Jak pěstovat zeleninu v polytunnel po celý rok

Zajímá vás, jak pěstovat zeleninu v blízkém okolí? Polytunnelgardening nabízí spoustu výhod, včetně delší vegetační sezóny, možností pěstovat si vlastní jídlo a ochrany před nepříznivými povětrnostními podmínkami, škůdci a škůdci. Největší výhodou založení vlastního polytunnellu je však skutečnost, že své oblíbené rostliny můžete pěstovat po celý rok.

Abyste toho dosáhli, musíte vědět, jak upravit úroveň vytápění, osvětlení, množství vody a vlhkosti. Je důležité si uvědomit, že vaše podmínky v tunelech je také třeba upravit v závislosti na vaší pěstitelské zóně, druzích zeleniny, které chcete pěstovat, a na tom, kolik slunečního světla rostliny ve vašem tunelu mají.

Jaká je nejjednodušší zelenina, která roste ve skleníku?

Nejjednodušší pěstování zeleniny na apolytunnezávisí na sezóně. Nejlepší zelenina, která se v zimním období pěstuje, je mrkev, růžičková kapusta, zimní squash, zelí a brambory. Na druhou stranu je nejlepší zeleninou, která se na jaře pěstuje, ředkvičky, špenát, brokolice a chřest.

Pokud chcete v létě pěstovat zeleninu, vyberte si cuketu, okurky, kukuřici a rajčata. Pokud chcete na podzim pěstovat zeleninu, zajděte si na houby, kale, cibuli a papriku.

Jak rostete ve skleníku?

Chcete-li dosáhnout úspěchu v celoročním zahradnictvípolytunnel, musíte sbírat zeleninu, které se daří za stejných podmínek, vybrat správné nádoby a půdu a kontrolovat prostředí pěstování.

Vyberte si zeleninu, kterou chcete pěstovat každou sezónu

Pěstování rostlin v apolytunnel obvykle začíná výběrem druhů zeleniny, které hodláte pěstovat každou sezónu. Pokud jste si již vybrali zeleninu, která vám chutná, dalším krokem je její seskupení podle toho, jak tato zelenina obvykle roste nejlépe. Ujistěte se, že pěstujete zeleninu, které se daří v podobných podmínkách prostředí, abyste mohli snáze ovládat ohřev, osvětlení, zalévání i úroveň vlhkosti.

Vyberte správné kontejnery a půdu

Jakmile vyberete zeleninu, kterou chcete pěstovat, budete si muset vybrat vhodné nádoby a půdu. Pamatujte, že ve vašich nádobách musí být dostatek místa, aby mohla vaše zelenina růst bez překážek. Ujistěte se, že nádoby, které vyberete, jsou schopny odvádět také přebytečnou vodu.

A konečně, pěstitelská nádoba, kterou chcete vybrat, musí záviset na druhu zeleniny, kterou jste si vybrali. Musíte také zvážit, zda by se tato zelenina měla pěstovat v květináči, nebo byste ji měli zasadit přímo do země.

Nejlepší je, když si pro pěstování zeleniny vyberete dobrou a úrodnou půdu. Odborníci doporučují půdu, která je smíchána s kompostem, protože kromě zvýšení úrodnosti půdy nabízí vašim rostlinám také izolaci během zimního období.

Naučte se ovládat a sledovat rostoucí prostředí

Je důležité přizpůsobit rostoucí prostředí vašich rostlin sezónním změnám, pokud jde o osvětlení, teplotu, vlhkost a zalévání.

Osvětlení

Například můžete v létě vypnout osvětlovací systém, protože budete mít dostatek světla ze slunce. Musíte to však zapnout na podzim a v zimě, pokud chcete, aby vaše rostliny rostly co nejlépe.

Protože klíčem je získat pro vaše rostlinné děti co nejvíce přirozeného světla, je nejlepší je umístit do oblastí, kde si mohou užít nejvíce slunečního světla, i když je den trochu zamračený. Pokud se rozhodnete přidat do svého skleníku další světla, rozhodněte se instalovat ohřívací světla a LED světla, protože poskytují vysoký výkon za nízkou cenu.

Teplota

Ujistěte se, že váš tunel má teploměr, který dokáže zaznamenávat teplotu uvnitř uzavřeného prostoru i teplotu venku. Na základě naměřených teplot budete schopni zvýšit teplotu uvnitř svého polytunneloru a podle potřeby jej ochladit.

Pokud je v létě vysoká teplota, musíte zapnout chladicí systém nebo otevřít větrací otvory, aby cirkuloval vzduch ve skleníku. Naopak, pokud je v zimě nízká teplota, možná budete muset nainstalovat izolaci nebo použít elektrické teplo.

Vlhkost

Pokud žijete v oblasti, která po většinu času zažívá suché počasí, zvažte pěstování rostlin, kterým se daří v tomto druhu podnebí, takže své zelenině nebudete muset dodávat tolik vlhkosti, kolik by potřebovali. Pokud si nejste vědomi, je mlžení jedním z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit úroveň vlhkosti ve skleníku. Pokud cítíte vlhkost svých rostlin, můžete zkontrolovat, zda vaše rostliny potřebují více či méně vlhký vzduch.

Zalévání

Je zřejmé, že zeleninu musíte zalévat více v létě než v zimě. Bylo by pro vás snazší to udělat, pokud se rozhodnete nainstalovat automatický zavlažovací systém, který můžete podle potřeby snadno upravit.

Pokud se však rozhodnete své rostliny zalévat ručně, naučte se, jak zkontrolovat, kdy je potřebujete zalévat méně či více. Nejlepším způsobem je zkontrolovat, zda je půda stále vlhká. Pokud se vám kousky půdy po dotyku dotknou prstu, nemusíte rostlinu více zalévat.

Závěr poté, co jste věděli, jak pěstovat zeleninu na apolytunnel celoročně

Znalost pěstování zeleniny v apolytunnelyearly-round je nutností, pokud chcete maximalizovat využití svého uzavřeného prostoru. Nenechte si ujít výhody zahradničení z tunelů! Naučte se co nejlépe využít svou botanickou oázu!