Jak propagovat macešky 3 nejlepší způsoby

Pokud vás zajímá, jak šířit macešky, můžete použít tři nejlepší způsoby: semena, řízky a divize. Tyto barevné a kompaktní květiny zahradníci velmi milují, aby vylepšili okraje a nádoby a protože se také relativně snadno pěstují a udržují. Totéž platí pro jejich množení a skutečnost, že si můžete vybrat ze tří metod, usnadňuje zakořenění a vytvoření více rostlin.

Existuje mnoho druhů macešek, ze kterých si můžete vybrat, a můžete to využít ve svůj prospěch. Vyberte si macešky, které budou tolerovat podmínky vaší polohy, nebo je použijte k spuštění pomocí apolytunnel nebo je ochraňte, pokud budou teploty příliš drsné. A pro samotné šíření by kontrolované prostředí, jako je polytunnel, bylo samo sázkou na zakořenění všech rostlin, aby se později posílily při přesazování venku.

Komplexní průvodce propagací macešek

1. Zakořenění macešek ze semen

Kdy zasít macešky ze semen?

Podle univerzity ve Vermontu je ideální doba na rozmnožování macešek ze semen 14 až 16 týdnů, než je plánujete vysadit venku brzy na jaře. Jak již bylo zmíněno dříve, zakořenění v interiéru před přesazením je užitečná technika, která zaručuje růst. V závislosti na vašem umístění můžete semena macešky zasít od konce ledna do začátku února ve skleníku.

Více si pamatujte, že zatímco macešky rostou rychle, jejich vývoj ze semen je relativně pomalý. Rozsah může trvat již týden nebo až tři týdny, a proto by bylo prospěšné začít s osivem uvnitř. Poskytnutím ideálního prostředí pro klíčení mohou semena rychleji zakořenit ve srovnání s nekonzistencí venku.

Jak šířit macešky ze semen?

Podobně jako u jiných kvetoucích semen budete jako médium používat vlhkou a dobře odváděnou směs semen. Rozsypte semínka na povrch a lehce je zakryjte pískem nebo zalévací směsí. Chcete-li pomoci při klíčení, zakryjte nádobu plastovými a vlhkými novinami, abyste vytvořili vlhký a tmavý stav.

Nezapomeňte však pravidelně monitorovat a zamlžovat médium. Dávejte pozor, aby půda nebyla suchá nebo příliš vlhká, protože tyto faktory negativně ovlivňují klíčení. Samotné prostředí by mělo být více než 70 až 75 ° F a měli byste využít rostoucího světla v tunelu výběrem správného typu a barvy.

Jaké jsou požadavky na pěstování macešek ze semen?

Je výhodné začít semena uvnitř, protože to může na jaře urychlit květy. Zkontrolujte svou rostoucí zónu a začněte šest až osm týdnů před posledním datem mrazu, nebo dokonce začněte s výsadbou počátkem podzimu. Jakmile vyklíčí, sejměte kryty a přesaďte mladé macešky do jiné nádoby, v níž je palec prostoru.

Prostředí v tomto bodě by mělo být mezi 60 až 65 ° F, ale v noci chladnější. Můžete také použít zářivky 4 palce nad maceškami po dobu 16 hodin denně, které vám pomohou s růstem. Poté můžete začít pěstovat hnojivo s poloviční silou každé dva týdny po pěstování sad pravých listů a poté je přesadit do větší nádoby.

2. Zakořenění macešek z řízků

Obecná znalost množení z řízků platí pro macešky. Ale s touto konkrétní rostlinou je nejlepší to udělat na podzim nebo na konci léta. Vyberte zdravou mateřskou rostlinu a vyřízněte 3palcovou část pod uzlem.

V tomto okamžiku můžete před výsadbou provést obvyklou přípravu na řízky. Odstraňte spodní listy, umístěte řez do prášku kořenového hormonu a zasaďte jej do vlhké, dobře odvodněné a úrodné půdy. Někteří zahradníci zakryjí nádobu plastem a můžete použít výše popsané postupy péče, například udržení vlhkosti.

3. Root macešky z divize

Jedním z oblíbených způsobů, jak zahradníci vytvářejí několik macešek, je potápění na jaře nebo na podzim. Docela podobné rozmnožování z řízků, vyberte zdravou mateřskou rostlinu, která se vykope a rozdělí ji na části, z nichž každá má kořeny. Tato metoda šíření je přímočařejší než předchozí dvě a samotné macešky lze dokonce snadno rozdělit ručně.

Poté je můžete okamžitě zasadit do polytunnelorské zahrady. Udržujte vlhkost a udržujte divize v drsném stavu, dokud se neusadí. Pamatujte však, že některé macešky nemusí být kompatibilní s dělením, proto nejprve zkontrolujte, zda jsou vaše rostliny vhodné pro jiné metody.

Jak transplantovat macešky z interiéru do exteriéru?

Před pěstováním macešek venku se ujistěte, že jste je nejprve vytvrdili, abyste zabránili stresu. Začněte na chladném místě a postupně je někde vystavujte slunečnímu záření. Ještě více počkejte, až bude venku trvale kolem 45 ° F a až samotné rostliny budou mít osm listů před konečným přesazením.

Závěr

Pansies jsou nejjednodušší rostliny k pěstování a každý zahradník ví, že nikdy nemůžete mít příliš mnoho macešek. Tři nejlepší metody šíření macešek jsou zásadní pro vytváření více těchto kvetoucích rostlin. Jsou kořeny ze semen, řízků a dělení a všechny jsou vhodné pro nováčky.

Trend, který uvidíte v těchto metodách rozmnožování, spočívá v tom, že po počáteční fázi setí semen, odběru řízků nebo rozdělení rostliny jsou další kroky podobné při udržování mladých rostlin. Budete mít také větší užitek ze začátků macešek v interiérech, abyste zajistili jejich vývoj, než budete konečně trvale přesazováni venku.