Jak propagovat sloní uši. 2 Nejlepší metody

Pokud vás zajímá, jak šířit sloní uši, máte na výběr ze dvou metod. Sloní uši jsou bezpochyby jednou z nejvíce poutavých rostlin, které si můžete přidat do své sbírky, a znalost jejich technik šíření vás z dlouhodobého hlediska zvýhodní. A pokud máte skleník, možná budete mít také náskok v jejich zakořenění.

Thepolytunnelis je užitečný nejen pro přezimování rostlin slonů. Kontrolované a stabilní podmínky v interiéru by také měly zajistit klíčení a usazování vašich semen a divizí. Proto budete mít silné rostliny sloního ucha, které vydrží venkovní podmínky.

Semena

Pravděpodobně vás šokuje, že člověk může vypěstovat sloní uši ze semen. Toto není běžná metoda, protože zahradníci často používají ke spuštění těchto rostlin kořenové řízky. Stojí však za to naučit se, jak šířit uši slonů ze semen, pokud vaše rostlina nakonec vyvine semenný lusk.

Krok # 1. Sběr semen

Můžete sbírat semena a rozhodnout se je pěstovat na příští jaro. Jak sbírat semena rostlin sloního ucha? Vezměte semenný lusk z rostliny tak, že jej uchopíte za základnu a odšroubujete.

Měli byste být schopni otevřít bobule přes misku a sbírat drobná semínka sloních uší. Sbírejte spoustu semen, abyste zajistili, že budete mít dostatek sazenic, pokud by některé nebyly životaschopné pro pěstování. Jakmile máte semena, opláchněte je ze zbytků dužiny a zvažte jejich pěstování na zemi nebo ve skleníku.

Můžete je rozložit na půdu s prvními, ale máte větší šanci na jejich klíčení, pokud rostete uvnitř v sadbě.

Krok # 2. Výsev

Před zamlžením média semena přitlačte na povrch a přikryjte trochou půdy. Zajistěte, aby byla půda vždy vlhká, ale ne promočená, a měli byste počítat s klíčení do tří týdnů. Tenké sazenice, aby po pěstování pravých listů zůstaly k přesazení jen ty nejzdravější.

Divize

Běžnějším způsobem šíření sloních uší je dělení. Pamatujte, že uši slonů mohou růst běžci a můžete je rozdělit, abyste založili nové rostliny. Je však důležité zdůraznit význam nošení rukavic při manipulaci se slonovými ušima pro rozdělení.

Míza těchto rostlin může být dráždivá, takže se musíte vyhnout přímému dotyku. Poté, co si nasadíte rukavice, můžete vykopat kořeny uvolněním půdy kolem rostliny. Přidělte určitou vzdálenost kolem rostliny, abyste neriskovali poškození kořenů.

Krok # 1. Oddělení

Kořeny můžete oddělit rukama a pomocí ostrého a sterilního nože oddělit hlízy od hlavní rostliny. Každá hlíza by měla mít jeden pupen, aby bylo zajištěno, že po výsadbě dobře poroste. Pupen vypadá jako klíček na hlízě podobné bramboru.

Také by bylo nejlepší předem připravit místo výsadby, aby divize nevyschly. Sloní uši můžete pěstovat v polytunne nebo na zahradě, ale pouze za stabilních podmínek. Pro pěstování hlíz si vyberte oblast s částečným stínem a úrodnou, dobře odvodňující půdou.

Krok # 2. Výsadba

Umístěte hlízy na dvě stopy od sebe s hloubkou asi tři palce pro každou díru. Hlízu zasaďte tak, aby pupen směřoval vzhůru, aby se později mohla rozvíjet. Můžete také zasadit hlízy vodorovně, pokud nemůžete najít pupeny.

Poté, co hlízy zakryjete, půdu mulčujte a udržujte vlhkost půdy, jak rostou. Poté můžete každý měsíc hnojit jako údržbu. Rostliny by měly produkovat nové hlízy po osmi měsících.

Pěstování sloních klasů v květináčích

Věděli jste, že můžete také pěstovat sloní uši v květináčích? Místo přesazování do země použijte velké nádoby, abyste předvídali velikost rostlin sloního ucha. Naplňte je úrodnou a vlhkou půdou s hodnotou pH mezi 5,5 a 7,0.

Umístěte květináče buď do úplného světla nebo do částečného stínu, v závislosti na odrůdě. Hrnce můžete udržovat na polytunnel, pokud je ve vašem regionu chladno, protože sloním uším se daří někde vlhko a teplo. Z důvodu údržby udržujte půdu vlhkou a začněte ji krmit, až zaznamenáte růst.

Stojí za zmínku, že některé druhy sloních uší mohou také růst ve vodě. Tyto rostliny přirozeně rostou v bažinách, což znamená, že můžete tato prostředí napodobit při jejich množení. Rozdíl bude v tom, že umístíte hrnce do mělké vody, takže dosáhne jejich okraje.

Závěr

Nedovolte, aby vám míza sloních uší zabránila ve výrobě nových rostlin pro vaši zahradu. Noste rukavice a naučte se množit sloní uši buď ze semen nebo hlíz. I když není obvyklé zakládat sloní uši ze semen, stále můžete sbírat lusky vaší rostliny a zasít je do interiéru.

Stiskněte semena na podnosech a zajistěte vlhkost půdy, aby se podpořilo klíčení. Poté můžete sazenice ztenčit a přesadit nejsilnější z trsu. Na druhou stranu můžete rozdělit kořeny své zralé rostliny sloního ucha a zasadit hlízy.

Pokud je vaše klima stále nepředvídatelné, můžete hlízy vysadit uvnitř. Ujistěte se, že jejich pupen směřuje vzhůru, když je pěstujete, a zabraňte vysychání půdy. Můžete také hnojit každý měsíc a vaše rostliny by měly po osmi měsících produkovat hlízy.