Jak opravit zastavený růst rostlin: 4 řešení rychlé opravy

Máte zájem dozvědět se, jak co nejdříve opravit zakrnělý růst rostlin? Bez ohledu na to, jakou pozornost věnujeme pěstování a péči o naše rostliny, může nastat doba, kdy si všimnete, že vaše rostliny nerostou nebo rostou pomaleji, než by normálně rostly. Listy by mohly vypadat nemocně a vaše rostlina by celkově vypadala slabě.

Existuje mnoho důvodů, proč by růst vaší rostliny mohl být zastaven. Viry by mohly jeden za druhým převzít buňky vaší rostliny, a tak zničit jejich strukturu a zabránit růstu a vývoji rostlin. Nebo by vaše rostliny mohly mít nedostatek živin, což by rostlinám ztížilo vstřebávání vody.

Zastavený růst je třeba řešit co nejdříve. Čím dříve se vaše rostliny vrátí k normálnímu růstu, tím dříve vyprodukují květiny a plody.

4 způsoby, jak napravit zastavený růst rostlin

Jedním z nejschopnějších způsobů, jak zajistit přežití vašich rostlin, je pěstovat je v optimálním prostředí – správná teplota, dostatečné množství vody, správné množství slunečního světla a další. Pokud zažíváte zakrnění růstu rostlin, první věcí, kterou musíte udělat, je určit hlavní příčinu.

Zde je několik způsobů, jak můžete léčit zakrnělý růst rostlin:

Řešení č. 1. Léčit škůdce nebo nemoci

Jedním z důvodů, které způsobují zakrnělý růst rostlin, jsou škůdci a nemoci, které často inhibují produkci chlorofylu v rostlinách. První věcí, kterou je třeba udělat, když je vaše rostlina napadena škůdci nebo postižena chorobou, je zjistit, jaké činidlo ji způsobuje (virus, bakterie nebo houba).

Například pokud jsou napadeni červy, můžete je ošetřit třením alkoholu nebo pesticidy. Pokud jsou postiženi plísněmi, aplikujte fungicid. Ujistěte se, že jste aplikovali léčbu vhodnou pro původce zpomaleného růstu rostlin.

Řešení č. 2. Léčba nedostatků živin

Rostliny musí přijímat dostatečné množství živin, jako je dusík, hořčík a draslík, aby se jim dařilo. Bez dostatečného přísunu těchto živin bude rostlina jen těžko absorbovat vodu a v důsledku toho bude jejich růst zastaven. Jednou z rychlých řešení je ošetření a okamžité poskytnutí hnojiv.

Hnojiva jsou bohatým zdrojem organických látek, které může rostlina využít. Před použitím zakoupeného balení hnojiv se musíte ujistit, že se jedná o správné hnojivo, které lze použít pro daný typ rostliny. Přidání organického hnoje do půdy navíc pomáhá zajistit zdravé mikroby a živiny, které může rostlina absorbovat.

Řešení č. 3. Zajistěte vhodné prostředí pro růst

Různé rostliny mají různé požadavky na růst, a proto zahradníci potřebují vědět, co přesně jejich rostliny potřebují, aby jim je mohly dodávat. Je důležité vědět, kolik světla, vody a teploty potřebují, aby se jim dařilo.

Dobrou alternativou je pěstování rostlin ve skleníku. S jedním můžete řídit podmínky prostředí tak, aby vyhovovalo potřebám vašich rostlin a zajistilo optimální růst.

Řešení č. 4. Vodní rostliny nezbytně nutné, aby se zabránilo dehydrataci

Další příčinou zakrnělého růstu rostlin je dehydratace. Pro jistotu zkontrolujte vlhkost půdy pomocí vlhkoměru nebo nahmatáním vlhkosti půdy mezi prsty. Pokud je povrch suchý na dotek nebo prvních šest až osm palců půdy vaší rostliny není vlhkých, okamžitě ji zalévejte.

Nadměrné zalévání může také způsobit zakrnělý růst. Pokud je v půdě zaznamenána voda, možná budete muset rostlinu vysadit a znovu zasadit plodinu na dobře odvodněnou půdu. Můžete také přidat kompost na dno vašich sázecích strojů, abyste zlepšili odvodnění půdy.

Jak hobby skleníky zabraňují růstu zakrnělých rostlin

Zakrnělé rostlinné výrůstky probíhají pořád. Ale můžete snížit pravděpodobnost, že se to stane vašim rostlinám. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je pěstovat rostliny v hobby skleníku.

Zde jsou některé z výhod, které má hobbypolytunnel pro vaše rostliny:

Chrání vaše rostliny před škůdci a chorobami

Škůdci a nemoci mohou snadno vést k zakrnělému růstu vašich rostlin, a pokud nebudou osloveni, může to vést k možnému zániku vaší rostliny. S hobby skleníkem však můžete svým rostlinám poskytnout úkryt a chránit je před škůdci a chorobami přicházejícími zvenčí. Plastová fólie, která pokrývá váš hobbypolytunnel, zajistí, aby škůdci nemohli vstoupit a množit se na povrchu vašich rostlin.

Ochrana před silnými dešti

Příliš mnoho vody může také ovlivnit růst rostlin. Umístěním rostlin do bezpečného uzavřeného prostoru jim také poskytnete ochranu před nepříznivým počasím, včetně silných dešťů.

Budete mít lepší kontrolu nad interním prostředím

Nejlepší způsob, jak zabránit zakrnělému růstu vašich rostlin, je udržovat je v prostředí, kde podmínky růstu vedou k optimálnímu růstu rostlin. S hobby skleníkem můžete mít plnou kontrolu nad vnitřními podmínkami prostředí a zajistit, aby vaše rostliny rostly za správných podmínek (teplota, vlhkost, světlo atd.)

Jak opravit zastavený růst rostlin: Závěrečná slova

Existuje mnoho faktorů, které mohou vést ke zpomalenému růstu vaší rostliny. Jelikož se problém může stát komukoli v daném okamžiku, nejlepší věcí, kterou můžete udělat, je naučit se, jak opravit zakrnělý růst rostlin, abyste se ujistili, že můžete problém vyřešit, jakmile se vyskytne. Pokud se někdy ocitnete v situaci, dodržujte výše uvedené tipy.