Jak okysličovat vodu pro rostliny

Existuje několik způsobů, jak okysličovat vodu pro rostliny; pomocí vzduchového kamene, difuzoru vzduchu, sifonu, mezer kyslíku nebo jednoduše nechat viset kořeny a nízkou teplotu.

Proč je to nutné, ptáte se? Okysličování vody je skvělý způsob, jak zvýšit příjem živin vašimi rostlinami. Díky těmto dalším krokům bude rostlina růst zdravější, větší a produktivnější. Zjistíme více!

Proč okysličovat vodu pro vaše rostliny

Než byste měli vědět, jak okysličovat vodu pro rostliny ve vašem skleníku, musíte pochopit, proč je potřeba.

Kořeny, které postrádají kyslík, pravděpodobně nahradí jiné sloučeniny, což způsobí poškození buněk a zvýší možnost vzniku onemocnění. I když tomu tak není, způsobí to rostlinám nedostatek vápníku.

Teplota pozitivně ovlivňuje okysličování ve vodě. Čím nižší je teplota, tím více kyslíku dokáže pojmout. Ale to není vždy ten případ, zvláště pokud v létě, kdy je horko.

Dešťová voda poskytuje rostlinám dostatečný kyslík, pokud nebyla skladována příliš dlouho. Stejnou hladinu kyslíku můžete získat také z řek. Možná k nim ale nebudete mít přístup stále.

Pokud tedy máte svůj polytunnelat doma, bude to pro vás velmi užitečné.

Okysličující voda pro rostliny v hydroponii

V tomto článku jsme uvedli další způsoby, jak okysličovat vodu pro rostliny.

# 1 Použití vzduchového kamene

U hydroponických zahradníků je použití vzduchového kamene k okysličování vody velmi běžné. Tato metoda je levná a je velmi snadné ji najít. Vzduchové kameny mají mnoho tvarů a velikostí; proto vždy můžete získat jeden, který by vyhovoval vašemu hydroponickému systému.

Vzduchový kámen okysličuje vodu tím, že umožňuje vzduchovému čerpadlu tlačit vzduch skrz kameny. Protože je porézní, vzduch se štěpí a vytváří hromadu velkých bublin.

Vzhledem k tomu, že vytvořené bubliny jsou velké, nejsou nejúčinnější. Velké bubliny rychle stoupají, takže se téměř nedotýká kořenů. Ale s hydroponií, která roste mezi pěstiteli rostlin, nyní existuje mnoho vzduchových kamenů, které vytvářejí na trhu menší bublinu.

Další nevýhodou použití vzduchového kamene je, že jsou rozbitné. Doporučuje se tedy zakoupit ten, který je dodáván s plastovou výztuží. Tato metoda nicméně stále poskytuje vaše hydroponické rostliny.

# 2 Použití automatického sifonového systému

Vystavení kořenového systému rostliny ve vzduchu poskytuje kořenovým vlasům kyslík. Tento proces lze provést vypuštěním hydroponického pěstebního lože. Vodu z hydroponie můžete odstranit pomocí sifonu. Jedním z nejpopulárnějších je automatický hydroponický sifon.

Automatický hydroponický sifon se dodává v různých typech, jako je zvonek, smyčka a u. Ať už si vyberete jakýkoli styl, všechny fungují na stejném principu. Podtlak vytvořený sifonem vysaje vodu z pěstebního lože, když stoupací trubka dosáhne bodu naplněného vodou.

# 3 Vytvoření kyslíkové mezery

V některých hydroponických systémech rostliny získávají kyslík vzduchovou mezerou. Vložte živný roztok do pěstebního lože. Tím jste si jisti, že rostlině poskytne kyslík k dýchání.

Když je kořenový systém vaší rostliny silný a zdravý, může přijímat kyslík. Jen se ujistěte, že se dotýká živného roztoku. Vzduchová mezera mezi kořenem rostliny a živným roztokem je místem, kde mohou rostliny získat kyslík.

# 4 Používání difuzoru vzduchu

Difuzor vzduchu je dalším běžným způsobem přidávání kyslíku do vašeho hydroponického systému. Jsou to ohýbatelné trubice s otvory, které uvolňují kyslík ve vodě. Ačkoli vzduchový kámen distribuuje vzduch rovnoměrně, difuzor vzduchu má menší bubliny, což zajišťuje, že dosáhne většiny kořenových chloupků.

Velké bubliny ve vzduchových kamenech rychle stoupají, a tak nemají dostatek času na dotek kořenových chloupků. Menší bubliny ze vzduchového difuzoru zůstávají ve vodě po delší dobu, čímž jsou kořenový systém vystaven kyslíku; Tím je zajištěno maximální okysličení rostlin.

# 5 pomocí míchací pumpy

Při použití vzduchového kamene a difuzoru vzduchu vzniká kyslík, který rostliny potřebují, ale také to způsobí zvýšení pH hnojiva. Toto zvýšení je způsobeno tím, že bubliny z těchto dvou metod reagují s oxidem uhličitým ve vzduchu. Proto se jejich používání v delších obdobích nedoporučuje.

Jedním ze způsobů, jak uvolnit kyslík s příliš velkým množstvím oxidu uhličitého, je míchání vody v pravidelných intervalech. Tento proces udržuje ve vodě rozpuštěný kyslík stabilní a také zabraňuje stagnaci a růstu škodlivých bakterií.

# 6 Zavěšení kořenů

Pokud používáte vertikální hydroponický systém nebo aeroponický systém, získáte pro vaše rostliny nejvíce kyslíku. Hydroponická rostlina nemusí nutně sedět v živné vodě. Některé rostliny mohou být suspendovány ve vzduchu, kde je postřikován nebo čerpán živný roztok.

V nejvíce vertikálním hydroponickém systému je živný roztok čerpán na vrchol. Pak spadne a po cestě kape živiny na kořeny rostlin. Na druhou stranu je postřik roztokem nejpříznivější, pokud máte aeroponický systém.

Závěrečná slova

Zajištění toho, aby rostliny získaly potřebné živiny, které potřebují, přinese zdravější a produktivnější výsledky. Pokud provedete nezbytné kroky, jak okysličovat vodu pro rostliny doporučené v tomto článku, bude vaše úsilí jistě odměněno vynikajícími plodinami.