Jak ořezávat banán správným způsobem

Přemýšleli jste někdy o tom, jak prořezat banánový strom? Pokud jste právě zasadili banány, může být obtížné zjistit, jak je ořezat. Nejlepší čas na ořezávání banánové rostliny je před plodením, takže zbude jen jeden stonek.

Nechte jej růst asi šest až osm měsíců a poté jej znovu prořízněte, ale nechte jednoho výhonku, který nahradí hlavní stonek pro příští vegetační období. Jakmile sklidíte banány, odřízněte hlavní stonek, dokud nebudou vysoké asi dva a půl stopy. V příštích několika týdnech nakrájejte také další stonky, ale přísavku nechte v jednom kuse.

Co potřebujete vědět o pěstování rostliny banánů

Banánový strom se běžně vyskytuje v tropických zemích, ale na rozdíl od všeobecného přesvědčení, banánové rostliny nejsou stromy. Většina lidí si myslí, že banány jsou kvůli své velikosti stromy, ale ve skutečnosti je to největší bylina na světě.

Banány jsou chutné a bylo by skvělé zasadit je na dvorek. Naštěstí tyto rostliny nepotřebují příliš mnoho místa, což z nich dělá skvělé pokojové rostliny. Pokud přemýšlíte o výsadbě banánů, potřebujete vědět:

Světlo

Jelikož se banánovým rostlinám daří nejlépe v tropických oblastech, dává smysl, že dávají přednost plnému slunci.

Půda

Banány dobře rostou v dobře odvodněné půdě s organickými změnami. Zasazujte je hluboko do mírně kyselé půdy s úrovní pH 5,5 až 6,5.

Voda

Jak již bylo zmíněno, banánovníky se vyskytují hlavně v tropických oblastech a pocházejí také z deštných pralesů. To znamená, že potřebují dostatek vody a vlhkosti ve vzduchu. Nejlépe je je vysazovat do skupin než do jednotlivých rostlin, protože si tak lépe udrží vlhkost.

Pravidlem pro zalévání banánových rostlin je zajistit, aby byla půda vždy vlhká, ale ne promočená. Dávejte rostlinám asi jeden až dva palce za týden a dávejte pozor, abyste nepřeplňovali vodu, protože to může způsobit hnilobu kořenů.

Teplota a vlhkost

Banánové rostliny mají rádi vlhké podmínky, ale nevystavují je extrémním povětrnostním podmínkám. I ty nejtvrdší banánové rostliny odolné vůči chladu dávají přednost teplotám mezi 75 až 95 stupni F.

Extrémně nízké teploty mohou zakrnět růst rostlin a mohou dokonce způsobit jeho odumření. Své rostliny můžete chránit před extrémními teplotami tak, že je umístíte do apolytunnelkitu nebo do chráněného prostoru. Další možností je přivést rostliny do interiéru nebo je zazimovat, když nastane chladné období.

Hnojivo

Můžete hnojit své banánové rostliny každý měsíc pomocí vyváženého hnojiva. Podle pěstitelů ovoce v Kalifornii byste měli rozptýlit hnojivo kolem rostliny – asi čtyři až osm stop od rostliny. Dbejte na to, aby se hnojivo nedotklo kmene. Pokud jsou vaše banány v kontejneru, udělejte to samé, ale za poloviční sazbu než venkovní rostliny.

Můžete je také krmit organickými látkami, ale věnujte zvláštní pozornost hladinám draslíku. Banány jsou bohaté na draslík, což z něj činí základní růstovou živinu pro rostliny banánů.

Pěstování banánů v nádobách

Pokud nemáte zahradu, můžete banány pěstovat v květináčích. Potřebují však nejméně 15 galonové nádoby, aby zajistily, že jejich kořeny mohou dobře růst. Hlavní výhodou banánů v květináči je, že máte plnou kontrolu nad prostředím rostliny. Můžete jej chránit před chladným počasím a nepředvídatelným podnebím.

Tyto rostliny jsou však hladové a žíznivé. Ujistěte se, že dokážete držet krok s jejich potřebami, pokud se rozhodnete je zasadit do kontejnerů. Používejte pouze vysoce kvalitní zalévací směs a často je přihnojujte. Nezapomeňte na přesazování banánů alespoň každé tři roky.

Výhody výsadby při používání apolytunnelKit

Apolytunnelkit je vynikající pro pěstování banánů, protože vám umožňuje regulovat teplotu uvnitř a umožňuje vám pěstovat tyto tropické rostliny kdekoli. I když žijete v chladnějších oblastech, můžete si ve svém polytunnelkitu vytvořit tropické klima. Kromě toho zde jsou další důvody, proč zahradníci a fandové rádi pěstují ve skleníku:

Můžete vysadit brzy a vypěstovat téměř cokoli

Se skleníkem můžete začít s výsadbou ještě předtím, než začne ve vaší oblasti chladné období. Kromě toho můžete uvnitř apolytunnel pěstovat téměř cokoli – z okrasných rostlin, ovocných stromů a zeleniny. Díky včasné výsadbě budete také schopni sklízet své plodiny dříve.

Vaše rostliny můžete chránit před nepříznivým počasím

Nepředvídatelné počasí může mít na vašich rostlinách daň. Můžete je chránit před sněhem, mrazem, ledem, silným deštěm a silným větrem umístěním do skleníku. Jakmile se počasí zlepší, můžete své rostliny přemístit venku, pokud chcete.

Rostliny můžete chránit před škodlivým hmyzem

Škodlivý hmyz jako nosatce cukrové třtiny, můry banánových strupů, kapitána banánů a mšic banánů se živí listem, plodem, oddenkem a pseudostemem vaší rostliny. Jejich udržování uvnitř apolytunnelů snižuje riziko přilákání tohoto otravného hmyzu.

Závěrečné úvahy o tom, jak ořezávat banánový strom

Vědět, jak stříhat banánový strom, je jen část rovnice. Chcete-li pěstovat zdravé a chutné banány, musíte znát rostoucí požadavky rostliny. Pamatováním na výše uvedené tipy si budete moci vybírat a vychutnávat lahodné banány přímo z vaší zahrady.