Jak propagovat Agastache. 3 nejlepší způsoby

Pokud vás zajímá, jak šířit agastache, můžete si vybrat ze tří metod. Agastache nebo yzop mají různé odrůdy, díky nimž bude vaše zahrada v létě a na podzim vypadat živěji. A co je nejlepší, můžete tuto rostlinu rozmnožovat buď ze semen, řízků nebo dělení.

Možná tato flexibilita v šíření inspirovala mnoho zahradníků, aby se pustili do komerční produkce agastache. Ale bez ohledu na to, zda rostete pro zisk nebo koníček, uklidněte se, že samotné pěstování agastache není pečlivé. Ti, kteří mají apolytunnel, mohou zahájit agastache uvnitř a zaručit založení rostlin bez nevýhod kolísajících povětrnostních podmínek.

Jak úspěšně propagovat Agastache

Metoda č. 1. Semena

Zkušení zahradníci doporučují začít semena agastache ve skleníku. To zaručí klíčivost a ochranu před potenciálně drsným podnebím. Zasaďte semena uvnitř asi šest týdnů před posledním datem mrazu na vašem místě, což může být kolem února až března pro transplantaci v květnu.

Spouštění semen uvnitř

Můžete použít obecnou počáteční směs semen, ale ujistěte se, že je vlhká. Semena zakryjte, jako byste zakládali jiné rostliny, a udržujte vlhkost a teplotu půdy na 55 ° F. Jakmile jsou sazenice vysoké asi 4 palce, můžete je v květnu přesadit, a to buď do kontejnerů, nebo na zahradu s prostorem 12 palců mezi každou rostlinou.

Spouštění semen venku

Pokud máte jistotu počasí, můžete semena zasít také přímo na podzim, protože v zimě usnou. Jakmile rostliny vyvinuly čtyři listy, můžete je ztenčit na stopu od sebe. Je zásadní chránit rostliny před extrémními podmínkami a stojí za zmínku, že budou kvést později než při přesazování, proto zvolte čas setí moudře.

Metoda č. 2. Řezy

Některé rostliny agastache se namísto semen budou množit z řízků. Jak můžete předpokládat, zahájení agastache z řízků nebo divizí vytvoří rostliny věrné mateřské rostlině. Můžete si je také vzít sami z rostliny, na kterou máte chuť, pokud je zdravé vydržet proces řezání.

Sbírání řízků

Dobrá věc na agastache je, že jej můžete množit buď z řízků z měkkého dřeva nebo polotvrdého dřeva. Sbírejte řízky, když rostlina brzy kvete a je bohatá na nový růst. Užitečným tipem je, že když střílíte, můžete sklízet řízky.

Ideální výhonky jsou ty, které mají různé druhy listů. Někteří mohou být dospělí, ale někteří stále rostou. Chcete si vzít řízky blízko koruny v různých částech rostliny, aby si agastache udržel svůj vzhled.

Zakořenění

Jakmile máte řízky, vložte je do prášku kořenového hormonu a použijte médium pro zahájení semen. Udržujte vlhkost a teplotu půdy mezi 68 až 75 ° F, abyste podpořili zakořenění kolem deseti dnů. Pro vývoj kořenů je optimální teplota kolem 70 až 75 ° F na dně nádoby.

Metoda č. 3. Division

Konečná metoda šíření agastache je dělením, což je také užitečné pro údržbu rostliny. To obecně umožňuje zahradníkům vytvářet více rostlin ze zralého yzopu, které začínají vyrůstat z jeho umístění. Docela podobné šíření z řízků je nejlepší čas rozdělit agastache, když na jaře vyvíjí nový růst.

Kopání

Chcete také rozdělit, když je teplota chladná, abyste zabránili tomu, aby kořeny byly vystaveny stresu kvůli odpolednímu teplu. Více se divize už vyrovnají, až se den zahřeje, pokud se rozdělíte brzy ráno. Vykopejte celou rostlinu a rozhodněte se, zda chcete hrudku rozdělit na polovinu, pokud je příliš velká.

Oddělení a založení

Jakmile budete mít shluk, můžete jej rozdělit na části ručně. Změřte velikost každé sekce tak, aby měla dostatek kořenů pro založení. Můžete se rozhodnout zahájit tyto divize v polytunnelor okamžitě na zahradě, pokud je místo světlé a půda dobře odvodňuje.

Zakládání divizí můžete podpořit okamžitým zaléváním po výsadbě a zajištěním vlhkosti půdy, dokud nevyrostou. Pokud vám rostly divize agastache uvnitř v kontejnerech, pamatujte, že rychleji vyschnou. Nicméně buďte opatrní, abyste nepropustili agastache během propagace a po založení.

Závěr

Ať už chcete pěstovat více yzopových rostlin pro vaši zahradu nebo pro podnikání, můžete využít výhod polytunnelandského startu vašich rostlin v interiérech a zajistit tak produktivitu. Naučit se šířit agastache přináší mnoho příležitostí ke spuštění rostliny ze semen, řízků nebo dělení.

Počínaje semeny agastache v interiéru budou vaše rostliny kvést rychleji než přímé zahájení v zahradě. Také máte vyšší míru klíčení, protože vnitřní podmínky semena podporují. Pokud však chcete vytvořit klony svých oblíbených rostlin agastache, můžete také použít tunel pro množení řízků a dělení.

Šíření agastache z řízků a dělení se neliší od ostatních rostlin. Vezměte řízky nebo rozdělte, když rostlina vyvine nový růst a zajistěte vlhkost, dokud nezakoří a neusadí se. Všimněte si však typu agastache, který máte, protože může mít specifický požadavek na šíření.