Jak propagovat Coreopsis. 3 nejlepší způsoby

Víte, jak šířit coreopsis pomocí semen, řízků a dělení? Obecně lze říci, že coreopsis jsou rostliny s nízkou údržbou a jejich šíření je neuvěřitelně vhodné pro začátečníky. Můžete se dokonce cítit sebejistěji při zakořenění, pokud použijete apolytunnel ke spuštění semen nebo pěstování matečných rostlin pro odřezky a dělení.

Coreopsis nebo tickseed je floridská státní divoká rostlina, která se daří v zónách odolnosti 3 až 9. To vám dává představu o ideálních podmínkách růstu květů, ale tunel by vás měl ochránit před obavami o vaše zranitelná rozmnožování. Zatímco coreopsis je mrazuvzdorný, pamatujte, že všechny rostliny na začátku rozmnožování jsou stále ohroženy poškozením, proto vyberte nejlepší umístění a pečlivě dodržujte níže uvedené metody.

Jak správně šířit Coreopsis

# 1. Zakořenění coreopsis ze semen

Není divu, že Cornell University doporučuje zahájit semena coreopsis v interiéru místo přímého setí na zahradě. Semena jsou citlivá na kolísající teploty a počasí, takže je rozumné je začít v prostředí, které můžete ovládat, jako je skleník. Poté můžete energičtější rostliny přemístit venku kontrolou posledního data mrazu podle zóny odolnosti oblasti.

Kde můžete získat semena Coreopsis? Můžete si je koupit, ale můžete je sbírat ze svých stávajících klíšťat. Zkontrolujte mrtvé květy, odstraňte je z vašich rostlin a poté je uložte na chladném, tmavém a suchém místě, abyste semínka později snáze dostali. Poté můžete sbírat semena ze sušených květů, když uvnitř rachotí.

Ideální doba pro setí v interiéru je pozdní zima, ale Cornell University zmínila, že uprostřed jara je venku dobře, pokud nemáte skleník. Stačí najít místo, kde je plné slunce a vlhká půda, a semenům by mělo podle klíčové odrůdy trvat dva týdny. Poté zasadte svoji coreopsis do vzdálenosti 12 palců a rozkvetou přibližně za dva měsíce.

Ve skleníku můžete použít zásobník na osivo se zalévacím kompostem a poté jej udržovat vlhký. Umístěte jej tam, kde na něj nebude přímé sluneční světlo, a upravujte teploty a vlhkost uvnitř. Semena by měla klíčit za šest až osm týdnů.

# 2. Zakořenění coreopsis z řízků

Pokud máte drahé nebo pojmenované kultivary coreopsis, pak víte, že vegetativní rozmnožování je vhodnější než použití semen. Je to proto, že nemůžete předpokládat, jaké květy získáte, když se množíte ze semen, a pokud chcete zachovat pravou identitu kultivaru, rozumnou volbou by byly odřezky a rozdělení. Při zakořenění korýšů z řízků je můžete na jaře odebrat z mateřské rostliny.

Pamatujte, že bez ohledu na to, co množíte, mateřská rostlina by měla být zdravá a měla by zahrnovat vlastnosti, které chcete klonovat. To je místo, kde je použití apolytunnelis výhodné, protože můžete zajistit, že budete mít zdravé rostliny coopsis pro odřezky. Jakmile se podíváte na rostlinu, proveďte 4palcový řez v uzlu ostrým a sterilizovaným nožem v úhlu 45 stupňů.

Chcete-li ponechat řezání holé a ponechat jen některé listy směrem nahoru. Ponořte jej do kořenového hormonu, který vám pomůže s růstem, a použijte hrnec s vlhkou a úrodnou půdou. Hrnce by měla být na přímém slunečním světle při teplotách kolem 65 ° F a řízky by se měly zakořenit o dva týdny, připravené k opětovné výsadbě.

# 3. Zakořenění coreopsis z divizí

Pokud chcete získat skutečné rostliny ze svých kultivarů a hybridů, jejich zakořenění z divizí je jistá metoda klonování. University of Vermont doporučuje, aby tak učinily na jaře, když si všimnete nového růstu na vašich rostlinách Coreopsis. Můžete také své rostliny důsledně rozdělit na začátku jara nebo dokonce na podzim každé 2 až 3 roky, což z dlouhodobého hlediska prospěje vaší coreopsis.

Při vykopávání rostlin buďte šetrní a potom shlukněte půdu ze shluků. Rozdělte korunku na části, abyste měli nové s kořeny. Poté můžete tyto sekce zasadit do stejného rostoucího prostředí jako mateřská rostlina, ale nezapomeňte udržovat divize dobře zavlažované po celé týdny, dokud se neusadí.

Údržba a péče o Coreopsis

Většina univerzitních rozšíření chválí coreopsis za odolnost proti většině škůdců a chorob. Proto při jejich péči a údržbě nemusíte dělat jedinečné postupy. Květy však můžete prodloužit zaslepením, což také zabrání opětovnému nasazení.

Dá se říci, že coreopsis vyžaduje slepou cestu jako nevyřešitelný úkol, protože zajistí, že nový růst bude zdravý. Zahradníci, kteří chtějí podzimní květ, by měli snížit pozdě v létě a poté nechat ty, kteří kvetou na podzim, před opětovným řezem brzy na jaře. Semena můžete také uchovat na konci období květu pro krmení ptáků.

Závěr

K pěstování divoké květiny ve státě nepotřebujete žít na Floridě. Naučit se šířit coreopsis je snadné, dokonce i pro nováčka. Můžete zakořenit klíšťata ze semen, řízků a dělení a všechny metody jsou rychlé a přímé.

Nejlepší prostředí pro rozmnožování by bylo v apolytunnel, protože je vhodné pro spouštění zranitelných semen nebo pěstování matečných rostlin pro řízky a dělení. Stejně jako všechny rostliny se i nově rozmnožované rostliny stále samy usazují, takže je musíte zajistit dostatečně silné pro přesazení v kolísavých venkovních podmínkách.