Jak propagovat trnovou korunu. 2 nejlepší způsoby

Pokud vás zajímá, jak množit trnovou korunu, můžete to udělat semeny nebo řízky. Trnová koruna nebo Euphorbia milii je vzrušující šťavnatý doplněk do zahrady. Proto je užitečné vědět, jak to šířit a začít od toho, co považujete za pohodlnější.

Dobrou zprávou je, že tato odrůda euphorbia vás již staví do popředí tím, že se obecně snadno šíří. Na rozdíl od jiných typů rostlin není rostlina Kristus náchylná k mnoha výzvám šíření. Můžete také zaručit založení spuštěním této rostliny v polytunnel, protože prostředí je optimální pro vývoj mladých rostlin.

Jak propagovat trnovou korunu pro začátečníky

Možnost č. 1. Semena

Opylení a sběr semen

První možnost rozmnožování trnovou korunu je ze semen. Semena si můžete koupit, ale pokud máte stávající rostliny, je možné je opylovat sami. To provedete přenesením pylu z jedné květiny na druhou pomocí jemného štětce.

Z trnové koruny by se měla vyvinout tobolka, kterou počkáte, než dozraje. Jakmile k tomu dojde, vyjměte ji z rostliny a rozdělte ji na list papíru pro sběr semen. Na rozdíl od jiných rostlin si však všimněte, že semena rostlin Krista nejsou vhodná pro delší období skladování.

Výsev a klíčení

Místo toho zasejte semena ihned na povrch dobře odváděného média do bytů. Obecně tato rostlina snáší nekvalitní půdu, ale můžete vytvořit počáteční směs semen z půdy, rašeliny, písku a perlitu. Semena lehce zakryjte pískem a udržujte vlhkost.

Abychom napomohli klíčení, zakryjte nádobu plastem a umístěte ji do polytunnel, kde je jasný, ale mimo přímé sluneční světlo. Využijte výhod tunelů a udržujte teplotu kolem 65 až 75 ° F.

Protože semena klíčí do dvou až tří týdnů, sejměte kryt a udržujte povrchovou vlhkost. Poté můžete transplantovat venku, když trnová koruna rostlin vyvine sadu pravých listů.

Možnost č. 2. Řezy

Druhou možností a možná nejpreferovanější zahradnickou metodou je množení trnové koruny z řízků. U této techniky je však nutná opatrnost, protože tato rostlina má ostré trny a mírně toxickou šťávu. NC State University doporučuje nechat mízu uschnout, než ji umístíte do růstového média.

Sbírání a sušení

Chcete-li bezpečně sbírat řízky z trnové koruny, chraňte se silnými rukavicemi. Také byste chtěli použít ostrý a sterilizovaný nůž a proříznout stonek rostliny asi 4 palce zpět od špičky. Opláchněte řez a konec ponořte do prášku kořenového hormonu.

Tímto způsobem míza přestane téct a vy můžete řezání nechat zaschnout v papírové utěrce. Důvodem vysušení řezu je zabránit jeho možnému hnilobě. Vyberte oblast, která je teplá a suchá, a budete vědět, kdy je řez připraven, pokud vypadá svraštěle.

Výsadba a péče

Řezání by se mělo dobře dařit v rychle drenážní směsi zalévací zeminy a písku, přičemž se ujistěte, že je stabilní uprostřed hrnce zpevněním média kolem něj. Umístěte nádobu na teplé a suché místo mimo přímé sluneční světlo a udržujte teplotu polymeru nad 70 ° F, aby bylo zaručeno usazení. Stejně jako u semen vždy zkontrolujte médium a případně vodu.

Věděli jste, že můžete také zakořenit trnovou korunu ve vodě? Začněte řezat ve sklenici s asi centimetrem vody, abyste pohltili její hrot. Umístěte jej na podobné místo jako řízky v květináčích a přesuňte, jakmile se kořeny vyvinou.

Péče o trnovou korunu

O trnovou korunu se obecně snadno stará. Chcete je zalévat, pouze když je půda suchá, zaplavením hrnce a ponecháním vody odtéci pod. Můžete zalévat trnovou korunu rostlin od jara do podzimu a mohou také přijímat vodu v zimě, pokud je půda suchá tři palce hluboko.

Jak krmit trnovou korunu rostlinami? Po celý rok by tekuté hnojivo fungovalo dobře s trnovými korunami rostlin, kde je krmíte každé dva týdny v létě, na jaře a na podzim. Na zimu se ujistěte, že to děláte pouze měsíčně se zředěným hnojivem.

Závěr

Trnová koruna je jedním z nejkrásnějších a snadno udržovatelných sukulentů, které můžete na zahradě mít. Naučit se, jak šířit trnovou korunu, vám umožní začít buď ze semen, nebo pomocí řízků pěstovat tuto jedinečnou rostlinu. Pokud se rozhodnete zasít semena, pamatujte, že jsou životaschopná pouze na krátkou dobu.

Semena musíte okamžitě použít a umístit je do polytunnel, abyste zajistili klíčení. To zahrnuje zakrytí nádoby pro udržení vlhkosti a zajištění, aby teploty byly mezi 65 až 75 ° F. Na druhou stranu si můžete vzít řízky z existující rostliny, vzhledem k tomu, že jste velmi opatrní s trny a mízou.

S řezem zacházíte jako s jakoukoli rostlinou, ale před vysazením jej nejprve nechejte uschnout, abyste snížili riziko hniloby. Ponořte jej do prášku kořenového hormonu a umístěte jej někde na světlý, ale nepřijímejte na něj přímé sluneční světlo. Korunu z trní můžete také zakořenit ve vodě, ale ať už si zvolíte jakoukoli metodu šíření, polytunnel usnadňuje vytvoření optimálního prostředí pro růst.