Jak připravit daylilies na zimu. Nejlepší průvodce

Pokud chcete vědět, jak připravit daylilies na zimu, můžete to zjednodušit do dvou kroků. Tento článek bude také diskutovat o dalších postupech, které můžete těmto trvalkám udělat, abyste jim pomohli zvládnout chladné období. Daylilies mohou být drsné, ale vědět, jak se o ně v zimě starat, je z dlouhodobého hlediska výhodné.

Ti, kteří pěstují denní lilie v květináčích, mohou mít snadnější přechod do chladného počasí. Ať tak či onak, můžete vždy použít apolytunnelto k ochraně vašich rostlin, pokud váš region zažije drsné zimy. Měli byste také zkontrolovat odrůdy, které pěstujete, abyste zajistili, že se jim ve vaší lokalitě bude dařit.

Jak úspěšně připravit daylilies na zimu

Předtím stojí za to vyjasnit si běžnou mylnou představu o terminologii týkající se daylilies. Pravděpodobně jste viděli informace o kopání jejich cibulí pro přezimování; správný termín zde však je, že tyto cibule jsou hlízovité kořeny samotných daylilies. Tyto hlízy jsou to, co budete kopat pro přípravu denních lilií na zimu.

Krok # 1. Kopání

Prvním krokem při přípravě denních lilií na zimu je řezání rostlin do konce podzimu. Chcete prořezat denní lilie blízko země, když jejich listy zhnědnou, obvykle po období květu. Tímto způsobem mrtvé listy nebudou konkurovat energetickému zdroji rostliny.

Poté můžete hlízy vykopat uvolněním půdy po obvodu rostliny denivka. Nezapomeňte vyhradit určitý prostor od hrudky, abyste zabránili nárazu a poškození hlíz. Poté můžete hlízy vytáhnout z půdy jemným uvolněním hladítkem.

Krok # 2. Příprava hlíz

Než hlízy uložíte na chráněné a stabilní místo, jako je skleník, musíte si je nejprve připravit. Tím se zabrání chorobám a jejich možnému přenosu mezi hlízami. Můžete jednoduše použít prsty k odstranění půdy z hlíz a protřepáním kořenů, abyste také odstranili půdu.

Nenechte se však zlákat, abyste hlízy umyli, protože to potenciálně podpoří hnilobu. Musíte také zkontrolovat, zda mezi hlízami nejsou známky poškození, a oddělit je. Neměli byste zahrnout nezdravé a scvrklé kořeny do denních lilií, které také přezimujete.

Hlízy můžete vložit do lepenkové krabice s rašelinou a každou vrstvu pak ještě jednou zakrýt rašelinou. Krabici umístěte na chladné a suché místo s dostatečným větráním, aby se zabránilo hnilobě a růstu plísní. Můžete k tomu použít tunel, ale vždy zkontrolujte hlízy, zda nejsou poškozené a okamžitě je odstraňte.

Prořezávání daylilies na zimu

Kromě zimování hlíz je prořezávání samotných denivek součástí zimní péče, jak jste již krátce četli. Chcete odřezat odumřelé listy a na podzim rostliny odříznout blízko země. Můžete také jednoduše nechat hnědé listy ve svých rostlinách a v některých oblastech je odstranit na jaře.

Při prořezávání denních lilií nezapomeňte použít ostré a sterilizované nástroje. Pamatujte, že rostliny jsou při prořezávání ohroženy chorobami a choroby a škůdci jsou snadno přenosní. Chcete své nástroje namočit alespoň na hodinu do bělícího roztoku a poté je před použitím nechat uschnout na vzduchu.

Polozelené a stálezelené daylilies

Další úvahou při přípravě daylilies na zimu je jejich typ. Například rozdělte své rostliny na semi-evergreen a evergreen daylilies, protože mají různé vhodné postupy pro chladné období. Polozelené daylilies mají tendenci v zimě ztrácet listí, zatímco evergreen daylilies, od samotného názvu, budou vždy uprostřed chladného období zelené.

Můžete si také všimnout úbytku svých polozelených denních lilií během mrazivých období na podzim, než začnou spát na začátku zimy. Během období klidu uvidíte tyto rostliny jako klíčky, které se na jaře aktivují. Proto musíte tyto denní lilie udržovat odstraněním odumřelých listů kolem klíčků.

Evergreen daylilies také zpomalí růst během zimy, ale jejich listy zůstanou zelené. Je však lepší je udržovat na polytunnel, pokud se ve vaší oblasti vyskytnou teploty pod bodem mrazu, protože poškodí daylilies na kaši. Stejně jako péče o polozelené denní lilie, musíte se také během zimy zbavit poškozených nebo rozpadajících se listů vždyzelených denních lilií.

Jak mulčovat daylilies na zimu

Po prořezání denních lilií musíte také zimovat jejich postele. Můžete použít dva palce listového mulče a vyměnit ho ročně, protože bude hnít. Nezapomeňte přestat krmit a zalévat své denní lilie v rámci přípravy na zimu, abyste je povzbudili, aby šli spát.

Závěr

Pěstování rostlin po celý rok by mělo být pohodlné, pokud víte, jak zajistit zimní péči. Bez ohledu na to, zda máte semi-evergreen nebo evergreen typy, učení, jak připravit daylilies na zimu, je životně důležité, aby vaše rostliny zvládly během této sezóny. Můžete své rostliny povzbudit k tomu, aby podstoupily klidu, ale musíte se také naučit, jak hlízy skladovat, na podzim je ořezávat a v rámci zimního režimu mulčovat denní lilie.

Vykopání a skladování hlíz se neliší od toho, co uděláte s jinými hlíznatými rostlinami. Pro skladování můžete použít apolytunnelor na jakémkoli suchém a chladném místě. Více musíte odstranit hnědé listy rostlin a před začátkem zimy mulčovat půdu.