Jak pěstovat Penstemon ze semen

Pokud chcete vědět, jak pěstovat penstemon ze semen, můžete tento proces zjednodušit do tří kroků. Samotný postup není složitý, ale pomohlo by to mít určité znalosti o počátečních rostlinách. Pěstování penstemonů ze semen by bylo mnohem pohodlnější v Polytunnel, aby byla zajištěna klíčivost.

Když už mluvíme o klíčení, jednou z nejlepších věcí vytrvalého penstemon je, že je relativně snadné pěstovat ze semen ve srovnání s jinými rostlinami. Řekněme, že nechcete před setím provádět stratifikaci nebo předklíčení. Můžete si vybrat druhy penstemonů, které budou klíčit bez tohoto procesu, ale vždy můžete použít polytunnel, abyste rozbili klidu semen, pokud nemáte jinou možnost.

Naučte se, jak vypěstovat Penstemon ze semen ve 3 krocích

Krok # 1. Sběr semen

Semena Penstemon dozrávají na podzim a semena můžete sbírat sami k výsadbě. Pokud nemáte na zahradě penstemon, můžete také sbírat ve volné přírodě, ale nezapomeňte při tom zkontrolovat federální a státní předpisy. Pokud chcete, můžete také získat svá semena od American Penstemon Society.

Většina zahradníků také doporučuje skladovat semena penstemon po dobu šesti měsíců až jednoho roku, než je použijete. Pamatujte, že u semen není snadné dosáhnout 100% klíčivosti, proto je lepší je před setím chvíli skladovat. Můžete použít papírové obálky a až do použití je umístit na chladné a suché místo.

Krok # 2. Předklíčová ošetření

Jak již bylo zmíněno dříve, některé druhy penstemonů vyžadují předklíčení, jako je stárnutí, stratifikace, chemikálie, vertikutace a změny podmínek světla a teplot. Postupy, které budete dělat, se mohou s postupem let měnit, podle toho, co si všimnete, bude nejúčinnější. Ale více než tato ošetření znamenalo klíč k úspěchu v pěstování penstemon ze semen zasít vysoký počet semen.

Abyste získali obecnou představu o předklíčovacích postupech, můžete semena stratifikovat. Jednou z technik, která je užitečná pro severní druhy druhu Penstemon, je pěstování osiva při teplotách pod bodem mrazu ve vlhkém prostředí. Dalším příkladem je výsev semen do lehce zakryté nádoby s vlhkým perlitem a vermikulitem venku v zimě nebo do sendvičového sáčku v chladničce.

Samotné klíčení semen může nastat za měsíce nebo roky a podmínky prostředí hrají roli v tom, jak brzy začne. Ať tak či onak, nezapomeňte semena přenést na teplé místo a po klíčení přijímat světlo. Můžete použít thelytunnelto k udržení teplot od 40 do 60 ° F, abyste povzbudili mladé penstemony k růstu.

Další metodou pro podporu klíčení semen je skarifikace nebo odstranění pláště semen. Tímto způsobem můžete prolomit klidu semen. Řezání nebo způsobování oděru na semenném plášti je zvláště užitečné pro některé druhy penstemonů, jako je Penstemon haydenii.

Krok # 3. Výsadba

Jak se dá zasadit semínko penstemonů? Semena penstemon můžete zasadit přímo do země jejich rozptýlením na podzim a ideální místo by mělo mít stín, ale stále bude pršet a sněžit. Podobně jako při výsadbě jiných semen rostlin nezapomeňte nejprve připravit půdu uvolněním.

Když semena rozptýlíte, měla by mezi nimi mít dostatek prostoru, aby předvídala jejich růst. Jakmile je máte tenké nahoře, můžete je lehce pokrýt zeminou nebo hrubým pískem. Krása semen penstemon spočívá v tom, že nevyžadují jiné zdlouhavé postupy a do jara by měly dobře vyklíčit.

Poté můžete odhadnout, zda je můžete přesadit do poloviny sezóny. Ujistěte se však, že médium dobře zamlžíte nebo zajistíte dodatečné zavlažování, když čekáte, až se objeví listy. Jakmile semena vyrostou dva páry pravých listů, můžete je znovu zasadit do samostatných nádob s hnojivem.

Thepolytunnelcan stále pojme tyto rostliny penstemon, ale nezapomeňte je postupně vystavit venkovním výzvám, pokud je plánujete mít venku. To znamená, že je budete chránit proti větru, slunci a suchu a že budete mít ochranu první týden venku. Utěšujte se však tím, že penstemon je odolný vůči teplu, suchu a zvířatům.

Závěr

Ať už jste je sbírali sami, nebo jste si je zakoupili, měli byste být nadšení, že zakořeníte semínka penstemon. Může být ohromující naučit se pěstovat penstemon ze semene, zvláště když některé druhy vyžadují předklíčení. Samotný proces pěstování rostliny však trvá jen tři kroky a předklíčení můžete považovat za další dovednost zahradníka.

Začněte sbíráním semen a uložte je po dobu šesti měsíců, než sejete. A i když ne všechny druhy vyžadují předklíčení, stratifikace i skarifikace jsou stejně snadno proveditelné metody. Poté můžete penstemon zasadit tam, kde dostává déšť a sníh a má stín pro sluneční světlo.

Měly by růst na jaře a být připraveny k transplantaci do trvalých oblastí do poloviny sezóny. Celkově může být pěstování plodin ze semen skličující, ale nenechte se odradit metodami prolomení klidu u některých semen. Můžete také použít polytunnel, který vám usnadní a zrychlí klíčení zajištěním optimálních podmínek.