Jak mohu zajistit, aby moje chili rostlo rychleji

Jednou z mnoha otázek, které si začínající chilli pěstitelé kladou, je „jak mohu zajistit, aby mé chilli rostlo rychleji?“ Ať už chcete pěstovat chilli, které jsou mírně nebo prudce horké, pro každou příležitost se hodí chilli. I když nejste fanouškem kořeněného jídla, trocha chilli smíchaného s jídlem může stimulovat vaše chuťové pohárky a chuť k jídlu, čímž bude váš kulinářský zážitek přitažlivější.

Chilli se pěstují relativně snadno a svou zářivou barvou snadno rozzáří vaši zahradu. Rostou do malých až středně velkých keřů a na místech s teplým podnebím mohou žít několik let. Nejlépe rostou také v oblastech, kde mohou získat dostatek slunečního světla.

Jak rostou chilis rychleji

Chilli jsou extrémně jednou z nejuniverzálnějších rostlin. Můžete je pěstovat na parapetu, ve skleníku nebo přímo v půdě vaší zahrady. Nejlepší je začít semena vysazovat v interiérech kolem ledna až února, abyste měli dostatek času na dozrání před koncem léta.

Nejlepší rada pro pěstování chilis je obvykle udržovat je v teple po celou dobu. Pokud je počasí stále chladné, můžete použít vnitřní osvětlení, abyste udrželi teplé prostředí pro nově zaseté chilli. Pokud jste je zasadili do interiéru, umístěte své kontejnery na místo, kde může přijímat plné slunce, protože hraje velkou roli v tom, že jim pomáhá růst a růst.

Pokud chcete svou sklizeň urychlit, můžete se řídit následujícími tipy:

Tip č. 1. Vyberte si pepř rané sezóny

Jedním trikem, jak urychlit sklizeň chilli, je zvolit varianty, které rychle rostou. Obecně platí, že čím je chilli žhavější, tím déle potrvá, než dorůstá a dozrává. Pokud si chcete chilli pochutnat několik měsíců po výsadbě, můžete se rozhodnout pěstovat mírnější varianty chilli.

Tip č. 2. Urychlete klíčení semen

Pokud vysazujete chilli ze semene, dalším trikem, který můžete použít, je zrychlení rychlosti klíčení. Můžete to udělat podle určitých technik.

Nejprve musíte semena namočit asi na 10 až 12 hodin nebo přes noc, než je zasadíte do půdy. Jejich namočení pomůže oslabit skořápku chilli semen, takže v době, kdy budou zasazeny do půdy, nebudou muset tak tvrdě pracovat, aby se vynořily na povrch. Studie ukazují, že předběžné namočení semen urychlí klíčivost semen chilli o 20% až 30%.

Za druhé je musíte umístit do vlhkého papírového ručníku, abyste usnadnili jejich klíčení. Tím se urychlí klíčivost o 40%. Než semínka složíte, vložte je do suchého papírového ručníku a vložte je na nejméně 3 až 4 dny do Ziplocku.

Za třetí, můžete umístit podnosy na sazenice do hobby skleníku. Ačkoli to nemusí být nejrychlejší způsob, jak klíčit semena chilli, je to běžná praxe mezi bezpočtem domácích zahradníků. Vzhledem k tomu, že jejich umístění v hobbypolytunnel umožňuje řídit teplotu a vlhkost uvnitř uzavřeného prostoru, může to pomoci urychlit jejich klíčivost.

Tip č. 3. Smíchejte zeminu s kompostem

Dusík je důležitou složkou při pěstování téměř jakéhokoli druhu rostliny, včetně chilli. Při výsadbě chilli semen nezapomeňte přidat do vaší zalévací půdy kompost, protože to pomůže urychlit růst vašich chilis v prvním měsíci. Přidá také do vaší půdy prospěšné mikroby, které jsou užitečné při vývoji vaší rostliny.

Tip č. 4. Umístěte své chilli na místo, kde je dostatek slunečního světla

Pokud jsou vaše chilis zasazeny do oblasti, kde je přijímáno částečné slunce, je pravděpodobné, že by se růst mohl zpomalit a nebude to tak produktivní, jak by mělo být. Chilis milují sluneční světlo a když dostanou jeho plnou dávku, jeho růst a vývoj se zrychlí. V průměru by měl být vystaven minimálně nejméně 5 hodin slunečního záření, ale pokud chcete, aby byl produktivní, měli byste mu věnovat alespoň 8 hodin přímého slunečního záření.

Mnoho výhod skleníku pro hobby

Chcete své rostliny chránit před extrémními poklesy nebo zvýšením teploty? Chcete pěstovat plodiny bez škůdců? Pokud máte hobby skleník, je možné toho všeho dosáhnout.

Jedním z hlavních důvodů, proč mít skleník, je ochrana vašich rostlin. Protože všechny vyžadují, aby se jim dařilo různé teploty, jakékoli změny počasí by mohly ovlivnit jejich vývoj. V hobby skleníku budete mít plnou kontrolu nad prostředím, protože můžete regulovat teplotu, vlhkost a další faktory prostředí.

Mezi další výhody zahradního hobbypolytunnel, které stojí za zmínku, patří delší vegetační období, ochrana před škůdci a ničivými zvířaty, ochrana před nepříznivými povětrnostními podmínkami a nekonečné možnosti pěstování jakéhokoli druhu rostlin.

Další krok k poznání odpovědi na otázku „Jak mohu, aby moje chili rostlo rychleji?“

Existuje mnoho způsobů, jak můžete urychlit růst vašich chilli rostlin. Strategie, jako je vyklíčení semen namočením nebo metoda papírových ručníků, přispějí k rychlému růstu vaší rostliny. Můžete také použít apolytunnel k pěstování chilli, pokud počasí ve vaší oblasti momentálně nepodporuje růst vaší chilli rostliny.

Se správnými znalostmi, odpověď na vaši otázku: „Jak mohu, aby moje chili rostlo rychleji?“ přijde snadno. Pokud však chcete své zahradnické zážitky posunout na vyšší úroveň, zvažte možnost vyzkoušet hobbypolytunnelgardening. Pokud budete mít na paměti výše uvedené tipy, spojené s mimořádnou péčí a ideálním pěstitelským prostředím pro hobby skleník, můžete očekávat, že vaše sklizeň chilli přijde letos o něco dříve.