Jak pěstovat banánový strom z řezu

Neexistoval by žádný přímý průvodce, jak pěstovat banánový strom odříznutím, protože termín banánový strom je nesprávné pojmenování. Zatímco vypadají jako stromy, rostlina banánů je velká bylina se stonky složenými z pouzder listových řapíků. Místo toho, aby rostl z řízků, by banán měl vyrůst z kormidla nebo oddenku.

Pokud vás zajímá pěstování banánových stromů, tento článek objasní, proč lidé předpokládají, že rostou z řízků. Níže je také několik tipů na množení banánových stromů, které vám pomohou seznámit se s technikami produktivity. A pokud máte skleník, víte, že je také možné pěstovat banány uvnitř?

Pěstování banánů ve skleníku je rozumné, protože brání zahradníkovi v omezování klimatu. Není divu, že banánový průmysl se zabýval využitím této struktury, protože má mnoho výhod než tradiční zahradničení. Přesto je nejlepší najít správný způsob množení banánových stromů a připravit tunel na úspěch.

Jak vypěstovat banánový strom odříznutím: Častá chyba, kterou byste měli vědět

Jedním z důvodů, proč lidé předpokládají, že je možné pěstovat banánový strom z řezu, je kvůli jeho přirozené reprodukci. Banánový strom je obecně jednou z těch rostlin, které nemusíte mikromanážovat. Místo toho produkuje ovoce jednou za 15 měsíců po spuštění stromků.

Banánovníky nejsou stromy a rostou buď z výhonků, nebo z hlíz

Po sklizni budou kolem základny stromu růst nové přísavky, a proto musíte kvůli produktivitě strom pokácet. S ohledem na tento cyklus zahradníci množí banány buď z výše zmíněných přísavek, nebo z hlíz. Pokud znáte různé metody šíření, jsou přísavky také zaměnitelné s odnože a keikis.

Na druhé straně se corms také nazývají bullheads nebo bity, které můžete rozdělit více, pokud existuje více pupenů. Chcete-li tak učinit, odřízněte spodní polovinu hlízy a ponechejte čirou bílou tkáň pro ořezávání asi půl palce kolem hlízy. Nezapomeňte také odstranit pseudostem 4 palce nad horní částí, pokud používáte bullheads.

Stejně jako oddělování jiných rostlin od hlíz, potřebujete ty, které mají zralé oko, aby zajistily, že poroste. Zkušení zahradníci také doporučují vybírat hlízy o hmotnosti 2,2 libry, protože lehčí mají menší šanci na založení. Pak můžete ponořit hlízy do vody a dosáhnout 15 až 126 ° F po dobu 15 minut, než je umístíte do vaku při pokojové teplotě, abyste podpořili zakořenění.

Propagace banánů z divize

Proč zemědělci propagují banány vegetativně místo sexu? Zatímco banány se spoléhají na dělení a nepoužívají řízky, je téměř nemožné je vypěstovat ze semen, protože většina odrůd je bez semen. Proto budete závislí na dělení přísavek nebo hlíz, jak již bylo zmíněno výše.

Tyto terminologie při šíření banánů musíte znát, protože je různé literatury používají zaměnitelně. Můžete dokonce narazit na termíny knoflíky, kterými jsou drobní přísavky nebo štěňata. Chcete použít velké, které dosahují přibližně 3 stop, když je sezóna teplá, k výsadbě.

Kromě toho stojí za zmínku, že nikdy nebudete brát štěňata, pokud neexistují alespoň tři rostliny banánů, které mohou ukotvit trs. Je to proto, že se snažíte zahrnout některé kořeny z mateřské rostliny. Nakonec nenechávejte na štěně žádné listy, než jej zasadíte, jako byste to dělali při přípravě řezu.

Propagace banánů z tkáňové kultury

Kromě dělení by vás mohlo více zajímat pěstování banánových stromů z tkáňové kultury. Pokud máte materiály, můžete z této metody těžit, protože zaručí nižší riziko chorob a škůdců. Nevýhodou by zde byly náklady, které potřebujete k šíření a pěstování v laboratoři; budou citlivější na přesazování.

To je důvod, proč rostliny banánů pěstovaných v laboratoři potřebují dlouhou dobu na aklimatizaci před transplantací venku. Apolytunnel však může být užitečným řešením, protože u těchto rostlin existuje vyšší riziko environmentálního stresu.

Minisetování banánů

Další metodou pěstování banánových stromů je minisetting. Docela podobné rozdělení, použijete corm a nakrájíte kousek pro pěstování. Tato hlíza by měla vytvořit mnoho sazenic, což by usnadnilo konzistentní mít mnoho banánových stromů.

Jeden corm typicky může poskytnout 40 minisetů, takže by vám měl poskytnout představu o tom, jak produktivní je tato metoda šíření. Ti, kteří plánují vstoupit do odvětví banánů, by mohli zvážit minisetování, aby zajistili vysoký výnos bez prodlení.

Závěr

Banány jsou udržitelné a přátelské k začátečníkům, takže jsou fantastickým doplňkem vaší zahrady nebo potenciálního obchodního podniku. Nenechte se však zmást a pokuste se najít způsob, jak pěstovat banánový strom z řezu. Banánové stromy nejsou stromy a jejich způsob reprodukce je tím, co lidi přimělo předpokládat, že je můžete pěstovat z řízků.

Místo toho banány rostou buď z přísavek, nebo z corms dělením, ale můžete také použít množení tkání nebo minisetting. Rozdělíte hlízy nebo zacházíte s přísavkou, jako byste dělali s rozmnožováním banánového stromu. Ale pokud chcete rychlou produkci banánů, můžete použít corm a vyrobit až 40 minisetů.