Jak propagovat Hellebores nejlepší způsoby

Vědět, jak množit hellebores ze semen a dělení, je dovednost, kterou musí mít každý zahradník. Postní růže je nepochybně jednou z nejatraktivnějších trvalek, které budou vždy velmi žádané, což z nich učiní důstojný doplněk vaší zahrady. Kupující je často získají, když rostliny začnou, takže kultivace a šíření hellebores je ziskové s bonusem, že mají esteticky příjemný prostor.

Pěstování hellebores ze semen nebo použití stávajících rostlin k dělení bude mít vyšší úspěšnost, pokud tak učiníte v konzistentním prostředí, jako je skleník. Klíčivost semen je pravděpodobnější, pokud dostanou optimální podmínky, a rostliny čemeřice pro dělení budou energické, pokud je budete pěstovat v interiéru. Hellebores jsou obecně vytrvalé, ale můžete se vyhnout potenciálním nevýhodám produktivity pomocí skleníku.

Komplexní průvodce propagací Hellebores

Hellebores závisí na opylování, aby produkovalo semenné lusky, které rozsypou semena a vyklíčí koncem prosince nebo začátkem ledna. První květy se objeví až o dva až čtyři roky později, takže šíření je životně důležité, aby byla zahrada produktivní. Kromě toho se musíte naučit dvě metody šíření, protože některé typy, jako jsou smradlavé hellebores, mohou zakořenit semeny.

Oproti tomu orientální hybridy a rostliny čemeřice bez stonků by měly používat dělení, aby zajistily, že dostanete kopie jejich rodičů.

Zakořenění hellebores ze semen

Jak již bylo zmíněno, hellebores samy sejí a mohou dělat práci po odkvětu. Po sběru nebo zakoupení semen je však můžete rozmnožovat sami. Nakonec je pro zahradníky vzrušující množit se ze semen, protože to, jak by rostliny vypadaly, je nepředvídatelné.

Šíření hellebores ze semen je nejlepší, pokud rostliny, které používáte, jsou stonkové odrůdy. Abyste zajistili úspěch, zasejte semena čemeřice na jaře nebo počátkem léta. Thepolytunnelis je vynikající pro nastartování semen, aby nebyli vystaveni kolísavému počasí a teplotě.

Pamatujte, že hellebores mají rozsáhlý kořenový systém, takže předvídejte hloubku jejich kontejneru, aby se jim přizpůsobila. Při zasazování semena nepohřbívejte, ale nezapomeňte je lehce přikrýt zeminou nebo jemnou drtě. Udržujte vlhkost média a můžete je přenést na jednotlivé nádoby, když hellebores vyrostou pravé listy.

Zakořenění hellebores podle divizí

Ne všechny čemeřice jsou vhodné pro množení pomocí semen. Hybridy, nejvýznamněji, je lepší vykořenit z divizí. Zahradníci také volí rozmnožování po divizích, protože použití semen znemožňuje produkci klonů mateřské rostliny.

Pokud chcete na svých hellebores vytvořit specifické vlastnosti, zakořente je pomocí divizí. Vyberte si mateřskou rostlinu, kterou byste chtěli, a nemusíte se bát, že získáte randomizované znaky a variace. Bonusem je, že množením divizí kvete hellebores dříve, což ve srovnání s jejich zakořeněním ze semen trvá jen rok.

Chcete-li šířit hellebores rozdělením, vykopejte celou rostlinu brzy na jaře a odřízněte oddenek. Dělení se nazývá proto, že vytváříte části rostliny pro šíření. Tímto způsobem později získáte stejnou rostlinu, což upřednostňují zahradníci, kteří používali drahé kultivary.

Rozdělení je v zásadě replikace, ale pamatujte na to, abyste při dělení rostliny postupovali šetrně a abyste zajistili přežití, použijte zdravou mateřskou rostlinu. Dobrou technikou je nejprve vázání listů, než se vykopou a pomocí vidličky oddělí oddenky. Je zásadní je zasadit okamžitě, aby nevyschly, a proto je ideální čas na jejich rozdělení, když je budete vysazovat.

Co je mikropropagace čemeřice?

Při hledání způsobů šíření čemeřice jste pravděpodobně také viděli mikropropagaci. To je metoda je možná složitější a obtížnější než první dvě kvůli jejím procesům. Nejprve odeberte vzorek tkáně z mateřské rostliny a ošetřete ji hormony generujícími růst.

Jakmile se buňky diferencují na kořeny a výhonky, bude je vyživovat půdy bez půdy, dokud se z nich nestanou sazenice pro výsadbu. Tuto metodu by měli dělat vědci z rostlin kvůli materiálům, které mikropropagace potřebuje. Přesto to bude užitečná metoda, protože nevystavuje rostliny kontaminantům způsobujícím choroby.

Jak transplantovat hellebores

Použití apolytunnels by mělo připravit vaše hellebores na přesazení. Pamatujte, že rostliny by měly být schopné odolat venkovním podmínkám, takže je zásadní pěstovat je v interiérech, dokud nebudou energické k přesazení. A stejně jako všechny rostliny, nezapomeňte nejprve vytvrdit své hellebores, než je přesadíte.

Měli byste také znát zónu odolnosti svého státu, abyste si mohli svůj kalendář označit očekávaným datem posledního mrazu. Dokud pomine nebezpečí mrazu, neměli byste se přesazovat venku. Na závěr pamatujte na to, abyste nepřeplňovali půdu nebo nedávejte rostliny tam, kde by byly přímo zasaženy slunečním světlem.

Závěr

Použití apolytunnel by vám mělo pomoci úspěšně vyklíčit semena nebo vytvořit silné rostliny pro dělení. A pokud se nechcete omezovat tím, jaké půjčené růže můžete pěstovat, naučte se množit hellebores ze semen a dělením. Tímto způsobem máte možnost použít semena nebo použít své stávající hellebores, které mohou být pro šíření nákladnější.

U semen zasejte je na jaře nebo počátkem léta, zatímco rozdělení je nejlepší bezprostředně před výsadbou. Obě metody jsou jednoduché a před transplantací vyžadují konzistentní rostoucí prostředí. Jakmile pomine nebezpečí mrazu, můžete sazenice přesadit venku.