Jak propagovat roční Vinca. Nejlepší průvodce

Existují dva způsoby, jak šířit roční vinku a můžete použít semena nebo řízky. Za zmínku však stojí důležitost stabilního prostředí, jako je polytunnel pro množení a spouštění rostlin. Pamatujte, že i když se roční vinky množí relativně snadno, vývoj těchto rostlin je zaručenější, pokud je prostředí konzistentní a poskytuje optimální podmínky pro růst.

A zatímco roční vincas jsou synonymem pro periwinkles, nejsou stejné s trvalými vincas, Vinca minor a Vinca major. Je důležité si to pamatovat, než je budeme šířit, abychom rozlišili některé rozdíly mezi těmito dvěma typy brčků.

Jak propagovat roční Vinca pro začátečníky

Semena

Krok # 1. Sbírání semen

Než se rozdělí, můžete sbírat semenné lusky vinca, a to je čas, kdy květiny začnou klesat a blednout. Ze zelené se lusky mění na žlutohnědé, což naznačuje, že je můžete sevřít. Poté vložte seedpody do papírového sáčku a poté je umístěte na teplé a suché místo, aby vám pomohly se sušením.

Krok # 2. Sušení semen

Někteří zahradníci také položili lusky do mělké otevřené nádoby a umístili je na přímé sluneční světlo. Pokud zvolíte předchozí metodu, vynikajícím tipem pro urychlení procesu je každodenní protřepání papírového sáčku. Jakmile jsou lusky sušené, jemně je otevřete a sbírejte semínka vinca.

Tato drobná černá semínka by měla být připravena k uskladnění v papírové obálce až do vysazení po mrazu. Chcete-li uložit roční semena vinca, můžete použít Polytunneland k udržení vnitřních podmínek jako chladný a suchý s odpovídajícím větráním. To připraví semena na klíčení a pomůže zlomit klidu.

Krok # 3. Výsadba semen

Jak již bylo zmíněno dříve, nejlepší čas na výsadbu ročních semen vinky je poté, co pomine nebezpečí mrazu. Roční vinca není mrazuvzdorná, takže výsadba semen v chladných podmínkách způsobí selhání. Bezpečnou sázkou je použití semen prasnice apolytunneland tři až čtyři měsíce před posledním datem mrazu.

Chcete-li dále pomoci při klíčení, lehce navrstvte horní část semen zeminou a položte na ně vlhké noviny, aby byla úplně tmavá. Můžete také upravit teplotu polymeru na 80 ° F, abyste vytvořili optimální prostředí pro klíčení.

Semena by měla růst do dvou až devíti dnů a v tomto okamžiku mohou přijímat sluneční světlo a zůstat na 75 ° F.

Řezy

Pravděpodobně máte představu, jak začít vinku z řízků. Jak již bylo zmíněno dříve, roční vinca (Catharanthus roseus) nebo madagaskarský brčál není stejný jako Vinca minor a Vinca major. Roční periwinkle se snadněji udržuje bez nutnosti slepého bodování a funguje dobře jako podestýlka.

Krok # 1. Užívání řízků

Zpět k použití řízků si můžete vybrat mateřskou rostlinu a odřezky si vzít brzy na podzim. Nezapomeňte vybrat zdravou rodičovskou rostlinu s vlastnostmi, které se vám líbí, protože řízky vytvářejí klony, na rozdíl od semen. Můžete pořídit polozralé úseky nebo výhonky dlouhé přibližně 4 palce.

Krok # 2. Příprava řízků

Podobně jako při rozmnožování jiných rostlin z řízků odstraňte spodní listy řezu a nechte je pouze nahoře. Konec můžete namočit do prášku na zakořenění hormonů před výsadbou do lehkého kompostu nebo do směsi písku a rašeliny, která vám pomůže zakořenit. Poté použijte tunel na řízky a vytvořte vysoce vlhké a teplé prostředí.

Krok # 3. Zakořenění a přesazování

Pro další pomoc při zakládání a zakořenění řízků zakryjte hrnec volně polyetylenovým vakem a udržujte polytunnelat 72 až 75 ° F s určitým odstínem. Poté jim můžete pomoci zvyknout si na světlo jemně, než je přenesete do větších nádob s hrnkovým médiem.

Někteří zahradníci také přes zimu zakořenují odřezky vinky ve vodě a po zakořenění je na konci zimy zasadí do zeminy. Mohou zůstat uvnitř jako školky, než se na jaře přesadí na trvalé místo.

Rostoucí roční Vinca

Roční vince se daří v teplých ročních obdobích, takže je nejlepší je trvale vysazovat, pokud dostanou plné slunce, a noční teploty jsou kolem 60 ° F. Mohou přežít sucho, ale snaží se je každý týden namočit vodou a hnojit, aby pomohly udržovat květiny celé léto. Kromě toho je nemusíte odstraňovat z hlavy, protože roční vincas se stejně čistí.

Mohlo by se vám také líbit, že madagaskarské brčály jsou odolné vůči vážným problémům způsobeným škůdci a chorobami. Stále však mohou trpět hnilobou, takže se ujistěte, že jste pečliví s postupy správy, jako je zalévání.

Závěr

Vincas se neomezuje pouze na trvalky, a pokud chcete podestýlku, zvažte roční vincas nebo madagaskarské periwinkles. Ale je snadné se naučit, jak šířit roční vinku? Ano, a obecně řečeno, mají nižší nároky na údržbu.

Každoroční vinky můžete propagovat prostřednictvím semen a řízků, ale každá z těchto metod bude ve skleníku pohodlnější. Můžete zachovat ideální podmínky klíčení semen a zakořenění řízků je snazší uvnitř, kde je stálé prostředí. Hlavním jídlem s oběma způsoby šíření je vyhnout se výsadbě během drsné zimy, protože roční vinky nejsou pro tento stav odolné.