Jak pěstovat oleandr z řízků ve 2 krocích

Musíte se naučit jen dva kroky, abyste se naučili, jak pěstovat oleandr z řízků. Utěšujte se prosím tím, že oleandry jsou rychle rostoucí rostliny, díky nimž je jejich rozmnožování relativně hladké. Stále se však chcete ujistit, že pro odřezky poskytujete ideální podmínky pro podporu rychlého rozvoje kořenů.

Můžete například snadno udržovat prostředí pro oleandrové řízky ve skleníku. Můžete zabránit kolísání teploty a vlhkosti, které může způsobit nevýhodu zakořenění. Jako bonus thepolytunnelalso chrání před venkovním podnebím, aby nedošlo k poškození řízků.

Jak propagovat oleandr z řízků

Nejlepší čas na pěstování oleandru z řízků je poté, co na jaře dokončí vegetativní fázi. Tímto způsobem můžete pěstovat zdravé rostliny, které můžete na podzim přenést na zem. Řízky však můžete připravovat i jindy v roce, v závislosti na vašem klimatu nebo skleníku.

Navíc nezapomeňte nosit ochranný oděv, jako jsou rukavice a brýle, abyste se chránili před jedovatou mízou oleandru. Nedovolte dětem a domácím mazlíčkům, aby jim nedovolili náhodně kontaktovat mízy. Při šíření jedovatého oleandru se nemusíte nechat zastrašit, ale zásadní je opatrnost a duchaprítomnost.

Krok # 1. Sběr a příprava řízků

Chcete-li začít oleandr z řízků, chcete připravit rostlinu na sběr řezů. Pamatujte, že by to mělo být zdravé, aby se vám poté nedostalo stresu. Pomocí ostrých a sterilních nůžek odřízněte 6palcovou část z větve bez onemocnění nebo poškození.

Nejlepší části pro zakořenění jsou spíše ty, které nemají pěstované květiny, ale také nejsou příliš dřevěné. Řezání by mělo mít alespoň dva uzly listů, aby se zajistilo zakořenění. Poté odstraňte spodní listy, aby při kořenění řízků nehnilo.

Pomohlo by, kdybyste také ořezali některé listy, aby oleandr mohl soustředit svoji energii na vývoj kořenů. Když už mluvíme o tom, někteří zahradníci doporučují krájení spodní části řezu, aby se zvětšila plocha. Výsledkem je, že řezání může snadněji absorbovat potřebné živiny pro optimální tvorbu kořenů.

Krok # 2. Zakořenění a přesazení

Nejjednodušší způsob, jak podpořit vývoj kořenů oleandrových řízků, je ve vodě. Měla by stačit sklenice s nejméně 3 palce vody, abyste se ujistili, že voda ponoří konec řezu. V tomto okamžiku můžete očekávat klíčení po několika týdnech, ale nezapomeňte vodu vyměnit každé dva dny, aby byla čistá.

Před vysazením zamlžte médium, aby pomohlo kořenům, a poté je umístěte někam jasně, abyste podpořili růst. Vždy udržujte vlhkost půdy, ale nikdy do té míry, aby řízky seděly v mokrém prostředí. Po roce můžete výsev znovu zasadit do větší nádoby nebo venku a přihnojovat začátkem jara a na podzim.

Je však důležité zdůraznit potřebu šetrného zacházení s řízky, aby nedošlo k poškození jejich kořenů. Pokud jste přeskočili zakořenění ve vodě, můžete místo toho namočit sekání do kořenového hormonu před zasazením do půdy. Poté naplánujte přesazování na jaře po nebezpečí mrazu a mezitím v zimě chraňte rostliny v polytunnel.

Jak udržovat oleandr

Oleandrové rostliny mají mnoho využití, ale nezapomeňte, že se jim bude dařit nejlépe, pokud bude ideální prostředí. Chcete poskytnout úplné slunce a ochranu před extrémními podmínkami, zvažte použití apolytunnelif, pokud je to nutné. Oleandry vyžadují především dobře odvodňující půdu, ale po usazení přežijí sucho.

Pokud váš region zažívá drsné podnebí, riskujete poškození listů oleandrů. Je však běžné, že se oleandry na jaře vzpamatují, pokud kořeny zůstanou chráněné. Také se chcete vyhnout řezání na konci podzimu, protože riskujete poškození nového růstu, jakmile začne mráz.

Oleandr můžete trénovat do malého stromu, pokud mu dáváte přednost před typickým kopcem a velkým tvarem. Bez ohledu na to nezapomeňte stříhat na začátku jara, abyste jim pomohli prospívat a podpořili delší kvetení. Je také běžné řezat špičky po období květu, aby se oleandru pomohlo vyvinout více větví.

Závěr

Jednou z nejlepších metod rozmnožování rostlin oleandru je použití řízků. Můžete se dokonce naučit, jak pěstovat oleandr z řízků ve dvou snadných krocích, a budete připraveni na zdravou rostlinu k výsadbě v žádném okamžiku. Stejně jako při pěstování jiných rostlin z řízků vyberte zdravou mateřskou rostlinu a vezměte část se dvěma listovými uzly.

Odstraňte spodní listy a zakořente řízek ve sklenici vody. Jakmile máte dvoupalcové kořeny, přesaďte je do půdy a umístěte je do polytunnel pro stabilní podmínky a ochranu před náročným počasím. Po roce můžete přesadit do větší nádoby nebo plochy a hnojit na jaře a na podzim.

Obecně je pro oleandry optimální dobře odvodňující oblast s plným sluncem. Můžete ji pěstovat tak, jak je, což je kopec, ale je také možné ji vycvičit do malého stromu. A pokud chcete prodloužit období květu nebo podpořit větvení, oleandry dobře reagují na prořezávání.