Jak propagovat Bacopu. 2 metody úspěchu

Existují dvě metody, jak se naučit šířit bacopu. Můžete začít buď ze semen nebo řízků, ale každá z těchto technik je relativně snadná. Zahájení jakýchkoli rostlin by bylo ve skleníku pohodlnější, dokud se neusadily pro venkovní přesazování.

Pohodlí s množením bacopy bude vždy výhodné, protože se jedná o jednoletou rostlinu. Chcete-li co nejvíce využít své stávající rostliny bacopa zakořeněním řízků. Na druhou stranu, vědět, jak vyklíčit a začít bacopu ze semen, může být prospěšné, pokud ještě nemáte zralé rostliny.

Jak propagovat Bacopu: Snadno použitelný průvodce

Semena

První metoda množení rostlin bacopa je ze semen. Ne všichni zahradníci upřednostňují tuto metodu, protože na rozdíl od zakořenění z řízků, počáteční bacopa ze semen vytváří menší květy. Navíc nemůžete zaručit výsledné vlastnosti rostliny, takže ti, kteří mají na mysli konkrétní odrůdy, by měli zvážit rozmnožování z řízků.

Krok # 1. Výsev

Také byste chtěli zkontrolovat, jakou odrůdu bacopy pěstujete, a zjistit, zda mohou vycházet ze semen. Uvědomte si, jak tato semínka vypadají, a zvažte jejich zahájení v pozdní zimě v polytunnelinu. K zasetí semen bacopy můžete použít jakoukoli nádobu, ale nemusíte je zakopávat nebo zakrývat půdou.

Krok # 2. Údržba

Zahradníci obvykle používají vlhký kompost a po setí poté půdu ještě jednou zamlží. Pro další pomoc s klíčení zakryjte nádobu plastovým sáčkem. Umístěte je někde jasně, ale mimo přímé sluneční světlo, aby nedošlo k poškození semen.

Vynikající zprávou u semen bacopy je, že by měla vyklíčit do deseti dnů. Stabilní podmínky v tunelu polytunu by měly zabránit problémům s rašením. A jakmile k tomu dojde, můžete odstranit plastový kryt a rostliny v nádobách ztenčit.

Krok # 3. Ředění a přesazování

Chcete nechat silné sazenice rozvíjet, protože slabší mohou konkurovat půdnímu prostoru a živinám. Poté je přesaďte tak, aby každý hrnec měl pouze jednu sazenici bacopy. Poté můžete sazenice aklimatizovat na venkovní podmínky a po pominutí nebezpečí mrazu je přesadit venku.

Řezy

Chcete-li zachovat charakter odrůdy bacopa, nejlepší způsob, jak je šířit, je řízky. Můžete použít své stávající dospělé rostliny, výrazně koncové bacopas. Nejlepší čas na řízky je na konci léta, ale musíte si také zajistit pár věcí.

Krok # 1. Sbírání

Za prvé, samotná mateřská rostlina by měla být zdravá, aby se po odebrání řízků nestresovala. Také byste chtěli pomocí ostrého a sterilizovaného nástroje odřezat řízky bez nemocí dlouhé asi tři palce. To je nezbytné pro čistý řez a dokonce pro prevenci přenosu nemocí.

Krok # 2. Zakořenění

Před výsadbou odstraňte spodní listy řezu a konec ponořte do prášku kořenového hormonu. Vložte palec konce do hrnce se směsí vermikulitu a písku a ujistěte se, že je stabilní. Stejně jako pěstování bacopy ze semen můžete nádobu zakrýt plastovým sáčkem, který vám pomůže zachovat vlhkost.

Krok # 3. Údržba

Řezy můžete umístit někam jasně, ale také mimo přímé sluneční světlo. Z důvodu údržby pravidelně kontrolujte, zda je zalévací směs vlhká, a je-li to nutné, zamlžte ji. Kořenové založení můžete očekávat po měsíci.

Krok č. 4. Přesazování

Zakořeněné řízky můžete vysadit na jaře po nebezpečí mrazu. Nejprve je však musíte vytvrdit, abyste zabránili transplantačnímu šoku. Postupně je můžete dát venku na dva týdny během dne, než je trvale přesadíte venku.

Pěstování a péče o Bacopu

Umístění

Bacopas obecně rostou rychle a nejsou pečliví pro své potřeby usadit se poté, co jste je zasadili. Jak bylo zmíněno ve dvou metodách šíření, chcete vykořenit rostliny po uplynutí nebezpečí mrazu, abyste se vyhnuli problémům. Můžete zkontrolovat, zda vaše odrůda má ráda polostíny nebo plné slunce, a podle toho zvolit umístění.

Pamatujte, že některým odrůdám by se dařilo dobře i při vysokých teplotách, zatímco jiné by měly mít slunce jen několik hodin denně. Jaká půda je nejlepší pro pěstování bacopy? Úrodná a dobře odvodňující půda je pro bacopu ideální a můžete ji také nechat otestovat, protože jsou také vhodnější mírně kyselé hladiny.

Údržba

Po výsadbě počkejte, až rostliny dosáhnou výšky čtyř palců, a sevřete rostoucí tipy. To by mělo podpořit hustý růst a stačí je odstranit prsty asi o ⅓ palce. Musíte také zajistit, aby samotné rostliny byly hydratovány, aby nedocházelo k problémům s kvetením.

Mulčování není nutné, protože to může podpořit hnilobu, ale hnojit můžete jednou za tři týdny. Udělejte to během vegetačního období tekutým hnojivem. Postupem času možná budete muset rostliny oříznout uprostřed léta, abyste jim pomohli omladit se a lépe dorůst.

Závěr

Rozmnožování rostlin bude vždy užitečné pro všechny zahradníky. Pokud víte, jak množit bacopu ze semen nebo řízků, můžete rychle vyprodukovat více těchto rostlin, ať už se jedná o vaši hobby zahradu nebo výnosnou školku. V obou případech vám může pomoci začít se semeny a řízky v polytunnelandu a poté je umístit někam jasně, ale mimo nepřímé sluneční světlo.

Udržujte vlhkost půdy a počkejte, až rostliny dosáhnou odpovídající zralosti pro přesazení. Více si zkontrolujte konkrétní potřeby vašich odrůd bacopa a podle toho upravte postupy.