Jak propagovat Vinca z řízků pro úspěch

Je nezbytné se naučit čtyři kroky, jak množit vinku z řízků, protože ne všechny odrůdy brčálů budou nejlepší, pokud je zakořeníte ze semen. Například stálezelené půdopokryvné rostliny, hlavní brčál obecný nebo brčál obecný a brčál menší nebo malý listový brčál, jsou vhodné pro množení řízky. Není se však čeho bát, protože zakořenění z řízků je jednoduché, dokonce i pro začínající zahradníky.

Vinca nebo brčál se nejlépe rozšíří v ideálním prostředí. Proto použití skleníku pro spuštění těchto rostlin zajistí, že řízky zakoření a přežijí. Mateřská rostlina, která bude poskytovat řízky z měkkého dřeva, by navíc měla být zdravá a bez stresu, takže ty, které jste vychovávali v tunelu, jsou tím nejlepším kandidátem.

Jak se množí Vinca z řízků: komplexní průvodce

Nováček nebo ne, můžete zjednodušit šíření vinky z řízků do čtyř kroků. Řezáním nebo sběrem, přípravou pěstebního média, výsadbou a přesazováním byste měli dostat klony vinca své mateřské rostliny. Jak již bylo zmíněno dříve, můžete své odrůdy vinca rozmnožovat v polytunnelor nebo sami pěstovat mateřské rostliny uvnitř, abyste zajistili, že rostliny budou energické a bez stresu.

Řezání

Než sbíráte odřezky z vašich brčálů, musíte znát rozdíl mezi vodorovnými a svislými stonky. První nekvitnou a mají listové uzliny, které vytvoří kořeny. Vzpřímené stonky s květinami proto nejsou to, co pro šíření potřebujete.

Vyberte si aktivně rostoucí mateřskou rostlinu, která je zdravá a nevykazuje žádné známky stresu. Řezy vinca můžete sbírat na jaře nebo počátkem léta, ale nezapomeňte se tomu vyhnout, když je to spalující. Zkušení zahradníci také doporučují řezat od května do července nebo když vyklíčilo měkké dřevo.

Navíc vyberte sekundární řízky na spodním konci stonku místo koncových řízků na špičce, protože se rychleji zakoření. Pobočka by měla mít různé listy, ale bez květů, a používat dezinfikované a ostré nůžky k získání 4palcového řezu. Ze spodní třetiny odstraňte všechny listy, takže je zakořenění holé.

Příprava pěstebního média

Pěstovací médium pro vaše řízky je klíčové pro jejich zakořenění a kombinace hrubého perlitu a rašeliníku rašeliníku by byla ideální. A podobně jako při pěstování řízků jiných rostlin, zajistěte, aby bylo toto médium vlhké, aby podporovalo kořeny. Jakmile médium připravíte, můžete ho kdykoli vysadit, pokud jste v zónách 10 až 11.

Výsadba

Než zasadíte řízky, nezapomeňte, že ve spodní polovině stonku by neměly být žádné listy. U listů na špičce by měla zůstat pouze polovina z nich. Jakmile je řez připraven, ponořte odříznutý konec do kořenového hormonu, aby se podpořilo zakořenění.

Pamatujte, že hygiena je nezbytná, proto použijte speciální nádobu pro namáčení řízků v kořenovém hormonu. Poté můžete na jeden hrnec vložit jeden řez tak, aby nejnižší zbývající sada listů byla nad zemí. Nezapomeňte také médium zpevnit kolem stonku, aby bylo stabilní.

Ideální místo pro odřezky je uvnitř a vyberte polytunnelarea, která dostane jasné světlo. Rostliny by však neměly být zasaženy přímým slunečním světlem. Pro další podporu zakořenění je zakryjte průhlednými plastovými sáčky a každý den kontrolujte vlhkost média.

Zamlžujte své řízky dvakrát denně se zvláštní pozorností na spodní stranu jejich listů. Za dva až čtyři týdny lehce zatáhněte za základnu stonku, abyste zkontrolovali odpor, který bude indikovat kořeny. Jakmile zakořenili, otevřete plastové sáčky, které vám pomohou s cirkulací vzduchu.

Transplantace

Čtyři týdny poté, co řízky zakořenily, můžete je přenést do větší nádoby se zeminou. Před transplantací je můžete ztvrdnout umístěním do chráněného prostoru s částečným stínem. Jakmile budou rostliny připravené, vyrostou nejlépe pět stop od sebe na lůžku s plným sluncem pro následující vegetační období.

Jak pěstovat Vinca

Pěstování vinky bude úspěšné, pokud splníte optimální požadavky rostliny. Budete také mít větší šanci na získání robustnějších matečných rostlin pro vaše řízky, pokud jsou ve skleníku. Pokud plánujete používat pouze tunel pro spuštění vinky, udělejte to 12 týdnů před posledním mrazem.

Brčál bude dobře růst na plném slunci a je dokonce odolný vůči suchu. Nejsou vybíraví půdou a jejich rozteč může být 12 palců od sebe. Polévejte je dobře, ale jakmile se usadí, můžete snížit frekvenci, pokud není sucho, a můžete udržovat vlhkost půdy mulčováním.

Můžete hnojit dvakrát za sezónu na krmení a můžete stimulovat růst v polovině léta pomocí tekutého jídla. Pak se můžete cítit sebejistě proti chorobám a škůdcům, protože vinca vůči nim není zranitelná ve srovnání s jinými kvetoucími rostlinami.

Závěr

Brčál můžete zakořenit ze semen nebo řízků, podle toho, co pěstujete. Ale u vždyzelených půdních krytů je nezbytné vědět, jak množit vinku z řízků. Bude to trvat čtyři kroky složené z řezání nebo sběru, přípravy pěstebního média, výsadby a přesazování, abyste získali své klony brčálů.

Stojí za zmínku, že použití apolytunnelů pro mateřské rostliny nebo zahájení množení vám poskytne další výhody. Konzistentní a ideální podmínky v interiéru vytvoří silné mateřské rostliny, ze kterých můžete s jistotou získat své řízky. Na druhou stranu zahájení řízků v interiéru jim pomůže rychle zakořenit a být připraveni k přesazení.