prořezávat lobelii, je třeba vzít v úvahu tři faktory. Stojí však za zmínku, že musíte prozkoumat druh Lobelie; musíte vědět, zda má specifické požadavky na údržbu. Samotné prořezávání by nemělo být tam, kde se zastaví údržba, a ideální prostředí pro rostliny by mělo být stabilní, jaké nabízí skleník.

Prořezávání by však bylo prospěšné pro udržení zdravých rostlin a pro udržení pořádku v místě. Pamatujte, že lobelie jsou náchylní k předjíždění oblasti bez náležité péče. Nezapomeňte opatrně zacházet s lobelií, zejména s domácími mazlíčky a dětmi, protože mohou být jedovaté.

Jak prořezávat Lobelii pro začátečníky

Sevření

První věc, kterou se musíte naučit při prořezávání lobelie, je sevření. Svou rostlinu nemusíte okamžitě ořezávat nebo řezat, zvláště když jste ji právě zasadili. Akt sevření špiček nové rostliny podpoří rozvětvení a povede k hustému růstu.

Můžete sevřít každý stonek vaší nově zasazené lobelie, dokud druhý pupen nebo horní listy neodejdou. Jednoduše prsty zmáčkněte špičku stonku. Tímto způsobem z těchto bodů vyrostou nové větve s květinami pro plnější rostlinu lobelie.

Nejlepší čas na štípání rostlin lobelie je brzy na jaře. Můžete zkontrolovat nové rostoucí stonky dlouhé asi šest palců a přitlačit je zpět. Jinak by se nově zasazené lobelie měly nejprve usadit, než je sevřete.

Ořezávání

Kromě štípání budete nakonec muset oříznout vaši rostlinu lobelia a můžete k tomu použít nůžky. Toto je součást vaší rutiny údržby, která udržuje rostlinu uklizenou a podporuje zdravé kvetení. A na rozdíl od štípnutí nejste omezeni na jaro jako čas na ořezávání lobelie; můžete to udělat kdykoli během roku.

Mějte však na paměti, že některé lobelie, zejména špičaté typy, by měly úplně vyblednout, než zaklapnete jejich stonky. Můžete také oříznout vybledlé květy vaší rostliny a použít vadnoucí květiny jako signál k oříznutí rostliny o polovinu její výšky. Stejně jako štípání, ořezávání podpoří plnější vzhled řezáním blízko listu nebo pupenu.

Ořezávání

Konečným postupem prořezávání lobelie je řezání rostliny zpět. Ve srovnání s ořezáváním, které je v podstatě lehkou praxí kdykoli během roku, aby byla rostlina uklizená, je řezání zásadním prořezáváním. Můžete to udělat poté, co rostlina přestala kvést nebo po každém období květu.

Odříznutí lobelií pomůže povzbudit a rozšířit kvetení, protože odstraňujete vyčerpané květiny, které produkují semena. Velké prořezávání je prospěšné nejen pro vzhled rostliny, ale také pro její zdraví. Někteří zahradníci dokonce nechávají v létě některé druhy lobelií na zahradě a poté je odříznou, aby podpořili podzimní květy.

Péče o Lobelii

Údržba a péče o lobelii nekončí jejich štípáním, ořezáváním a řezáním. Kromě toho, jak umět lobelii správně prořezávat, chcete ji také umístit do ideálních podmínek. Toho lze snadno dosáhnout v tunelu Polytunnel, protože vnitřní podmínky nejsou kolísavé a můžete je upravit podle vnějšího podnebí.

Můžete začít pěstovat rostliny lobelie na polytunnel 12 týdnů před posledním mrazem a počkat, až pomine nebezpečí mrazu, než je přesadíte do zahrady. Ideální je prostor 6 palců mezi rostlinami a oblast, na kterou se dostává plné slunce, by měla podporovat růst.

Lobelia se obecně snadno pěstuje, zejména ve vlhké a úrodné půdě. Samozřejmě budete muset upravit zalévání, když je podnebí horké, a můžete hnojit jednou za měsíc, abyste podpořili kvetení. Nezapomeňte na nadměrné zalévání a vystavování lobelie v extrémních a drsných teplotách.

Nejlepší odrůdy Lobelia k růstu

Stejně jako u jiných rostlin chcete identifikovat typ lobelie, kterou pěstujete, a poskytnout její specifické potřeby. Mezi nejběžnější odrůdy, které uvidíte, patří lemování lobelií, velkých modrých lobelií, kardinálních lobelií a hybrid těchto dvou. Lombie s hranami jsou známé svými vlečnými návyky a někdy nebudou potřebovat slepé uličky.

Na druhou stranu, velká modrá lobelie je pravděpodobně to, co vám přijde na mysl, když si vzpomenete na modré lobelie, a jsou milované po delší dobu kvetení. Kardinální lobelie jsou také docela populární ze svých šarlatově červených květů. A konečně, tyto dva hybridy vám mohou poskytnout mnoho barevných možností a v létě budou dlouho kvést.

Uvědomte si, že existuje mnoho druhů lobelií a nejsou to jen trvalky. Můžete také najít něžné letničky, hromádky lobelií a polotvrdé letničky. Kromě modré můžete také najít rostliny lobelie s lilami a tropickými květy.

Závěr

Údržba hraje významnou roli ve vzhledu a zdraví rostlin lobelie. Proto je důležité naučit se, jak ořezávat rostliny lobelie, pokud chcete, aby vaše rostliny byly šťastné. Kromě toho, že je budete pěstovat ve stabilním prostředí, jako je skleník, zkontrolujte rostliny, které máte, a zjistěte, zda nebudou potřebovat sevření, zastřihování nebo odříznutí.

Nezapomeňte, že některé typy lobelií jsou samočisticí, takže je možná nebudete muset zablokovat. Na druhou stranu, ořezávání, které udržuje rostliny čisté, a řezání kvůli údržbě jsou prospěšné pro jejich kvetení a celkové zdraví. Můžete také přitlačit své nově zasazené lobelie, abyste podpořili větvení a plnější růst.