Jak odstranit mšice z Kale: 4 užitečné tipy

Ať už jim říkáte molice nebo mšice, měli byste vědět, jak odstranit mšice z kapusty, než zničí celou rostlinu.

Kale je superpotravina nabitá živinami a vitamíny, ale je atraktivní i pro mšice. Živí se šťávou z listů kapusty a nechávají rostlinu zažloutlou, deformovanou a zakrnělou. Nemusíte se však bát, protože je lze snadno odstranit.

Jak identifikovat mšice

Mšice jsou měkký hmyz, který může oslabit rostliny. Protože se rychle množí, měli byste se jich co nejdříve zbavit. Koneckonců, v jedné sezóně může dojít k mnoha generacím mšic.

Vzhled

Mšice mají tělo ve tvaru hrušky a dlouhé antény. Přicházejí v různých barvách, jako je světle zelená, bílá, šedá, černá, žlutá a růžová. Některé mšice mají vlněný nebo voskový povlak. Mohou se krmit v malém počtu nebo ve velkých skupinách.

Mšice se obvykle živí různými rostlinami, ale některé druhy jsou specifické pro konkrétní rostlinu. Existují zelené mšice, mšice zelí a mšice tuřínu. Dospělí jsou obvykle bezkřídlí, ale mohou růst křídla, když je napadená rostlina příliš přeplněná.

Mšice se mohou množit prostřednictvím partenogeneze, kde samice rodí živou ženskou vílu. K tomu může dojít v létě a na jaře, kdy je velký přísun jídla. Velké populace mšic lze bez problémů ubytovat.

Jak vypadá poškození mšic

Mšice produkují sladkou látku zvanou medovice. Takže pokud na svých rostlinách kapusty uvidíte sladkou tekutinu, je to známka napadení mšicemi. Může také podpořit růst plísní, které mohou na listech rostliny vytvářet černé skvrny.

Černé skvrny zabrání listům absorbovat sluneční světlo a způsobí, že rostlina nakonec zemře. Zažloutlé, zakrnělé, znetvořené nebo zvlněné listy jsou také běžnými příznaky napadení mšicemi. Mšice mohou také způsobit hromadění na listech nebo kořenech.

Medovice může přilákat mravence a jiný hmyz, protože má vysoký obsah cukru. Mravenci shromažďují sekrece medovice jako potravu. Pokud tedy ve své zahradě zaznamenáte nárůst počtu brouků nebo mravenců, může to být známka napadení mšicemi.

Jak odebrat mšice z Kale

Postříkejte rostliny kapusty silným poryvem vody z běžné zahradní hadice. Tato metoda je zvláště užitečná pro mírnou aktivitu mšic nebo pro eliminaci měkkých mšic. Nezapomeňte po postřiku zkontrolovat spodní a horní část listů.

Pokud tato metoda nefunguje, můžete místo toho vyzkoušet následující tipy:

Tip č. 1: Voda a netoxické mýdlo na nádobí

Smíchejte několik kapek mýdla s vodou a nastříkejte na něj rostliny kapusty. Hořký zbytek mšice udusí a odpudí další brouky. To způsobí, že listy mšicím špatně chutnají a zabrání jim v návratu.

Tip č. 2: Sprej na listy rajčete

Listy rajčat namočte na jeden den do vody. Odstraňte listy rajčete a poté přeneste listovou šťávu do lahve s rozprašovačem. Kapustu postříkejte listovým džusem. Listy rajčat obsahují toxické alkaloidy, které jsou škodlivé pro mšice kadeřavé.

Tip č. 3: Přírodní predátoři

Jedna beruška může jíst padesát mšic denně. Berušky se živí mšicemi, takže byste měli vytvořit prostředí, do kterého se budou přirozeně pohybovat. Protože se živí také pylem, měli byste pěstovat plodiny a květiny, které jsou atraktivní pro berušky, jako je sedmikráska, měsíček, pampelišky a vesmír.

Kmín, kopr, pažitka, mrkev, fenykl, řebříček, horečka a máta jsou také atraktivní pro berušky. Česnekové spreje jsou pro berušky škodlivé, proto se jich vyhněte stříkáním.

Tip č. 4: Pěstujte kapustu v interiéru

Kale můžete pěstovat v interiérech, abyste se úplně vyhnuli napadení mšicemi. Kale potřebuje každý den asi čtyři hodiny slunce, nebo pokud to není možné, můžete použít pěstební světla.

Proč byste měli své rostliny kapusty pěstovat ve skleníku?

Jedním z nejúčinnějších způsobů prevence napadení mšicemi je pěstování rostlin ve skleníku. Kromě toho zde uvádíme několik dalších důvodů, proč byste měli vyzkoušet zahradu s polymerovým tunelem:

Zabraňte napadení vašich rostlin škůdci

Jak již bylo zmíněno, skleníky jsou nesmírně prospěšné v prevenci škůdců a větších zvířat v napadení vašich rostlin. Vaše rostliny ještě více chráníte přidáním sít a pastí pro hmyz a zvířata. Pokud ve svém skleníku napadnete škůdci, bude pro vás jednodušší se těchto škůdců zbavit.

Kontrola nad rostoucím prostředím vašich rostlin

Jednou z hlavních výhod skleníků je, že můžete ovládat vnitřní pěstitelské prostředí, což vám umožní pěstovat různé druhy rostlin bez ohledu na počasí. Svůj polytunnel můžete přizpůsobit pomocí topných a chladicích systémů, pěstovat světla, ventilátory, zavlažovací systémy a další zařízení tak, aby vyhovovaly potřebám vašich rostlin. Pokud rozumíte ideálním podmínkám růstu vašich rostlin, můžete podle toho upravit svůj polytunne.

Chraňte své rostliny před nepříznivými povětrnostními podmínkami

Apolytunnel chrání vaše rostliny před špatnými povětrnostními podmínkami, které by mohly snadno poškodit i ty nejtvrdší rostliny. Budete moci své rostliny chránit před silným větrem, silným deštěm, bouřkami, povodněmi a dalšími.

Závěrečné úvahy o tom, jak odstranit mšice z Kale

Doufejme, že zde uvedené tipy vám poskytnou několik nápadů, jak odstranit mšice z kapusty. Plevel také skrývá škůdce, takže byste měli mít na zahradě plevel, abyste zabránili napadení.