Jak používat vodní čerpadlo. Komplexní průvodce

Vědět, jak používat vodní čerpadlo, je snadné a musíte pochopit pouze čtyři kroky. Pomohlo by vám však, kdybyste rozlišili rozdíly v používání vodního čerpadla pro zahrady a zeleninové náplasti oproti menším zahradám a rostlinám v květináčích. Pamatujte, že vodní systém vašich rostlin by měl vždy fungovat hladce, aby vaše rostliny přijímaly své požadavky na vodu důsledně.

Bez ohledu na to, zda zaléváte ve skleníku nebo venku, je vodní čerpadlo jedním z nejběžnějších zavlažovacích systémů. Zatímco polytunnel poskytuje optimální pěstební prostředí, úspěch ve výrobě spočívá v zásobování vodou. Dodávka vody navíc vyžaduje zavlažování, přípravu pěstebního média, čištění, aplikaci pesticidů a dokonce i chlazení odpařováním.

Jak používat vodní čerpadlo pro začátečníky

K použití vodního čerpadla potřebujete pouze čtyři kroky, ale musíte znát rozdíl mezi používáním čerpadel pro zahrady nebo zeleninové záplaty oproti menším zahradám a rostlinám v květináčích. Kromě toho identifikujte rozdíly mezi vodními čerpadly a čerpacími systémy a vyberte si ideální řešení pro vaši oblast a rostliny.

Pro zahrady a zeleninové nášivky

Čerpadlo, které je ideální pro zahrady a zeleninové záplaty, je zavlažovací čerpadlo. Můžete použít nádrž na dešťovou vodu, jezero nebo zdroj vody a nemusíte se obávat pomalého čerpání vody, i když je to kvůli konstrukci čerpadla daleko. Distribuce vody mezi rostlinami je spolehlivá a můžete si vybrat, zda to uděláte nad nebo pod půdou.

Návod k použití vodního čerpadla ve 4 krocích

Aby bylo použití vodního čerpadla efektivní, zvažte velikost vaší oblasti, vzdálenost od zdroje vody, průtok a potřeby rostlin. Poté vyberte ideální zavlažovací čerpadlo a proveďte následující čtyři kroky:

 • Připojte čerpadlo ke zdroji vody pomocí spirálové hadice s připojením bezpečně
 • Umístěte filtr na sací trubici, abyste se ujistili, že v ní nebudou žádné nečistoty, které by mohly poškodit čerpadlo
 • Připojte výtlačný port k armaturám a zkontrolujte připojení k výstupnímu potrubí
 • Připravte nebo naplňte čerpadlo tak, že jej naplníte vodou, abyste z něj odvzdušnili
 • Pro malé zahrady a rostliny v květináčích

  I když je zavlažovací čerpadlo vhodné pro zahrady a zeleninové pole, můžete mít menší plochu a zavlažovací systém je zbytečný. Místo konve můžete použít čerpadlo, které se dodává ve formě postřikovače na batoh. To vám ušetří čas díky větší nádrži na vodu, která snižuje doplňování a zároveň má lepší průtok a výkon.

  Pokud si nepřejete ruční zásah, zavlažování za vás provede kapkové vodní čerpadlo s automatickým časovačem. Tento systém se montuje relativně snadno a můžete si ho udělat sami, zejména pro malou zahradu. Použijte kombinaci kapacích zářičů na časovači pro levný, ale efektivní způsob automatického zavlažování.

  Druhy vodních čerpadel pro zahradu

  Ponorné vs. povrchní

  Vodní čerpadla můžete rozdělit na ponorná a povrchní. Ti dva se liší ve způsobu, jakým získávají vodu ze zdroje. S ohledem na tuto skutečnost je povrchová těžba nejlepší, pokud je váš zdroj blízko zahrady nebo pokud je ze dna studny.

  Na druhou stranu se můžete rozhodnout pro složitější ponorné čerpadlo, pokud je váš zdroj hluboký kolem 80 metrů. Obecně řečeno, běžným zdrojem vody pro skleníky by byla ponorná odstředivá čerpadla, a pokud je to tak, jedinou údržbou je čištění dílů. Demontujte čerpadlo a vyčistěte ventily, síto a vodiče motoru, abyste udrželi průtok a tlak vody, zejména pokud je ve vodě, která používáte, vysoký obsah chemikálií, částic nebo železa.

  Kromě toho je tlakový spínač vystaven riziku vyhoření a elektrického oblouku, proto také zkontrolujte tuto část.

  Co jsou čerpací systémy?

  Později by bylo nejlepší porozumět různým druhům čerpacích systémů pro možné řešení problémů. Například byste měli zajistit, aby váš zdroj dodával čistou vodu, aby nedošlo k poškození čerpadla vířením nebo vibracemi k nasávání vody. Pokud však používáte odstředivý čerpací systém, znečištění zdroje by nemělo být problémem na úkor složitější instalace.

  Můžete také zvážit výběr mezi závislými, autonomními a benzínovými dávkovacími metodami pro čerpadla. Zahrady a skleníky obvykle používají kapkové zavlažování, takže by měl stačit závislý zdroj energie. Pokud však chcete zvýšit náklady, můžete ušetřit úsilí pomocí autonomních nebo benzínových pohonných systémů.

  Závěr

  Systém, který zvolíte pro zásobování vodou, hraje významnou roli v produktivitě vašich rostlin. Naučit se používat vodní čerpadlo je proto povinnou dovedností každého zahradníka. Kroky jsou relativně jednoduché, při nichž se připojíte ke zdroji vody, filtrujete sací trubici, připojíte se k výtlačnému otvoru směrem k výstupu a naplníte čerpadlo.

  Nejlepší by bylo zvolit vhodné vodní čerpadlo pro skleník, zahradní a zeleninové pole a malé zahrady a rostliny v květináčích. Skleníky fungují nejlépe s ponornými odstředivými čerpadly, zatímco zavlažovací čerpadlo je vhodné pro zeleninové náplasti. Na druhou stranu, menší plochy nebo rostliny v květináčích si vystačí s postřikovačem na batoh nebo kapkovým vodním čerpadlem.