Jak propagovat zimostráz z řízků v 9 jednoduchých krocích

Nespočet zahradnických nadšenců se snaží přijít na to, jak šířit zimostráz z řízků – a to z dobrého důvodu! Pokud jste jedním z nich, budete rádi, že se tyto rostliny pěstují mimořádně snadno. Můžete se rozhodnout zasadit zimostráz jako samostatný keř, nebo je můžete také stlačit dohromady, aby fungovaly jako ohraničení.

Pokud vás zajímá, zimostrázy byly původně z Evropy. V polovině 16. století si však tyto rostliny našly cestu do Severní Ameriky. Od té doby se v krajinářství široce používají jako obruby, živé ploty nebo akcenty. Používají se také k screeningu rostlin.

Jejich svěží a zelené listy nezapomenou na to, aby vaše zahrada vypadala extra výjimečně. Pokud chcete do své dvorní botanické oázy přidat více struktury, tyto krásné keře nezklamou!

Bližší pohled na to, jak šířit zimostráz z řízků

Přestože je proces množení zimostrázu z řízků stejně snadný jako koláč, zabere to trochu času. Ve většině případů by trvalo asi tři roky (nebo i více!), Než je uvidíte dostatečně velké, aby sloužily jako živý plot ve vaší vzácné zahradě.

Je také důležité si uvědomit, že ne všechny vaše řízky budou kořeny. Z tohoto důvodu je nejlepší, pokud si vezmete více, než si myslíte, že byste potřebovali. Navzdory skutečnosti, že jejich pěstování by vyžadovalo trpělivost, vaše úspory nákladů nebudou nic podstatného. Podívejte se na kroky, které musíte podniknout, když se pokoušíte šířit zimostráz z řízků.

Krok 1: Propagujte se od pozdního léta do začátku podzimu

Dříve než cokoli jiného, ​​musíte vědět, kdy si vzít zimostrázové řízky. Nejlepší čas na rozmnožování těchto rostlin je kolem pozdního léta až do začátku podzimu. Ve většině případů to lidé dělají mezi červencem a říjnem, hned poté, co uvidíte, že jarní růst začíná ztvrdnout.

Krok 2: Připravte si materiály

Ujistěte se, že máte své materiály připravené. Budete potřebovat ostrý nůž, nějaký kořenový hormon, květináče naplněné čistou a čerstvou zalévací půdou a velký plastový sáček se zavinovačkou.

Krok č. 3: Připravte hrnec

Můžete najít různé způsoby, jak připravit hrnec na řízky. Zatímco většina lidí upřednostňuje použití dobře odvodněné půdy, jiní využívají písek a perlit (směs 50–50), rašelinu nebo kompost.

Můžete si vybrat kteroukoli z těchto možností, pokud má váš hrnec průměr asi 4 palce a má drenážní otvory. Abyste zajistili rovnoměrně vlhkou zalévací směs, můžete směs nasytit vodou, než ji necháte asi 10 minut odtéct.

Krok č. 4: Vyberte řízky ze zdravé větve

Pokud jde o výběr vašich řízků, ujistěte se, že je získáte z větve, která je robustní, zdravá a nevykazuje žádné známky poškození nebo nemoci. Správná délka vašich řízků je asi 4 až 6 palců.

Pomocí palce a ukazováčku jemně odřízněte požadované řízky. Můžete také použít sterilní zahradnické nůžky nebo nůž. Spodní polovina vašich řízků musí být zbavena listů.

Krok č. 5: Přepravte řízky do květináče

Po výběru požadovaných řízků je budete muset vložit do nádob, které jste dříve připravili. Než je přepravíte, ponořte asi 1/2 palce spodní části řezu do svého kořenového hormonu.

Abyste udrželi svoji rostlinu stabilní, můžete kolem řezu umístit tužky nebo tyčinky, než na něj umístíte plastovou krytinu. Vytvoření tohoto typu malopolytunnelů by však vyžadovalo otevření krytiny několikrát týdně, abyste mohli zkontrolovat půdu a vpustit vzduch dovnitř.

Krok č. 6: Vyberte umístění

Je velmi důležité umístit řízky na místo, kde může získat mnoho nepřímého slunečního světla. Pokud chcete podpořit silný růst, musíte neustále udržovat vlhké řízky. Pomocí rozprašovače zamlžte listy, abyste se ujistili, že je rostlina neustále hydratovaná.

Krok č. 7: Zkontrolujte řízky do 4 týdnů

Během pouhých 4 týdnů se vaše řízky začnou zakořenit. Chcete-li zkontrolovat, zda se kořeny již vyvinuly, jednoduše jemně zatáhněte za malé rostliny. Pokud se pohybují snadno, znamená to, že ještě neměli kořeny.

Krok 8: Přezimujte je

Během zimní sezóny nezapomeňte své rostliny přezimovat. Když pro to vyberete místo, musíte se ujistit, že nevyschnou. Z tohoto důvodu je nejlepší je přezimovat na místě, kde je chladno a jasně.

Krok č. 9: Transplantujte je do větších nádob

Jakmile se u vašich rostlin vyvinou kořeny, můžete je za dva týdny přesadit do mnohem větších nádob. V ideálním případě by jejich kořeny měly být dostatečně vyvinuté do 3 měsíců. Jakmile jsou, můžete je na jaře přesadit venku.

Pěstujte zimostráz v hobby skleníku!

Pokud se vás někdo zeptá, jak šířit zimostráz z řízků, můžete mu říct, aby postupoval podle výše uvedených kroků! Pokud jste ještě nezkusili zahradu s tunelem, přicházíte o místo. Kromě toho, že svým rostlinám poskytnete ideální prostředí pro podporu růstu, budete je také chránit před živly, škůdci, škůdci a chorobami.