Jak propagovat švestku ve 3 praktických způsobech

Nechcete nic jiného, ​​než se naučit šířit portulaku (Portulaca Oleracea)? Pokud ano, pak máte šťastný den. Tato lahodná, ale všestranná rostlina může být považována za plevel jednoduše proto, že může růst bez velké pomoci, ale nabízí spoustu zdravotních výhod!

Stručné historické pozadí

Purslane počátky lze vysledovat do severní Afriky a jižní Evropy. Historické důkazy ukazují, že tuto rostlinu pěstovali a sháněli domorodci v severní Africe ještě předtím, než Evropané vstoupili na kontinent. Nakonec byla tato rostlina přinesena a pěstována v oblasti Středomoří, v Evropě a Asii.

Zajímavá fakta o Purslane

Jiní si mohou myslet, že portulaka není nic jiného než zbytečná tráva. Tato každoroční šťavnatka je však také velmi silnou léčivou rostlinou.

Pokud si nejste vědomi, tato výživová elektrárna si oprávněně získala místo v americké popkultuře. Nenechte se tedy překvapit, že najdete tuto superpotravinu ve vynikajícím jídle i v restauracích z farmy na stůl.

Je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Možná vás překvapí, že portulaka má prakticky sedmkrát více beta karotenu než vaše oblíbená mrkev!

Běžná portulaka může vypadat jako malá nefritová rostlina, ale nejlepší na ní je, že můžete jíst její semena, stonky, listy a květiny! A co víc, můžete si ho vychutnat syrový nebo vařený!

Pokud vás zajímá, listy portulaky chutnají trochu slaně, pepřově a citrusově zároveň. Ve srovnání s rukolou je portulaka šťavnatější a křupavější.

Květy Purslane jsou malé a každý má asi pět okvětních lístků, stejně jako žluté tyčinky. Ve většině případů kvetou mezi letním obdobím a počátkem podzimu. V tomto okamžiku se jejich květiny oplodní a produkují vlastní semena.

Když se pěstuje divoce, portulaka může být štiplavější s intenzivní chutí. Při kultivaci jsou však sladší. Když rostou v zónách odolnosti USDA 5 až 10, obvykle rostou vzpřímenější s většími listy.

Bohužel ne každý má rád portulaku. V některých částech země není pěstování této rostliny podporováno. USDA ve skutečnosti považuje portulaku za škodlivou plevel.

Jak šířit švestku

Většina zahradnických nadšenců se rozhodla šířit portulaku ze semen. Můžete se však rozhodnout je pěstovat z odřezků stonků nebo přesazování. Není divu, tyto rostliny jsou takové superrozmetadla!

Semeno

Pokus o nalezení semen nebo rostlin šrucha v místní školce může být výzvou. Jakmile si však na začátku koupíte některá semena, už nikdy nebudete muset kupovat další semena, protože jediná rostlina portulaky dokáže během své životnosti vyprodukovat více než 50 000 semen.

Pokud plánujete zasít semena venku, počkejte, dokud neuplyne poslední mráz a teplota půdy nedosáhne přibližně 60 ° F. Vysejte je na vlhkou půdu pokropením semen a jemným přitlačením. Nezakrývejte je, protože aby mohly vyklíčit, musí být vystaveny slunečnímu záření.

Můžete očekávat, že sazenice vyraší po 7 až 10 dnech poté, co je zasadíte. Jakmile je uvidíte, že produkují několik pravých listů, můžete je ztenčit na vzdálenost asi 8 palců.

Na druhou stranu, pokud plánujete zahájit pěstování semen v interiéru, ujistěte se, že tak učiníte nejméně tři týdny před posledním mrazem, abyste se ujistili, že všechna rizika mrazu pominula. Jakmile vyrostou jednu sadu pravých listů, můžete je přesadit. Než je budete moci vysadit na zahradě, bude třeba je několik dní kalit.

Než je vysadíte, každý den v týdnu je vystavte slunci další 1 hodinu. Pokud se rozhodnete je umístit do chráněného prostoru, jako je vaše terasa, zajistěte, aby vaše mladé sazenice nebyly příliš dlouho vystaveny slunci.

Kmenové odřezky

Věděli jste, že každý stonek portulaky má schopnost vytvořit si novou verzi? Pokud se rozhodnete šířit portulaku z odřezků stonků, jednoduše použijte ostrý nůž nebo nůžky k odříznutí stonku z mateřské rostliny. Nejlepší je udržovat délku řezu asi 6 palců a nezapomeňte se zbavit listů ze spodní poloviny stonku.

Dále můžete použít zalévací půdu, na kterou budete stonek vysazovat. Pochovejte polovinu stonku pod zemí a umístěte ji do oblasti, kde může získat jasné a nepřímé světlo. Ujistěte se, že je půda udržována vlhká, ale ne do bodu, kde je podmáčená.

Týden poté, co je zasadíte, uvidíte prvních několik známek růstu vašeho řezu. Do této doby by měl zůstat dostatečně stabilní, aby pevně držel v zalévací půdě, když rostlinu jemně zatáhnete. V tomto okamžiku můžete portulaku přesadit.

Můžete řezat kousky stonku, přičemž každý kus měří asi palec. Tyto stonky zahrabejte úplně asi na 1/4 palce hluboko do zahradní půdy. Měli byste vidět, jak vaše nové rostliny vyskakují za pár týdnů.

Transplantace

Když přesazujete portulaku, vše, co musíte udělat, je vykopat ji pomocí stěrky. Když už jste u toho, nezapomeňte udržovat kořeny a stonky rostliny připojené. Dále můžete vykopat novou díru, která je zhruba dvakrát větší než kořenový bal rostliny.

Když umístíte vykořeněnou rostlinu do díry, ujistěte se, že jste ji nenastavili hlouběji, než byla dříve zasazena. Dalším krokem je použití špíny k vyplnění otvoru zpět.

Pěstujte své rostliny v hobby skleníku!

Nyní, když jste konečně přišli na to, jak šířit portulaku pomocí těchto 3 různých metod, je na čase, abyste zvážili pokus o zahradu zahradnictví. Kromě ochrany rostlin před nepříznivým počasím, ničivým hmyzem a zvířaty vám hobbypolytunnelalso také umožňuje prodloužit vegetační období vašich rostlin vytvořením optimálního prostředí pro růst. Vyzkoušejte výhody pěstování rostlin v hobby skleníku!